5 познати книги напишани под дејство на алкохол. . . и други супстанции

чаша вино-140220_960_720

Ниту еден писател не може да го негира шармот да седиме пред компјутер во една од тие осамени ноќи и да ја придружуваме вечерта со чаша вино (или две, или три) за да ни помогне инспирацијата полесно да „тече“. Исто така, би било потребно да ги видиме нашите лица кога ќе се разбудиме следниот ден и да го видиме, понекогаш успешниот и друг пат непријатниот резултат на нашиот експеримент.

Ситуација на која некои од најпознатите писатели во историјата во одреден момент или на друг, особено за време на процесот на создавање на овие 5 книги напишани под дејство на алкохол и други супстанции.

Дела што во овој случај ги спасуваме без намера да ги осудиме пороците на одредени уметници, туку повеќе како обид да се потенцира резултатот на можеби премногу ослободените умови.

Сето ова, да, во надеж дека никој од вас нема да следи некои примери за кои разговараме подолу.

Кујо од Стивен Кинг

Топ 10 омилени книги Стивен Кинг

Озборувањата тврдат дека практично сите Библиографијата на Кинг во доцните 70-ти и дел од 80-тите е напишана под дејство на алкохол и дрога, конкретно кокаинот, кој го достигна својот врв во текот на годините во кои Стивен Кинг започна да ја пишува сагата за „Темната кула“. Сепак, од сите негови дела Кујо беше оној што го зеде најлошиот дел, бидејќи како што призна писателот години подоцна „тешко се сеќавам на процесот на пишување на книгата“. Iousубопитни.

Во ладна крв, од Труман Капоте

Труман капоти

Aубител на забави, алкохол и дрога, Труман Капоте е уште еден од оние автори познат по неговите озлогласени зависности, а двојната мартини е неговиот омилен коктел (и Хемингвеј). За време на процесот на пишување на најпознатото дело на Американецот, авторот го започна денот со кафе и инфузии за на крај да конзумира до три двојни мартини во текот на денот.

На пат, од Jackек Керуак

И покрај тоа што се зависници од дрога и алкохол, многумина тврдат дека книгата што Керуак ја напишал на тој славен свиток не била замислена под дејство на која било материја. Факт што исто така ќе треба да го прашаме тоа големо мнозинство што ја потврдува употребата на Бензедрини (или амфетамини) за време на гестација на најпознатото дело од генерацијата ритми, на тие пост-светска војна и контракултурна младина или, исто така, генерација на Техниколор, на оние психоделични светови инспирирани од лекови на кои Керуак се осврна на своето големо патување низ Америка во најмала прилика.

Чудниот случај на д-р ekекил и г-дин Хајд, од Роберт Луис Стивенсон

Д-р ekекил и г-дин Хајд

Најпознатото дело на Стивенсон заедно со Островот на богатството е напишано за само шест дена и како производ на кошмар претрпен од авторот во 1885 година од кој го разбудила неговата сопруга. „Сонував за првата трансформација“, рече Стивенсон набргу потоа. Оттогаш, и според различни биографи, забрзаното пишување на романот се должи на употребата на кокаин од авторот, лек кој во тоа време легално се користел во повеќето европски земји откако бил воведен во офталмолошките терапии. Дури и Хародс го продаде.

Силата и славата, од Греам Грин

За време на неговото пристигнување во Кина во 1957 година, британскиот писател тврди дека му требаат само две работи: „убава жена во својот кревет и многу дози на опиум“. Практично, целиот процес на пишување „Моќ и слава“, роман во кој глуми римокатолички свештеник, е напишан под влијание на бензатрини и опиум, омилениот порок на автор кој сакал да ја проба „сувомесната храна“ на секоја нова земја. бил во посета, како што беше соопштено и за време на патувањето на писателот во Мексико во 1938 година.

Овие 5 романи напишани под дејство на алкохол и други супстанции тие го потврдуваат тој веќе познат тренд на многу писатели придружувајќи го процесот на пишување на нивните дела со мартини, марихуана или апчиња. Вилијам Фокнер, Оскар Вајлд или Ернест Хемингвеј (да, истиот оној што ја рече таа фраза „пиши пијан, уредни се трезвени“) се едни од најдобрите примери, иако сè уште нема докази дека некои од неговите дела биле замислени под такви ефекти.

Дали обично правите „пијалок“ кога пишувате?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Елси Алехандра Мадрид Сауцедо dijo

  Интересни информации. Иако е познато дека потрошувачката на одредени супстанции, вклучувајќи алкохол, ја менува психата и сигурно се случува зголемување на креативноста, во зависност од внесената доза.
  Секако, внесувањето на овие супстанции не е потребно да се создаде, бидејќи самото создавање предизвикува интензивно расположение кај личноста што создава. Искрено.

 2.   Волтер dijo

  Гледам дека недостасува дел од Буковски ... Поздрав од Аргентина.

 3.   Алехандра dijo

  Хемингвеј пиеше како риба

 4.   Мартин Кабрера dijo

  Стивен Кинг. со или без ... најдоброто

 5.   Рут Дутруел dijo

  И Едгар Алан По ???

бул (точно)