5 идеи за пишување на следната книга

Машина за пишување

Овој викенд запознав двајца стари пријатели одделно и на мое изненадување открив дека и двајцата се нурнати во романи што ги подготвуваа веќе некое време. Приказни што произлегуваат од копнежи, други добиени од вистински искуства, некои инспирирани од неодамнешните бестселери и други целосно фасцинантни, практични.

Овие состаноци служеа за размена на идеи, истражување малку повеќе во причините зошто го пишуваме она што го пишуваме и, исто така, да размислиме за овие 5 идеи за пишување на следната книга.

Затоа што понекогаш КАКО е најмалку тоа.

Патување

Керала, држава Индија каде е сместен романот.

Керала, држава Индија каде е сместен романот.

Уште од основањето на Lonely Planet од неколку ранци-ранци во 70-тите години на минатиот век, светот на водичи за патувања се повеќе се шири. Реалност која не е компатибилна со многуте можности што може да ги донесе некое патување до нашите дела и корисноста што секоја (добра) книга за патувања продолжува да ја има меѓу јавноста. Дали неодамна патувавте во Јужна Америка? Можеби за Малезија? Кажете го вашето искуство, запишете го, придружете го со илустрации и фотографии.

Теза

Многу студенти можат да поминат години и години во градење на теза и собирање информации на одредена тема за која нема доволно книги. Во случај на тезата, издавачите ретко ги прифаќаат бидејќи немаат ексклузивитет на дело што мора претходно да го објави авторот. Сепак, фокусирањето на одреден дел од таа теза, нејзиното модифицирање и давање на повеќе литературен или уреднички пристап може да биде добра опција.

Слика

Мона Лиза, една од највлијателните слики во литературата.

Мона Лиза, една од највлијателните слики во литературата.

Посета на уметничка галерија е обично едно од најинспиративните искуства до кои можеме да пристапиме во секојдневниот живот. За возврат, многу дела можат да ослободат скриена приказна што би ја извршил писател кој не е сликар, но е пронаоѓач на оние текстови скриени во бои и форми.

Лоша врска

Во светот има онолку луѓе колку различни видови на loveубовни врски. Во вашиот случај, можеби таа последна врска беше достојна за филм од Сандра Булок или дека им донесе поинаква перспектива на оние многу луѓе кои продолжуваат да страдаат од проблеми со своите партнери. Ако исто така не сте го надминале, запомнете го тоа пишувањето е сè уште повеќе терапевтски отколку што мислите.

Триумф

Денес светот на Интернет им овозможи на многу блогери да објавуваат практични книги за своите следбеници и, патем, да можат да профитираат од тоа. Ако во вашиот случај сте успеале во финансии или основате успешна компанија, пишувањето книга може да стане совршено надополнување на вашата кариера.

Овие идеи за пишување на следната книга произлегуваат од елементи или искуства достапни на сите нас и правилниот пристап кон нив.

Дали некоја од вашите приказни дојде од некое патување?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Пепе dijo

    Колку глупава работа

бул (точно)