4 уреднички вести за четвртиот месец во годината

Како и секој месец, во април пристигнуваат уреднички вести до книжарниците. Има многу, но ќе ги истакнам овие четири многу хетерогени автори како што се Марија Дуењас, Марија Оружа, Сини фармерки и Артуро Перез-Реверте. Но, има многу повеќе имиња кои презентираат нови наслови. За момент останувам со овие четири приказни кои, во рамките на нивниот жанр, ветуваат нови емоции за нивните многубројни читатели и стануваат бестселери.

Aughtерките на капетанот - Марија Дуејас

Писателката од Ла Манча Марија Дуењас се враќа во својата јурисдикција со овој нов наслов што несомнено ќе ги воодушеви нејзините илјадници следбеници. Agerелни да бидам нова бестселер, може ќе го добиете. Seeе видиме што велат читателите за оваа приказна Newујорк во 1936 година.

Таму се јави малата куќа за јадење Капетан почнува да работи на Кале Каторче, едно од местата во шпанската колонија што живеело во градот во тоа време. Но, случајната смрт на нејзиниот сопственик, Емилио Аренас, ги принудува неговите ќерки во дваесеттите години да се грижат за бизнисот. Во исто време, во судовите се решава наплатата на ветувачки надомест. Сепак, тие се чувствуваат обесхрабрени и се обидуваат да преживеат, и така натаму. самата темпераментна Викторија, Мона и Луз Аренас Тие ќе се обидат да се пробијат низ градот на облакодерите и меѓу сонародниците, неволјите и lovesубовите.  

Каде бевме непобедливи - Марија Оружа

Нов роман на Марија Оружа од Виго. Со татко Кантабриј, тој често ја посетува и таа земја, каде што веќе ги има поставено своите претходни титули Место за одење y Скриено пристаниште. Ова беше неговото многу успешно деби во жанрот црно. И во двата романи протагонисти се пејзажите во Кантабриа и тимот на поручникот Валентина Редондо, кој исто така се враќа да глуми во оваа приказна.  

Завршуваме летото завршува и поручникот Редондо со нетрпение очекува да може одмори. Вие нема да бидете во можност, бидејќи токму во центарот на крајбрежниот град на Нијанси Градинарот на старата палата на мајсторот, енигматско место, е пронајден мртов на тревникот.

Палатата е една од најисториските дворци во околината, а по долго време ненаселена, американскиот писател Карлос Грин, неговиот наследник, привремено се населил на местото каде што ги живеел своите најдобри лета на младоста. Соочен со злосторството, тој признава дека во последните денови ги согледа необјаснивите присуства.

Валентина е скептична во врска со оваа тема, но и таа и нејзиниот тим, па дури и нејзиниот партнер, Оливер, ќе се најдат вмешани во некои необични настани. Тие ќе откријат дека некои места чуваат многу тајни и дека сите ликови имаат што да кажат и да сокријат.

Невидливата девојка - Сини фармерки

El романса за романса за млади крал на татковината ја објавува повеќекратната титула од многуте што веќе ги има. Овој пат тој става црни допири на приказна каде Аурора Риос, Седумнаесетгодишна тинејџерка, таа се чувствува невидлива за скоро сите.

Настаните од минатото ја ограничуваа дома и тешко дека некогаш се поврзала со некого. Таа нема пријатели и сит е од жителите на градот во кој живее и зборуваат зад грб. Една ноќ во мај, нејзината мајка се враќа од работа и не може да ја најде дома, нешто што не е вообичаено. Но, следниот ден Аурора се чини мртва во соблекувалната на неговиот институт. Покажува удар во главата и покрај неговото тело некој остави компас. Кој може да биде одговорен?

Iaулија Плаза, соученик на Аурора, одлучувате да се обидете сами да најдете одговори. Е многу интелигентен и има огромна меморија. Но, дали може да им помогне на родителите на Аурора? Неговата мајка, Аитана, е судски застапник во случајот и неговиот татко, Мигел Анхел, наредник на судската полиција на Цивилната гарда, одговорен за истрагата. Така, заедно со неговиот неразделен пријател Емилио, многу посебно момче, iaулија ќе се обиде да открие кој ја уби Аурора Риос. 

Тешките кучиња не танцуваат - Артуро Перез-Реверте

Минатата есен презентираше писателот на Картагена Ева, втората титула во серијата за неговиот шпион Лоренцо Фалко. И само неколку месеци подоцна, тој изненадува со овој нов роман што е објавен на 5 април. Отсекување на успешните авантури на неговиот шармантен и смртоносен Фалко за презентирање приказна раскажана во прво лице од куче. црна, четириножна Алатристе, раскажи ни за неговата животна кучка, И никогаш подобро да се каже, со остар, јасен, силен и длабоко емотивен тон што е обично на Перез-Реверте.

Почетокот веќе ветува: «Роден сум како местизо, крст помеѓу шпански мастиф и бразилски ред. Кога бев кутре имав едно од оние слатки и смешни имиња за новородени кучиња, но од тоа помина премногу време. Заборавив. Сите веќе долго време ме викаат Негро. По читањето на првото поглавје и без многу да комуницираме со сериите на Фалко, оваа приказна го прави тоа успеа да го привлече моето внимание, можеби и затоа што сум overубител на кучиња и сакам тешки приказни и машки раскажувачи од прва личност. Се надевам дека не грешам со моите прогнози.

Ние се среќаваме со Негро во Корито на Маргот, каде што се собираат маалските поши, и го учиме тоа ништо не се знае за Тео и Борис ел Гуапо. Вашите колеги го чувствуваат тоа има нешто многу темно во неговото исчезнување. Сите тие се сомневаат во тоа и Негро го знае тоа. Негро е пензиониран борец со лузни на муцката и во неговата меморија и, како боксер, тој се дефинира себеси како нешто навивач. Но, пријателите се пријатели и инстинктот за борба и преживување во најтешките ситуации го тера да преземе опасно патување кон минатото во потрагата. Whatе видиме што ќе донесе судбината.

Повеќе новости

 • Магбет, од Nо Несба.
 • Линколн во калта, од орџ Саундерс.
 • Состојба, од Максим Хуерта.
 • Мојот грев, од Хавиер Моро.
 • Ветрови на предавство, од Кристин Манган.
 • Вештерката Леополдина и други вистински приказни, од Мигел Делибес.
 • Сеќавањето на лавандатапостигна Рејес Монфорте.
 • Бисер на водаод Лола П. Ниева кога ги имаме информациите.
 • Бевме песни, постигна Елизабет Бенавент.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.