4 столови и момент за читање

Стол со книги Читањето добра книга е секогаш возбудливо, не само смирувачко и пријатно, туку и за многумина е така долгоочекуван момент од денот. Но, многумина велат дека не е прочитана книгата што ја прави оваа активност посебна, туку цело време, местото каде што се чита, времето од денот кога се чита и, исто така, зошто да не, столот каде што читаш. Сè е посебно бидејќи сè игра голема улога кога станува збор за уживање во читањето и одличните дела на литературата.

Времето на денот е важна точка што треба да се разгледа, како и книгата што се чита. Ако читаме нешто што не ни се допаѓа, задоволството е помалку задоволство. Но, главниот фактор за моментот на читање да биде добар е столот, седиштето каде што ја читаме книгата. Иако може да изгледа глупаво, овој елемент е од суштинско значење бидејќи токму тоа го прави нашето тело да се одмори или релаксира, а во отсуство на тоа, недостасува и доброто чувство на моментот.

Постојат многу столови и фотелји кои заземале митски и фантастични места каде што биле направени одлични читања, од класичното столче за крилја што се наоѓало во близина на голем камин до едноставната кујнска столица каде еден млад човек почнуваше да го открива читањето со непозната книга. Сите места можат да бидат многу разновидни, но во сите нив, седиштето или столчето играат голема улога.

Од оваа причина, што подобро отколку да ги детализираме местата за местата што најчесто ги читаше нашето општество. Вака ги детализираме сцените, видовите на столчиња и моментот кога многу луѓе читаат секој ден.

Фотелјата со потпирач за нозе

 

Класичното седиште и класичното место за читање е столчето со клапни за уши или поточно крилниот стол што ја покрива целата личност и се наоѓа во близина на добар оган или во пријатна просторија опкружена со неколку полици со книги. Постои и поудобна верзија а приори Вклучува комплемент што е потпирач за нозе, ова му овозможува на читателот да ги одмори нозете истовремено со остатокот од телото, како да се во кревет. Вистината е дека ова е совршено место и седиште, директно од одличен роман и ова е проблемот. Не многумина имаат пристап до голем стол за крилја или фотелја во близина на камин како столче за нозе. Но удобноста и топлината се неопходниЗатоа столот и огништето играат голема улога.

 

Кревет

 

Кревет Кревет и времето за спиење е друго омилени места за читање на луѓето, особено оние кои обично спијат сами и кои можат да останат доцна во ноќта. Во овој случај, столот не е таму, бидејќи е заменет со креветот, но во двете ситуации преовладува топлината и одморот и затоа не се разликува многу од користењето стол со потпирачи за нозе. Сега, со недели сум користејќи перниче за седиште, во облик на столче со клапни за уши што седи на врвот на перницата и читањето е импресивно удобно, и покрај фактот што веќе лежењето во кревет е пријатно за мене и за многумина што читаат во кревет.

 

Бања

Тоалет Сигурно многумина од вас ќе се изненадат што вклучува бања, но според истражувањето што неодамна го видов, меѓу најпосакуваните места за читањето е бања и тоалет како место каде што луѓето најмногу читаат. Јасно е дека тоалетот е одлично седиште, но не знам дали е навистина пријатно да се чита на тоалетот како во кревет, на фотелја или на кујнски стол, лично мислам дека не е пријатно иако времето на чекање може да се потроши на други работи како читање.

 

Во метрото

Метро столче Превозот до работното место е често втор најчесто читан, барем според некои. Сепак столот, фотелјата или поточно седиштето во автобусот, метрото или возот е обично најнепријатно од сите, или така ми се чини. Но, морам да признаам дека во текот на првите часови од денот, спиењето и недостатокот на желба за работа на добар начин го сочинуваат недостатокот на удобност што им недостасува на столчињата на превозните средства. Сега, во последниве години, вистина е дека имаат транспортни средства, столови или седишта на долги релации значително подобрена во смисла на удобност И, ова заедно со перница за патување или перница го прави читањето на овие места задоволство, се додека не ви се врти во главата кога патувате и читате истовремено.

Заклучок за овие «столови»

Иако многумина го ценат читањето или времето од денот како нешто важно да се земе предвид за да се има одличен момент за читање, јас лично верувам дека столчето или седиштето игра голема улога, можеби повеќе од книгата што се користи. Прочитајте или времето на ден кога читаме. Се подразбира дека ова е лична перцепција, но исто така е точно дека секој пат повеќе луѓе не само што ја ценат книгата, туку и просторот, моментот и инструментите што ги користиме во процесот. Ова е широко користено од експерти кои подоцна произведуваат eReaders каде што играат со допир, функционалност, амбиентално светло, батерија, итн ... многу елементи што го надминуваат текстот.

„... Потоа се приближи до theидот со книги и претпазливо погледна на другата страна. Таму седеше, во избледена столица од кожа, дебел, крупен човек “.

( Бесконечна приказна, Мајкл Енде)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.