4 големи писатели родени на 26 јули. Шо, Мачадо, Хаксли и Матуте

Нема многу денови на календарот каде што треба да славите толку годишнини од раѓањето на писателите. Но 26 за јули Тоа е едно. Денес делат родендени четворица одлични автори, Ирец, Англичанец и двајца Шпанци, со повеќе од брилијантни и признати кариери. Тие се Г.Georgeорџ Бернард Шо, Олдос Хаксли Антонио Мачадо и Ана Марија Матуте. Во неговата меморија избирам некои сопствени фрази и неговите дела да се сеќавам на нив.

26 за јули

Џорџ Бернард Шо

Шо е роден во Ирска en 1856. Тој е единствениот автор кој победил на Нобелова награда за литература во 1925 година и Оскар на филмската академија за најдобра скрипта за Пигмалион во 1938.

 • Lifeивотот не е да се пронајде себе си. Ивотот се обидува да се создаде себе си.
 • Од искуство учиме дека мажите никогаш не учат нешто од искуство.
 • Младите се трошат на младите.
 • Слободата значи одговорност. Затоа повеќето мажи стравуваат од тоа.
 • Човекот не престанува да игра бидејќи старее. Старее затоа што престанува да игра.

Антонио Мачадо

Антонио Мачадо е роден на 26 јули, 1875 en Севилја. Од најрепрезентативните членови на повикот Генерација на 98, неговото дело е едно од најпознатите и најпопуларните. Над големо наследство од непропадливи стихови, неговите дела се издвојуваат Осаменост o Кастилови полиња.

Ја избрав оваа поема особено затоа што е дел од моето најрано поетско сеќавање. Во селската куќа на дедо ми а пергамент на дрвена рамка. Wouldе го читав одново и одново, а потоа lookубопитно ќе ги гледав брезите во градината надвор и ми беше мило што никој од нив не беше сув.

До суво брест

До стариот брест, разделен од молња
и во нејзината скапана половина,
со априлските дождови и мајското сонце
излегоа неколку зелени лисја.

Стогодишниот брест на ридот
што го лиже Duero! Ishолтеникава мов
дамки на белузлавата кора
до скапаното и прашливо стебло.

Нема да биде, како тополите што пеат
кои ги чуваат патот и брегот,
населени со кафеави славејчиња.

Армија на мравки по ред
се искачува нагоре, и во нејзините утроби
пајаците ги ткаат своите сиви мрежи.

Пред да те соборам, брест од Дуеро,
со секирата дрвосечачот и столарот
Те претворам во камбана,
вагон копје или вагон јарем;
пред црвено во домот, утре,
изгори од некоја мизерна колиба,
на работ на патот;
пред виорот да ве однесе надолу
и го прекина здивот на белите планини;
пред реката да ве турка кон морето
низ долини и клисури,
брест, сакам да забележам во моето портфолио
благодатта на твојата зелена гранка.
Моето срце чека
исто така, кон светлината и кон животот,
уште едно чудо на пролетта.

Aldous Huxley

Хаксли е роден во 1894, во Сари, во семејство со важна интелектуална традиција. Студирал во Етон и покрај тоа што страдал многу мал сериозна болест што го остави слеп 18 месеци, тој успеа да се опорави, но наместо да студира медицина, тој заврши на дипломирањето англиска литература. Тој напиша прва книга за своето искуство за да го врати видот, Уметноста на гледање.

Но, несомнено неговото големо и влијателно дело познато низ целиот свет е дистопија Среќен свет, напишано за 4 месеци во 1932 година футуристички и песимистички поглед на светот, каде што се прикажува општество управувано од психолошко условување и каде што супстанцијата наречена сома се користи за тоталитарни цели.

 • Парламентот, претпоставувајќи дека знаете што е тоа, донесе закон за забрана за тоа. Датотеките се зачувани. Имаше говори за слободата, за тоа. Слобода да се биде свесен и мизерен. Слобода да се биде кружен штипка во квадратна дупка.
 • Вистинската среќа секогаш изгледа слабо во споредба со компензациите што ги нуди мизеријата. И, се разбира, стабилноста не е приближно спектакуларна како нестабилноста. А, задоволството со сè нема магија за добра борба против несреќата, ниту живописност на борбата против искушението или против фаталната страст или сомнеж. Среќата никогаш не е голема.
 • Состојбата за смрт започнува на осумнаесет месеци. Секое дете поминува по две утра секоја недела во Болница за умирање. Во овие болници ги наоѓаат најдобрите играчки и им се дава сладолед од чоколадо во деновите на смртта. Така, тие учат да ја прифаќаат смртта како нешто сосема обично.
 • Беше одлучено да се укине loveубовта кон природата, барем меѓу пониските касти; укинете ја loveубовта кон природата, но не и склоноста кон консумирање превоз. Бидејќи, се разбира, беше од суштинско значење тие да продолжат да сакаат да одат во земјата, дури и ако ја мразат. Проблемот беше да се најде помоќна економска причина за трошење на превозот отколку обична nessубов кон првиците и пејзажите. И тие го најдоа.
 • Но, не сакам удобност. Сакам Бог, сакам поезија, сакам вистински ризик, сакам слобода, сакам добрина. Сакам грев.

Ана Марија Матуте

Ана Марија Матуте е родена во 1926 и таа е една од најпрестижните шпански автори. Беше член на Кралската шпанска академија и ги напишал двата романи за возрасни и деца. Добитник на многу награди како на пр Надал, На Планетата, критичарите или националната литература.

 1. Детството е најдолгиот период од животот.
 2. Кихот Тоа е првата книга со која плачев, со смртта на Дон Кихот, за сето тоа што значи: Да се ​​остави лудилото да исчезне. Тоа е ужасно. Триумф на добра смисла.
 3. Пишувањето за мене не е професија, дури ниту вокација. Тоа е начин да се биде во светот, да се биде, не можете да направите поинаку. Вие сте писател. Добро или лошо, тоа е друго прашање.
 4. Никогаш не сум го испуштила моето детство и тоа скапо го плаќа тоа. Невиноста е луксуз што човек не може да си го дозволи и од кој сакаат да те плескаат буден.
 5. Да разговараме за тоа што го пишуваме е како да ставаме од шише со скапоцен парфем: аромата испарува. Треба да го држите затворен и да пишувате, тоа е најдобро.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.