Сан Франциско и 4 други писатели го именуваа истото. Фрагменти од дела.

Денес е Октомври 4, празник на Сан Франциско де Асис, и италијанскиот светец исто така животинска шема. Па се сеќавам на него со фрагмент од неговото најпознато дело, Кантика на суштествата. И, исто така, се сеќавам на оние на другите 4 писатели го именуваа истото: Франциско Умбрал, Франциска Агире, Франческо Петрарка и Франсис Скот Фицџералд.

Кантика на суштествата - Франсис Асизиски

Највисок и семоќен добар Господ,
твоите се пофалби, слава и чест и сите благослови.

Само за тебе, највисоко, тие ти одговараат
и никој не е достоен да те именува.

Фален да си ти, Господи, во сите твои суштества,
особено во братско сонце,
за кого ни го даваш денот и нè осветлуваш.

И тоа е убаво и сјајно со голем раскош,
од вас, највисоко, носи значење.

Фален да си ти, Господи, преку сестринската месечина и starsвездите,
во рајот ги направи јасни и скапоцени и убави.

Фала ти, Господи, преку братот ветер
И низ воздухот и облакот и спокојното небо и целото време
преку сите нив им давате храна на вашите суштества.

Пофален да си ти, Господару мој преку сестра вода,
што е многу скромен, скапоцен и чист.

Фален да си ти, Господи, преку братскиот оган,
со која ја осветлуваш ноќта,
и тоа е убаво и весело и енергично и силно.

Смртоносна и розова - Франциско Умбрал

Во животот најдов само една вистина, сине, а тоа беше ти. Пронајдов само една вистина во животот и ја изгубив. Liveивеам од плачење кон тебе ноќе со солзи што горат темнината. Мал русокос војник кој владееше со светот, те изгубив засекогаш. Твоите очи ја измија сината боја на небото. Вашата коса го позлати квалитетот на денот. Она што останува после тебе, синко, е флуктуирачки универзум, без конзистентност, како што велат Јупитер, мачна нејаснотија на лета и зими, промискуитет на сонце и секс, време и смрт, низ сите кои талкам само затоа што не знам гест да се направи за да умре. Ако не, тој би го направил тој гест и ништо друго.
Колку е глупава полнотата на денот. Кого глупи ова сино небо, овој пладне со смеа?

Сведок на исклучок - Франсиска Агире

Море, море е она што ми треба.
Море и ништо друго, ништо друго.
Остатокот е мал, недоволен, сиромашен.
Море, море е она што ми треба.
Не планина, река, небо.
Не, ништо ништо,
само море.
Не сакам цвеќиња, раце,
не срце да ме теши.
Не сакам срце
во замена за друго срце.
Не сакам да ми зборуваат за loveубовта
во замена за убов.

Сонет до Лора - Франческо Петрарка

Не можам да најдам мир, ниту можам да војувам,
и горам и сум мраз; и се плашам и секакво одложување;
и летам над небото и лежам на земја;
и ништо не стисна и сите се прегрнаа.

Кој ме чува во затвор, ниту отвора, ниту затвора,
ниту ме држи ниту ја губи замката;
и loveубовта не ме убива или ме поништува,
ниту ме сака, ниту ми ја одзема бременоста.

Гледам без очи и без јазик плачам;
и барам помош и изгледам копнежно;
Јас ги сакам другите и се чувствувам омразена за себе.

Плачејќи врескам и болката поминува;
смртта и животот ми даваат еднаква будност;
За тебе сум, Лејди, во оваа состојба.

Големиот Гетсби - Ф. Скот Фицџералд

Кога бев помлад и поранлив, татко ми ми даваше совети за кои оттогаш не престанав да размислувам.

„Секогаш кога ќе посакате да критикувате некого“, рече тој, „запомнете дека на сите не им се дадени онолку објекти колку што сте вие“.

Тоа беше единственото нешто што го рече, но бидејќи секогаш сме си кажувале сè без да се откажеме од дискрецијата, разбрав дека неговата фраза има многу пошироко значење. Резултатот е дека имам тенденција да не судам никого, навика што ме натера да се дружам со многу интересни луѓе и исто така ме направи жртва на неколку инвертирани срања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.