30 фрази од Сервантес и Шекспир за овој Ден на книгата.

Статуа на Дон Кихот во Ла Солана (Сиудад Реал). Фотографија на (в) Карлос Дијаз-Кано Аревало.
Ромео и Јулија. Сликарство на Форд Мадокс Браун, 1870 година.

Ден на книгата, Сан Jordорди. Книги и рози. Милиони читатели, писатели, лектори, преведувачи, библиотекари и секој што е задоволен со книга во свои раце тие слават денес. Околу светот.

Така, на овој одличен ден на писма Јас ги избирам и споделувам тие фрази од Дон Мигел де Сервантес и г-дин Вилијам Шекспир. Затоа што кому може да му здосади овој пар универзални генијалци? Сепак, сè уште има персонал кој не ги прочитал, доволно чудно. Погледнете дали овие мали капки од вашето мајсторство ве охрабруваат да ги облечете.

Мигел де Сервантес Сааведра - Дон Кихот

„Да го сонувам невозможниот сон, да се бориме против невозможниот непријател, да трчам таму каде што храбрите не се осмелуваа, да стигнат до недостижната starвезда. Тоа е мојот пат и мојата хармонија “.

„О, сеќавање, смртен непријател на мојот одмор!

„Доблеста е прогонувана од лошите отколку од саканите од добрите.

„Неблагодарноста е ќерка на гордоста“.

„Причината за неразумот што е направен од моја причина, на таков начин ослабува разумот, што со право се жалам на твојата убавина.

Јадете малку и јадете помалку, здравјето на целото тело е ковано во канцеларијата за стомак “.

„Крвта е наследена, а доблеста е аквиста; а самодоблеста е вредна за она што не вреди за крвта “.

„Оваа што тие ја нарекуваат Фортун е пијана и невообичаена жена, а пред се слепа, и со тоа таа не гледа што прави, ниту знае кој корне.

Тагите не беа создадени за beверови, туку за мажи; но ако мажите ги чувствуваат премногу, тие стануваат beверови “.

„Пенкалото е јазик на душата; без оглед на концептите што се создадени во неа, такви ќе бидат нејзините списи “.

„Блажен е оној на кого небото му даде парче леб, без никаква обврска да му заблагодарува на некој друг, освен на самиот рај!

„За слободата, како и за честа, животот може и треба да се вложува.

Доверба во времето, што има тенденција да им даде слатки излези на многу горчливи тешкотии.

„Пијам кога ми се допаѓа, и кога го немам и кога ќе го добијам, затоа што не изгледам пребирлива или разгалена“.

„Годината што изобилува со поезија, обично е гладна“.

Вилијам Шекспир

„Theубовта кон младите не е во срцето, туку во очите. (Ромео и Јулија)

„Оној што оди премногу брзо, доцни исто колку и тој што оди премногу бавно. (Ромео и Јулија)

«Умирање, спиење ... спиење? Можеби сонува ». (Хамлет)

«Како прво, биди верен на себе си. И така, точно како ноќта следи ден, ќе откриете дека не можете да лажете никого. (Хамлет)

„Да се ​​биде или не, тоа е прашањето“. (Хамлет)

„Претпостави доблест ако ја немаш. (Хамлет)

„Ние знаеме што сме, а не што можеме да бидеме. (Хамлет)

„Погледнете дека понекогаш ѓаволот нè залажува со вистината и ни носи пропаст завиткан во подароци кои изгледаат невини. (Магбет)

«Губење на спиењето, разоткријте ја сложената мрежа од болка; спиење, одмор од целиот замор; Јас го хранам најслаткото што се служи на трпезата на животот “. (Магбет)

«Lifeивотот не е ништо друго освен сенка во движење; лош актер кој стрчи и нишка по еден час на сцената и никогаш повеќе не е слушнат од него: тоа е приказна раскажана од идиот, полн со бучава и бес, што не значи ништо. (Магбет)

„При раѓање, плачеме затоа што влеговме во овој огромен азил. (Кирот Лир)

Loveубовта, слепа како што е, ги спречува loversубовниците да ги видат смешните глупости што ги прават “. (Трговец од Венеција)

„Краткоста е душата на генијалноста.“ (Трговецот од Венеција)

«Во човечките нешта постои плима што, ако се земе на време, води кон среќа; за оние што го пуштија да помине, патувањето на животот е изгубено во јалови и несреќи ». (Јулиус Цезар)

«Мојата дарежливост е неизмерна како морето и длабока колку што е и тој моја loveубов; колку повеќе ти давам, толку повеќе имам, бидејќи и двајцата се бесконечни. (Песни)


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.