30 избрани фрази за романи

Да, август е, но сигурно има многу автори кои го удираат клучот (или пенкалото и тетратката) со тој роман што го имаат на ум. Па, ова е посветено избор од 30 фрази од различни автори за дефиницијата и процесот на Пишувајте романи.

30 фрази за романи

 1. Пишувањето роман е како да везете таписерија со нишки од многу бои: тоа е изработка на грижа и дисциплина. Изабел Аљенде
 1. Почнувајќи да пишувате роман е како да одите на стоматолог, затоа што правите еден вид покани за себе. Сер Кинсли Амис
 1. Работата на романсиерката е да го направи невидливото видливо со зборови. Мигел Ангел Астуриас
 1. Роман е балансиран помеѓу неколку вистински впечатоци и мноштво лажни што го сочинуваат она што повеќето од нас го нарекуваат живот. Саул подолу
 1. Романите не се напишани од повеќе од оние кои не се способни да ги живеат. Алехандро Касана
 1. Будист никогаш не може да напише успешен роман. Неговата религија му наредува: „Не биди страстен, не кажувај лошо, не размислувај лошо, не изгледај лошо“. Вилијам Фокнер
 1. Пишувањето роман е како да патувате низ светот опкружени со луѓе. Марија Граната
 1. С Everything што живее или чувствува романсиер ќе го разгори незаситниот оган што е неговиот измислен свет. Кармен Лафорет
 1. Најголемите романсиери, навистина големите, се значајни во однос на човечката свест што ја промовираат, свесноста за можностите на животот. Р. Левис
 1. Во исто време, документ за нашето време и изјава за проблемите на современиот човек, романот мора да ја повреди совеста на општеството со желба да го подобри. Ана Марија Матуте
 1. Романот е практично протестантска уметничка форма; тоа е производ на слободниот ум, на автономната индивидуа. Џорџ Орвел
 1. Пишувам романи за да го рекреирам животот на свој начин. Артуро Перез-Реверте
 1. Ако ги карикатурирате вашите пријатели во вашиот прв роман, тие ќе бидат навредени, но ако не, тие ќе се чувствуваат предадени. Мардохеј Рихлер
 1. Романсиерите се чувари на литературата. Монссерат Ројг
 1. Искуството ме научи дека не постојат чуда во пишувањето - само напорна работа. Невозможно е да напишете добар роман со зајачка нога во џебот. Исак Башевис пејач
 1. Читателот може да се смета за главен лик на романот, еднакво со авторот; без него, ништо не се прави. Триолет Елса
 1. Јас сум романот. Јас сум моите приказни. Франк кафка
 1. Совршениот роман би го одвратил читателот. Карлос Фуентес
 1. Lifeивотот личи на роман почесто отколку што романите личат на живот. Georgeорџ Санд
 1. Секој роман е кодирано сведоштво; претставува претстава за светот, но за свет на кој романсиерката додаде нешто: неговата огорченост, неговата носталгија, неговата критика. Марио Варгас Љоса
 1. За мене, да пишувам роман е да се соочам со солидни планини и да се качувам по wallsидовите на карпите за да, по долга и жестока борба, да го достигнам врвот. Надминете се или изгубете: нема повеќе опции. Секогаш кога пишувам долг роман, таа слика ми е врежана во умот. Харуки Мураками
 1. Во моментов читателите немаат можност да судат за мене и за мојот роман во најсуровиот суд што постои, односно во нивните срца и во нивната совест. Како и секогаш, ова е судот пред кој сакам да ми се суди. Васили Гросман
 1. С Everything во романот му припаѓа на авторот и е автор. Карлос Кастиlaа дел Пино
 1. Се обидувам да правам романи што ги прават луѓето непријатни во однос на она што нашето општество го зема здраво за готово. Johnон Ирвинг
 1. Имам исто толку важно меѓу целиот концепт дека романот веќе не е дело само на забава, начин за пријатно да измами неколку часа, што изнесува социјално, психолошко, историско проучување, но на крајот проучување. Емилија Парто Базан
 1. Завршувањето на роман е нешто драматично. Колку повеќе време е потребно да се напишат завршенијата, толку повеќе страдам. Постигнувањето на крајот на романот има нешто како пулс, затоа што успеавте со тоа. Завршувањето е како да ве избркаат од вашиот дом. Признавам дека еден од најстрашните моменти во мојот живот е следниот ден по завршувањето на романот. Алмудена Грандес
 1. Во моите романи има с everything што понекогаш не знаев како да живеам. Оние моменти што минаа и во кои би сакал да одам чекор понатаму. Роман ви овозможува брзо да ги усовршите оние моменти од животот што сте ги пропуштиле. Оние моменти кога ви треба способност веднаш да одлучите и да кажете: „Да, ајде да го сториме тоа“, и тоа често не се случува. Романот ви овозможува да се вратите назад и да го направите вистинскиот избор. Федерико Мокија
 1. Се обидувам моите романи да бидат уметнички дела, како што може да биде одлична песна, добра слика или добар филм. Не ме интересираат политички или морални прашања. С All што сакам е да направам прекрасен објект и да го ставам во светот. Johnон банвил
 1. Претпоставувам дека секој роман е, на крајот, обид да се зароби целиот свет во книга, дури и ако под „целиот свет“ мислите само на фрагмент, агол, ситница што се случува во секунда. Лаура Рестрепо
 1. Романите не започнуваат како што некој сака, туку како што тие сакаат. Габриел Гарсија Маркез

Fuente: Век на запознавањеНа Хозе Марија Албаигас Оливарт и М. Долорс Хиполито. Ед.Планета


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)