3 книги за јога за да започнете

Книги за јога

Кога пред неколку години ги посетивме големите комерцијални платформи за книги како што се Fnac или La casa del libro, гледавме насекаде со надеж дека никој нема да не види како влегуваме во делот Самопомош или литература нова ера.

Сепак, денес целиот овој вид литература, сè повеќе во пораст благодарение на алтернативните терапии, глобализацијата или мистичните автори (здраво Пауло), успеа да ги заобиколи предрасудите и да ни овозможи да ги откриеме најинтересните книги, особено оние фокусирани на учење одредена античка уметност или филозофија.

Ова е случај на јога, дисциплина што се појави пред илјадници години во Индија и се фокусираше на наоѓање рамнотежа на телото и душата олеснета од низа пози на телото наречени асани кои се идеални да се надополнат со техники на релаксација или медитација.

На меѓународниот ден на јогата, овие 3 книги за јогата за да започнете Тие можат да станат додаток на оние други дела на вашата полица и голема поддршка кога станува збор за запознавање со една од најздравите филозофии во светот.

Дрвото на јога, од БКС Ајенгар

Книги за јога

Се смета како најпочитуваниот учител по јога во светот, Мајстор Ајенгар се обидува да ја продлабочи со оваа книга во секојдневната практика на јога и во некои цели што го надминуваат едноставното физичко добро. За возврат, професорот нè илустрира со разни терапии спроведени од него во Индија и преку кои успеа да лекува луѓе со слух или респираторни проблеми. Идеална книга за да започнете со јога следејќи го методот Ајенгар, кој се фокусира на практичноста и благосостојбата како главни концепти.

Наука за јога, од Имаго Мунди

Но, дали работи таа јога? Многумина од вас ќе прашаат. Мојот одговор како lубител на јога три години би бил да, но сепак не смееме да заборавиме дека западната адаптација на азиска дисциплина секогаш повлекува одредени „модификации“ кои науката не ги поздравува секогаш. Во случајот на оваа книга, „Науката за јога“ е идеална за најскептичните, бидејќи ги расклопува тековните теми на јогата на Запад и истражува во вистинските лековити ефекти на оваа дисциплина преку табела на пози насочени кон спречување на повреди, оксигенација на крвта или ублажување на депресивната состојба, три од придобивките на долготрајната практика по јога.

Јога со приказни, од Сиднеј Солис

За оние кои промашуваат белетристика во овој напис, би сакале да знаете дека авторот Сиднеј Солис, во соработка со илустраторот Дијана Валори, ја објави оваа компилација од илустрирани приказни во 2010 година, кои и покрај детскиот пристап се препорачуваат и за возрасните. Преку илустрирани пози, книгата нè води низ разни азиски легенди како зајакот на Месечината (Индија) или дрвото волшебна круша (од Кина), кои се обидуваат да ги пренесат универзалните вредности на јогата и медитацијата.

Овие 3 книги за јога за да започнете тие ќе ги убедат неподготвените читатели и ќе ја подобрат практиката на симпатизери на оваа милениумска филозофија чии ефекти не се моментални, но многу моќни.

Дали некогаш сте вежбале јога?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)