3 книги за верски заговори

3 книги за верски заговори

На датуми важни како оние што ги доживуваме (Света недела) и без намера да навредиме дури и најмалку религиозни и духовни од сите наши читатели, денес ви нудиме список со 3 книги за верски заговори.

Дали се сеќавате на оние бестселери што го донесе „конспиративниот“ до слава Ден Браун? Па, тие станаа повеќе или помалку ова, но според мое мислење, нешто подобро литературно говорење. Значи, ако сакате да читате наратив, но со неизвесност и религиозна рамка, не заборавајте да ве интересираат овие 5 добри наслови.

„Волшебниот круг“ (1998, Кетрин Невил)

3 книги за религиозни заговори - магичниот круг

Ако отсекогаш ве погодило сè што вклучуваше Светиот Грал, изгубени ракописи, можниот живот како пар на Исус од Назарет со Марија Магдалена, оваа книга може да ве закачи. „Волшебниот круг“ е една од книгите со религиозна природа, мистерија и неизвесност, најпродавани во последните децении.

Краток преглед

Ариел наследува некои стари ракописи кои чуваат тајна поврзана со светите предмети на израелските племиња. Кој ќе успее да ги открие, ќе стекне доволно мудрост за да го пронајде раѓањето на митовите, верувањата и симболите на сите големи култури во историјата, како и клучевите за толкување на иднината. Нормално, штом Ариел го добие наследството, таа станува во фокусот на повеќе од неколку алчни ликови.

„Тројански коњ“ (1984-2013, Хуан Хозе Бенитез)

„Троја коњ“ е сет од вкупно 10 книги во кој Хуан Хозе Бенитез, неговиот автор, раскажува како беше да се скокне назад во времето во Палестина во 30-та година од нашата ера. Неговата цел беше да напише и да присуствува на последните денови од животот на Исус од Назарет и да се подигне научно и спротивставено сведоштво, сето тоа преку визијата на американски офицер кој учествува во таков таен проект.

Ако се осмелите да ја прочитате, треба да знаете дека секоја книга е долга приближно 400 страници.

„Последниот като“ (2001 година, Матилде Асенси)

3 книги за верски заговори - последниот катон

Во овој роман, калуѓерка и палеограф во градот Ватикан ги истражува скарификациите на пронајдениот труп на Етиопиец. Ако сакате да видите како знам се меша во потрагата по остатоците од Вера Круз (Крстот Христов), тајна религиозна секта и Божествената комедија на Данте, Не можете да престанете да го читате овој бестселер што ја направи добро позната нејзината авторка Матилде Асенси, која иако претходно пишуваше и други романи како на пр. „Јакобус“тоа беше „Последниот Като“ неговата најпродавана книга и воедно најпрепознатлива.

Ако ви се допаѓа овој жанр, јас исто така ги препорачувам овие други наслови:

 • „Братството на светиот покров“ од iaулија Наваро.
 • „Осумтемина“ од Кетрин Невил.
 • „Нишало на Фуко“ од Умберто Еко.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Нексус (хорхериту) dijo

  Како можете да го наведете нишалото на Фуко меѓу таквата просечност? Тоа е како да ставам, не знам, irstед за зло меѓу списокот на десктоп ТВ филмови ...

 2.   Liz dijo

  Здраво добар ден. Дали знаете дали случајно можам да го добијам најновиот катон во книжарниците Ганди? или каде би ми препорачал да го побарам? Ви благодарам