3 виртуелни детски библиотеки идеални за вашите деца и студенти

3 библиотеки за деца

Малите исто така имаат среќа со количината на ресурси што ги имаме денес благодарение на овој прекрасен свет на Интернет. Денес ве известуваме 3 виртуелни детски библиотеки идеални за вашите деца и студенти тоа ќе ви помогне не само ангажирајте ги децата во читање но и дека тие се оние кои го доживуваат во прво лице благодарение на неговата лесна интерактивност.

Неговата содржина е поделена главно на возраста на доенчето и штом ги знаете овие информации, имате широк спектар на содржина за преземање и уживање 'on-line ' како што се мултимедијални видеа, приказни, игри, активности, совети и забавни факти за специфични теми.

Ако сакате да знаете кои се овие 5 виртуелни детски библиотеки што ви ги нудиме од Actualidad Literatura, продолжете да читате.

Библиотека за литература за деца и млади

3 виртуелни детски библиотеки идеални за вашите деца и студенти

La Виртуелна библиотека Мигел де Сервантес нуди широк дел достапен за најмалите. Неговиот каталог е главно од шпански и шпанско-американски автори каде што се среќаваат работи за деца и млади, списанија, раскази, авторски библиотеки, работилници и аудио аудио формати со приказни за деца. Многу комплетно место каде што вашите деца можат да уживаат во учењето.

Вашата врска овде.

Пекенет

3 виртуелни детски библиотеки идеални за вашите деца и студенти 2

Како што посочуваат на нивната страница е прв портал за одмор и рано детско образование од 1996 година. Тоа е веб-страница на која изобилува curубопитни податоци и текстови за читање.

Оние кои се одговорни за добивање на оваа информација до најмалите, се мини-глувци кои го водат детето на Интернет.

Вашата врска овде.

Меѓународна дигитална библиотека за деца

3 виртуелни детски библиотеки идеални за вашите деца и студенти 3

Оваа библиотека е поделена за деца по возрасна категорија:

  • Од 3 до 5 години.
  • Од 6 до 9 години.
  • Од 10 до 13 години.

Читањата што можеме да ги најдеме и внатре се поделени со „Книги за фикција“ или „Книги за реалноста“. Исто така по „кратки книги“, „средни книги“ или „долги книги“; од „сликовници“ или „поглавја“.

Друг оригинален и привлечен начин за очите на детето е тоа што тие можат да ја изберат и бојата на нивните навлаки: црвена, сина, жолта, портокалова, зелена или виножито.

Тие исто така можат да ги изберат своите книги во зависност од тоа дали сакаат да видат вистински животински ликови, ликови на деца или замислени ликови на суштества.

Главната врска за оваа библиотека е оваа. И врската до едноставното пребарување за кое порано зборувавме е оваа други


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.