25 цитати од писателки

25 цитати од писателки

Оваа недела сум нешто одмаздоубив, можеби е. Вчера ви презентирав статија во која ве „запамтив“ 5 песни напишани од жени и во написот што ви го презентирам денес не ви носам ништо повеќе и ништо помалку од 25 цитати од писателки. Помеѓу нив, Симон де Бовоар y Вирџинија Вулф, двајца од моите омилени во оваа вербија.

Се надевам дека уживате во нив! А за што зборуваат? Малку од сè: живот, loveубов, религија, деца, итн ...

Во женски усти

 1. „Изгледот ја има полнотата на реалноста, но само како изгледот. Како нешто друго освен изглед, тоа е грешка ». (Симоне Вејл).
 2. „Haveените служеа низ целиот овој век како огледала што поседуваа моќ да ја рефлектираат фигурата на мажот двојно поголема од животот“. (Вирџинија Вулф).
 3. „Со оглед на тоа што го видов, се соблекувам, се соблекувам и се издржувам, го сакам ова имајќи го она што го немам“. (Глорија Фуертес).
 4. „Фактот дека постои привилегирано малцинство не ја компензира или оправдува ситуацијата на дискриминација во која живеат останатите нивни колеги. (Симоне де Бовоар).
 5. „Доктрина е бескорисна сама по себе, но од суштинско значење е да се има таква, само за да се избегне измама од лажни доктрини. (Симоне Вејл).
 6. „Јас сум многу толерантен. Јас не сум моралист. Премногу сакам чувство за краткост на животот и неговите искушенија да ги осудам другите. Сепак, не сум толку баран како што мислите, судејќи ме, како што ме судите мене, за мојата лошоста. (Вирџинија Вулф).
 7. „Сакам да дојде, но не сакам да се приближам до твојот глас и да не се изгорам. (Глорија Фуертес).
 8. „Брчките на кожата се тоа неописливо нешто што доаѓа од душата. (Симоне де Бовоар).
 9. „Никој не ги учи децата на некои суштински работи, како што се поправање на славина, мито на службено лице или сечење на косата на кучето. (Изабел Аleенде).
 10. „Отсекогаш верував и сè уште верувам дека имагинацијата и фантазијата се многу важни бидејќи тие се нераскинлив дел од реалноста на нашиот живот. (Ана Марија Матуте).
 11. И посакуваш да си поет; и посакуваш да си lубовник. (Вирџинија Вулф).
 12. „За вашата десна рака да го игнорира она што го прави левицата, тоа ќе мора да биде скриено од свеста. (Симоне Вејл).
 13. „Секој сега и тогаш еден е бродоломнат во празнини во образованието. Кога треба да допрете такси, се прашувате зошто по ѓаволите не учат свиркање од прво одделение. Или за одмастување на садовите, излезете од заглавениот лифт, сменете гума или пополнете формулар ». (Изабел Аleенде).
 14. „Она што го замислуваме е исто така дел од реалноста. (Роза Монтеро).
 15. „Пишувањето секогаш протестира, дури и ако е од вас самите. (Ана Марија Матуте).
 16. «Поети, да не губиме време, да работиме, дека малку крв стигнува до срцето». (Глорија Фуертес).
 17. „Нашата судбина е мистерија и можеби смислата на животот не е ништо друго освен потрага по тоа значење. (Роза Монтеро).
 18. „Екстремната мизерија што ги паѓа човечките суштества не создава човечка мизерија, таа едноставно ја разоткрива. (Симоне Вејл).
 19. „Мажите можат да се гордеат што искрено и страсно пишуваат за движењата на народите; можеби мислат дека војната и потрагата по Бога се единствените теми на големата литература; но ако положбата на мажите во светот се влечкаше од лошо избрана капа, англиската литература драматично ќе се промени ’. (Вирџинија Вулф).
 20. Времето лечи сè, но исто така гори сè. Доброто и лошото. Од вашата меморија избиваат работи што би сакале да ги имате таму. Времето го одзема. (Ана Марија Матуте).
 21. „Добриот писател може да пишува за што било и може да пишува литература на која било тема, а лошиот писател ја нема таа способност. (Алмудена Грандес).
 22. „Кој рече дека меланхолијата е елегантна? Тргнете ја таа маска на тага, секогаш има причина да се пее, да се фали најсветата мистерија, да не бидеме кукавици, да трчаме да кажеме кој и да е, секогаш има некој што го сакаме и кој нè сака ». (Глорија Фуертес).
 23. „Законско е да се крши култура, но со услов да се направи дете од тоа. (Симоне де Бовоар).
 24. „Тој рече дека христијанството, како и скоро сите суеверија, го направи човекот послаб и пооставка и дека не треба да се очекува награда на небото, туку да се бори за неговите права на земјата. (Изабел Аleенде).
 25. „Разликата помеѓу еротиката и порнографијата, освен етимолошката, има врска со ставот на примателот на пораката, има врска со ставот на читателот. (Алмудена Грандес).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рикардо „Бичино“ Квинтана dijo

  Преубаво ... ми се чини дека го носам на мојата страница ... голема прегратка ... Веќе не сум ве видел одамна.
  Рикардо (уметник Бичино Квинтана)

бул (точно)