30 фрази од големи автори за омразата

Валентин Но, тука се и строгите непријателски души на добриот Валентин. Души кои би сакале да го видат ставен на нож со римската префинетост од тоа време. Да, има скапани срца, повеќе од црно, тие тепаат до ритамот на незадоволство, кршење на срцето, одмазда и лутина. На кратко, тие тепаа само за мразат. И тие тепаа среќни и задоволни.

Затоа што тоа го знаат сите омразата е интимен непријател на loveубовта и обратно. Тие се надополнуваат колку што се хранат едни од други. И можеме да ги почувствуваме со иста сила и страст. Тие го движат светот заедно и затоа исполнија страници и страници со приказни вистински и измислени. Затоа, денес, пред портите на празникот на loveубовта, ајде да го поканиме вашиот најдобар пријател. Ние собираме некои фрази кои исто така ги инспирираа овие големи букви.

Сигурно сите го препознаваме тој јазол во цревата, грлото и срцето кога ги читаме овие зборови.

Класици

1. Омразата е тенденција да се искористат сите прилики да им се наштети на другите. Плутарх
2. Отворено исповеданата омраза нема можност за одмазда. Сенека
3. Нека ме мразат се додека се плашат од мене. Лусио акцио
4. Сакам предавство, но го мразам предавникот. Хулио Цезар
5. Грижете се дека никој не ве мрази со разум. Марко Понтиј Като

Европски

6. Повеќе мажи се обединуваат да споделуваат иста омраза отколку иста loveубов. Jacinto Benavente
7. Тој добро знаеше за омразата, затоа што оној што мрази со издржливост знае да го препознае истото чувство кај другите и знае да цени кога непријателството е дефинитивно и неповратно. Сантијаго Постегијо
8. Те сакав премногу за да не те мразам. Jeanан-Батист Расин
9. Омразата е лутина на слабите. Алфонс даудет 

10. Кога нашата омраза тече премногу длабоко, тоа нè става под оние што ги мразиме. Франсоа де Ла Рошефуко 

11. Омразата е пијаница во задниот дел на таверната, која постојано ја обновува својата жед со пијалок. Шарл Бодлер

12. Колку е помало срцето, толку повеќе има омраза.Виктор Иго

13. Доволно е еден човек да мрази друг затоа што омразата се провлекува низ целото човештво. Жан Пол Сартр
14. Не почитувај со својата омраза кој не можеше да го почестиш со твојата убов. Фридрих Хебел
15. Омразата не е ништо повеќе од недостаток на имагинација. Грем Грин 
16. Кога мразиме некого, мразиме според неговиот лик нешто што е во нас. Херман Хесе
17. Loveубовта и омразата не се слепи, туку се заслепени од огнот во нив. Фридрих Ниче
18. Омразата е лудило на срцето. Лордо бајрон
19. Омразата е одмазда на заплашен кукавич. Џорџ Бернард Шо

20. Да се ​​биде во состојба да се мрази и да се мрази без да се познаваме е една од предностите на овој свет. Алесандро манзини

21. Малкумина успеваат да бидат среќни без да мразат друга личност, нација или вера. Бертранд Расел

22. Омразата е најодвратниот ланец со кој едно лице може да ги присилува другите. Уго Фосколо
23. Бев подготвен да го сакам светот, но никој не ме разбираше, па научив да мразам. М.Лермонтов 

24. Катарза. Чиста одмазда. Аристотел напишал дека човечката душа се чисти од страв и сочувство предизвикана од трагедија. Застрашувачка мисла е да ја исполниме најдлабоката желба на душата преку трагедијата на одмазда, нели? Nо Несба 

25. Прогони, вели тој, историјата на светот е полна со нив. Овековечувајќи ја националната омраза меѓу народите. Jamesејмс oyојс

26. Ако масите можат да сакаат без да знаат зошто, тие исто така можат да мразат без многу основи. Вилијам Шекспир

Американците

27. Верувам дека омразата е чувство што може да постои само во отсуство на сета интелигенција. Тенеси Вилијам
28. Секое момче од училиште може да сака како лудо. Но, омраза, пријателе, мразењето е уметност. Огден наш
29. После loveубовта, најслаткото е омразата. Хенри лонгфелоу

30. Loveубовта во комбинација со омраза е помоќна од убовта. Или таа омраза. Oyојс Керол Оутс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Убалдо Р. dijo

  За восхит е, како би сакал да имам толкав капацитет да сварам толку знаење што животот ќе ве награди. Честитки

 2.   Исус dijo

  Тоа е име на автор .... но може да пренесе како добра фраза на омраза .... »Омраза достапна за сите….»