21 март: Светски ден на поезијата

Денес, 21 март, Меѓународен ден на поезијата но дали знаете како започна сè? Дали знаевте дека порано само поезија се сметаше за таа литературна формација во која, покрај тоа што беше напишана во стихови, имаше и рима? Денес можеме да уживаме во многу различни видови поезија, но како и со многу други работи, не беше секогаш така.

Анализирајќи ја поезијата

Поезијата е литература во стихови и има низа карактеристики што ја разликуваат особено од заедничкиот и разговорниот јазик. Неговите карактеристики се како што следува:

 • La графички распоред и паузи: Поезијата е напишана во серија единици наречени стихови. Секој од овие стихови зазема независна линија, а на крајот од секој стих има пауза што мора да се направи при читање
 • El Ritmo: Музикалноста игра основна улога во поезијата. Овој ритам ќе го наречеме. Оваа музичка сензација во стихот се заснова на повторување на разни елементи што го сочинуваат мерачот на поезијата. Најзабележителни се: мерка на стихови, акцент и рима.

Мерка на стихови

Поетите честопати се грижат линиите во нивните песни да имаат одреден број слогови. Повторувањето на овој слог систем создава одредена ритмичка композиција што носи одредена музикалност во текстот кога се чита.

Акцентот

Повторувањето на звучниот акцент на истите слогови во секој стих, исто така, создава ритмички впечаток. Не мора да се повторува во секој стих за да се појави музикалност.

Рима

Рима ја нарекуваме повторување на звуците на крајот од два или повеќе стихови. Ако ова повторување влијае на сите звуци од последната нагласена самогласка на стихот, римата е согласка. Ако тоа влијае само на самогласките, а не на согласките, римата е асонант.

Од друга страна, кои се тие букви што се ставаат покрај секој стих? Тие букви се ставаат кога ќе го анализираме метричкиот систем што го има една песна и таа ќе биде ставена само во стиховите што се римуваат. Буквата е мала кога стихот има 8 слогови помалку. Затоа, ќе се запишува со големи букви кога има 9 или повеќе слогови. Во оние стихови што не римуваат, ќе се стави линија.

Повеќето тековни песни имаат слободна рима, но порано сите или скоро сите песни што биле напишани со рима во некои нивни стихови. Ова додаде уште еден степен на тешкотија на литературното творештво, бидејќи поетот мораше да бара зборови што се римуваа и да ги прилагоди на неговата композиција.

Препорачани книги за поезија

На Светскиот ден на поезијата сакаме да ја искористиме можноста да препорачаме неколку книги со песни што можеби ќе ви се допаднат. Во моментов, тие не се ценети колку романите и другите прозни дела, но ниту нивниот квалитет е инфериорен, ниту, пак, е полесно нивното создавање ...

 • Било која поетска книга од која можете да прочитате Марио Бенедети, Пабло Неруда, Бекер, Хуан Рамон Хименес, Федерико Гарсија Лорка, Цезар Ва Valехо, Габриела Мистрал o Хаиме Гил де Бидема, тие се супер препорачани од нас. Тие се класици затоа е добро да се изгубите во одреден момент од животот.
 • „Loveубов и одвратност“ de Госпоѓице Беби: Ако сте млади и ви се допаѓа поезија, можеби ќе ви се допадне многу оваа книга. Уредувано е од изданијата на Фрида и има 202 страници. Темите како што се феминизмот, младоста, предрасудите и сл., Сместени се меѓу стихови и стихови.
 • „Тажната приказна за твоето тело над моето“ de Марван: Тоа е книга во која се зборува за „афективните територии“ и „социјалните територии“, желбата за подобрување и телесната желба, тешкотијата да се има вистина и разбирање меѓу двајца, а по продолжение и за жал, далечната социјална правда. Силно препорачана книга ако сакате да уживате во добра и актуелна поезија.
 • „Тишината на theверовите“ de Унаи Веласко: Авторот го добил Национална награда за млада поезија и за него, жирито го рече следново: „Иновативна книга, која се обложува на критичка поезија во која иронијата не е во спротивност со авангардните белешки и со солидни културни и литературни референци“.

Избор на две песни

Тешко е да се напише статија посветена на Светскиот ден на поезијата и да не се пишува повремената поезија како таква. Те оставам со двајца што ги сакам:

Дали беше можно да не те познавам
блиску до мене, изгубен во погледот?

Очите ме болат од чекање.
Ти помина

Ако се појави тогаш
ќе ми откриеше
вистинската земја во која живеевте!

Но ти помина
како уништен Бог.

Сам, подоцна, од црно стана
Вашиот изглед.

(Хаиме Гил де Бидема)

Тие соборуваат гиганти од шумите за да спијат,
тие уриваат инстинкти како цвеќиња,
желби како starsвезди
да направи само човек со својата стигма за човек.

Дека тие исто така рушат империи на една ноќ,
монархии на бакнеж,
тоа не значи ништо;
кои ги срушуваат очите, ги срушуваат рацете како статуи
празни

Но, оваа убов се затвори за да се види само нејзината форма,
неговата форма меѓу црвените магли,
сака да наметне живот, како есента да се искачува толку многу
hojas
кон последното небо,
каде starsвезди
нивните усни даваат други starsвезди,
каде моите очи, овие очи,
се будат во друга.

(Луис Чернуда)

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.