2019. Книгите што доаѓаат од сите жанрови и за сите

Ние веќе започнавме 2019 и друг не чека ветувачка книжевна година. Titlesе бидат објавени многу наслови и се надеваме дека ќе ги прочитаме сите. Или скоро сите. Погледнувам некои национални и меѓународни имиња кои ќе ги објават своите нови приказни во сите жанрови (наратив, црна, фантазија, романтичен, расказ, поезија и графички роман) и за сите вкусови.

Раскажувачко

Што доаѓа национално и латиноамериканско

Theе ги имаме најновите од Соледад Пуертолас, úесус Фереро, Луис Ландеро, Карлос Занон или Реј Лорига, на пример. Го воскреснува класичното име на жанрот на црно како што е признато и препознатливо Пепе Карваhoо од раката на Карлос Занон en Прашања на идентитетот. На Пристаништа ќе дојде кај нас Оперска музика, на Ландеро на Фин дожд и Фереро Просторите, што беше наградата за роман „Кафе Гихон“ во 2018 година. И од Лорига викенд, сабота и недела.

Од Латинска Америка, два примери се наоѓаат во Клаудија Пинеиро што објавува Кој не или новиот на Хаиме Бејли со Ладни градиИли Леонардо Падура, неговиот Lивеење и пишување во Куба.

Што доаѓа повеќе меѓународно

Ништо не излегува Серотонин, најновата и многу тајна на писателот особено како Французите Мишел Houellebecq, која полета со друга приказна во вообичаен стил. И вториот дел или Книга 2 од Смртта на командантот, на Харуки Мураками. Исто така, ќе се појави Црната кутија, последниот наслов што го потпишувате Амос Оз, израелскиот писател кој почина пред само неколку дена, уште една од големите загуби на литературата што ни ја остави 2018 година.

Две од најголемите современи литературни француски имиња како Пјер Лематер и Нобеловата Ан-Мари Густав Ле Клезио Ни ги презентираат своите две нови наслови. Клезио објавува Битна под сеулското небо и од Лематер доаѓа Боите на огнот, вториот дел од трилогијата започна со прославениот Се гледаме таму горе, што му ја донесе наградата Гонкур во 2014 година.

Од север, шведскиот Jonонас onонасон се враќа со сигурно луда и многу смешна приказна во Дедото што се врати да го спаси светот

Најцрниот

Имињата на родот почестени со време ветуваат уште една добра темна жетва. Вечната Андреа Камилери ни носи уште еден вечен, неговиот кустос Салво Монталбано en Среќен круг на конфузија. И американецот Мајкл Конели има нов Хари Бош en Двете лица на вистината.  И продолжувајќи со повеќе класични ликови исто така Дона Леон ни го претставува новиот случај на неговиот комесар БрунетиВо името на синот.

Други тешка категорија се Мери Хигинс Кларк презентирање Последниот танц. Гол Бернард Миниер го остава командантот Мартин Серваз паркиран да замине во Сиетл со истрагата за смртта на тинејџерка во Проклета приказна. Патем, миниер ќе биде на следниот фестивал BCBlack. И во лето доаѓа друга долгоочекувана титула, Нож, сè уште без превод на шпански јазик, а во главната улога игра норвешкиот комесар Хари дупка, од мајсторот на жанрот Nо Несба.

Романтичен роман

Друг постојано трендовски жанр со многу истакнати имиња како Нора Робертс, Со Заливот на воздишки,  или Никола Спаркс со секоја воздишка. Тие исто така објавуваат нови стории Ennенифер Арментрут со Како оганМерцедес Галего, тоа покажува Пркосејќи и се на судбинатаили Корине михаелс со Диме ме quieres.

Всушност, претпоставените бестселери на годината се предвидуваат во овој жанр со Сара Арик со Година на делфините или огноотпорни Даниел Челик со Војвотката. Ќе видиме.

Историски роман

Некои релевантни наслови ќе бидат Тил, de Даниел Келман, Венеција Сина, на Марина Г.Торус o Светот во кој живееме, на Ентони Тролоп. И тие звучат добро Последниот неандерталец, на Клер Камерон, И Синот на сонцето, на Морган Скот.

Роман и расказ за фантазијата

Многубројните обожаватели на Маргарет Атвуд Имаат среќа затоа што ќе ја имаат својата новина, Девет злобни приказни. И целосните приказни за Евелио Росеро и Едит Вартон.

Фантастичните читатели ќе имаат Најдоброто нешто за одење е враќање, новиот наслов на Алберт Еспиноза. И класичен како Филип К. Дик со Светот што го создаде onesонс, реиздание на скоро непоимлив роман, објавен за прв и единствен пат на шпански во издание на Сенит во 1960 година.

Поезија

Оваа година се одбележува дваесетгодишнината од раѓањето на Волт Витман, па неговото повторно издавање Лисја од трева. Објавено и Комплетна поезија de Рејмонд Карвер.

Графички роман

Годината се отвора со Sabrina, на Ник Дрнасо, првиот графички роман номиниран за престижната награда „Ман Букер“. И да го потенцирам повикот за Награда за стрип и графички роман од издавачот Бругуера, легендарната етикета што ја откри Random House и која ќе им овозможи на победникот да ја објави својата работа со нив. Исто така, ќе биде ослободен нови изданија на оригинални стрипови и ажурирања на класиците како Мортадело или Филемон или Зипи и Запе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алфонсо Ортиз dijo

    Здраво, јас сум Алфонсо Ортиз, наскоро моето ново книжевно дело, син на волкот, ќе се најде на главните платформи. Среќна 2019 година.