20 познати цитати од Ернест Хемингвеј

20 познати цитати од Ернест Хемингвеј

На ден како денес 21 за јули, конкретно во 1899 година, Роден е Ернест Хемингвеј, Американски славен писател и Нобелова награда за литература во 1954 година. Од оваа причина и затоа што секогаш е добро да се сеќаваат на мудри зборови од големи автори, ние собравме 20 познати фрази од Ернест Хемингвеј денес.

Се надеваме дека уживате во нив!

Мудри зборови за сè и за ништо

 • Најдобар начин да откриете дали можете да верувате на некого е да му верувате.
 • Зошто старите луѓе се будат толку рано? Дали ќе има подолг ден? ».
 • „Човек со карактер може да биде поразен, но никогаш не уништен“.
 • „Најсуровите луѓе се секогаш сентиментални.
 • „Потребни се две години да научат да зборуваат и шеесет да научат да молчат“.
 • Сега не е време да размислите за она што го немате. Размислете што можете да направите со она што постои.
 • „Тајната на мудроста, моќта и знаењето е понизност“.
 • „Во модерната војна умираш како куче и без причина.
 • „Никогаш немојте да мислите дека војната, колку и да изгледа неопходна или оправдана, веќе не е кривично дело“.
 • „Обидете се да разберете, вие не сте лик на трагедија.
 • „Талентот е како го живеете животот“.
 • Ме сакаш, но сè уште не знаеш.
 • Никогаш не пишувајте за некое место додека не сте далеку од тоа.
 • „Осаменоста на смртта доаѓа на крајот од секој ден од животот што некој го потрошил.
 • „Очите што ги забележаа Аушвиц и Хирошима никогаш нема да можат да го видат Бога.
 • „Секој ден е нов ден. Подобро да имаш среќа. Но, претпочитам да бидам точен. Тогаш кога ќе дојде среќа, јас ќе бидам подготвен.
 • „Добрите луѓе, ако размислите малку за тоа, отсекогаш биле среќни луѓе.
 • „Среќата е најчудната работа што ја знам за интелигентните луѓе.
 • Никогаш не мешајте движење со акција.
 • Светот е добро место за кое вреди да се бориме.

(И со задебелени букви моите 5 омилени ... Кои се твоите?).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хозе Луис dijo

  Очите што размислувале за Аушвиц и Хирошима никогаш нема да можат да размислуваат за Бога “.

 2.   АБЕЛ НЕСТОР ЛЕНА dijo

  Фразите се извонредни, и ЈАСНО ОТКРИВАТ ДЕКА ПОСТАНУВААТ ОД LИВОТНО ИСКУСТВО .-
  Друго важно прашање: бидејќи беше апсолутно невозможно да стапам во контакт со луѓето од АМАЗОН, кои на оваа страница ги промовираат своите книги, барам менаџерите за контакт да бидат информирани дека нема да можам да комуницирам освен ако секој пат кога нивните системи ќе ги отфрлат податоците од мојата е-пошта и телефон. Ате.-

бул (точно)