VIII меѓународна награда за графички роман

Фнац- Саламандер

Фнак y Изданија на Саламандра тие го повикаа VIII издание на меѓународната награда графички роман во Шпанија.

Периодот на регистрација завршува на 28 ноември 2014 година и наградата е 10.000 XNUMX евра за авторот на победничкиот графички роман.Тука ги имате сите информации за натпреварот:

Бази

Со цел да се промовира и поттикне книжевната продукција од областа на стрипот, Фнак и Саламандра График го свикуваат XNUMX-то издание на Меѓународната награда за графички роман.

Во првото издание (2007 година), наградата му припадна на авторот Хорхе Гонзалез, за ​​„Фуеј“. На вториот повик (2008 г.), победници беа Гијом Трујар и Самуел Стенто, за „Станицата на стрелите“. Естебан Хернандез беше победник на третото издание (2009) за „¡Пинтор!“, А Миреја Перез во четврто (2010) за „Дивата девојка“. Хуан Берио беше победник за „Среда“ во шестото издание (2011 година), Сенто Ллобел награден во 2012 година со „Доктор почетник“ и Антонио Хитос во последното издание за „Инерција“, дело што ќе го уредува Саламандра График на крајот на оваа година.

Рокот за доставување на трудовите сега е отворен и ќе заврши на 28 ноември 2014 година.

Основите што ќе управуваат со наградата се следниве:

Основи на повик

1. Сите автори кои сакаат да го сторат тоа, од која било националност или потекло, над 18 години можат да бидат подобни за Наградата, под услов делата што ги доставуваат да бидат во согласност со општо прифатениот концепт на графички романи и да ги исполнуваат следниве услови:

-Тие се напишани исклучиво на шпански јазик.
-Бидете оригинални и ригорозно необјавувани (не објавени во формат на книга, електронска книга, Интернет или сериски прикажани во списанија).
-Не кореспондираат со авторот кој бил пријавен пред објавувањето на овој повик.
-Ние претходно не биле наградени на кој било друг натпревар или чекаат пресуда за кој било друг натпревар на датумот кога завршува периодот на поднесување.

Поднесените дела што не ги исполнуваат горенаведените услови нема да бидат примени на конкурсот.

2. Работа
Модалитетот што треба да се претстави на натпреварот е стрипот, во неговиот формат на графички роман. Секој автор мора да достави предлог-книга со минимум шеснаесет (16) страници завршени само од едната страна; чие последно продолжување, за победникот, ќе биде минимум од
деведесет и шест (96) страници. Може да биде претставен во црно-бело или во боја, приложувајќи досие кое содржи шеснаесет (16) готови страници, со соодветен наслов, во Мадрид, 26 г.
Печатени копии во формат DIN-A4, плус детален синопсис (најмалку две [2] еднострани страници) со содржината на целата приказна.

Речените копии (оригиналното дело нема да биде прифатено) ќе бидат придружени со податоците на авторот или авторите: име, презиме, адреса, телефон, е-пошта и фотокопија од ДНИ,
пасош или кој било друг законски прифатен документ за идентификација.

Откако ќе биде доделена наградата, ненаградените дела нема да бидат вратени. Бидејќи не се оригинални, тие ќе бидат уништени откако ќе заврши процесот.

3. Испорака.
Делата ќе бидат испратени или доставени, наведени во пликот „VIII меѓународна награда за графички роман Fnac-Salamandra Graphic“, на следната поштенска адреса: Ediciones Salamandra, c / Hermosilla, 121, 1º B - 28009 Madrid.

Проектите испратени по е-пошта или на медиуми, освен печатена хартија, нема да бидат прифатени (затоа, пратки на ЦД, ДВД, пенкало или слично се исклучени).

Контактирајте ја е-поштата за сомнежи и прашања: награда@salamandra.es

4. Рокови
Рокот за прием на предлози ќе биде затворен во петок, 28 ноември 2014 година.

Theирито ќе се состане на крајот на 2014 година, а одлуката ќе биде објавена во јануари 2015 година. Победничкиот автор ќе се обврзе дека ќе го испорача готовиот проект во последната недела од јуни 2015 година. Победничкото дело ќе биде објавено на крајот на 2015 година.

5. Состав на жирито
Theирито ќе биде составено од професионалци од областа на културата и ќе бидат назначени за оваа намена од субјектите што промовираат, кои ја задржуваат можноста комисијата за читање да избере од оригиналите претставени онолку финалисти колку што смета дека е соодветно.

6. Награда и одлука на жирито
Fnac ќе испорача единствена и неделива награда од 10.000 (десет илјади) евра (да се плати во две плаќања: 50% од износот по објавувањето на пресудата; и останатите 50% за време на објавувањето). Победничкиот предлог, откако ќе биде целосно развиен, ќе го објави издавачот Ediciones Salamandra, по прифаќањето од страна на победникот на условите утврдени од издавачот за издание на дела. Победникот ќе потпише договор со овој издавач за период од 10 години, обновлив и со процент за авторски права од 8%. Концесијата на
Наградата значи дека Ediciones Salamandra ќе управува исклучиво со сите права на експлоатација на делото, во сите земји и за сите јазици, како и со сите права на објавување во сите медиуми.

Во исто време, Фнак го задржува правото да организира со оригиналите на победничкото дело изложба што би можела да биде изложена во нејзините галерии, и во Шпанија и во странство. Износот на наградата ќе биде предмет на законодавството за регулативи за данок на задржување.

Одлуката на жирито ќе биде конечна, наградата не може да биде прогласена за неважечка или дистрибуирана помеѓу две или повеќе дела и ќе се додели на тоа дело меѓу Мадрид, 26 година претставено едногласно или, ако не се случи тоа, со мнозинство гласови од жири, се смета за достоен за наградување.

7. Дистрибуција и јавна презентација
Победничката работа ќе ја дистрибуираат Ediciones Salamandra и Fnac ќе ја гарантираат неговата специјална имплементација и комуникација во сите нејзини комерцијални простори.

Јавната презентација на наградата ќе се одржи на некој од Форумот Фнак, за кој организацијата смета дека е најсоодветен.

Фактот за учество на натпреварот подразбира целосно прифаќање на овие основи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.