Мека е ноќта ... 196 години по смртта на Johnон Китс

Он Китс (Лондон, 1795 - Рим, 1821)

Џон Китс е еден од најважните поети на Англиски романтизам од XNUMX век, но и од тој период ширум светот. Денес тие се исполнети 196 години на неговата смрт во Рим. имав 25 години и, како добар романтичен поет и многу кревка душа, се разболе и почина од туберкулоза, како и пред неговиот брат и неговата мајка.

Како и многу други британски поети и писатели, јас го читав тоа во мојата кариера и, иако поезијата не е моја работа, чувствителноста е. И стихови Китовите се неизмерно убав, буен и имагинативен јазик и во кој доминира меланхолијата. Со други зборови, совршен одраз на оној што го содржел неговиот дух. Од истиот литературен круг на тоа време, тој, Перси Бише Шели и Лорд Бајрон се веројатно Света Троица на големите британски романтични поети. 

Дел од неговата биографија

Johnон Китс е роден во периферијата на Лондон и, многу млад, беше сирак од татко. Неговата мајка повторно се омажи, но не помина добро и го остави нејзиниот сопруг. Тие се преселиле да живеат со бабата на Китс во Енфилд. Кога Неговата мајка починала, бабата назначила двајца старатели кои се грижеле за децата без родители. Овие го извадиле Китс од неговото училиште и го претвориле во хирург чирак. Но, тој се посветуваше сè повеќе на литературата. Дипломирав во аптека, но тој вложи само две години пред целосно да и се посвети на поезијата.

La поголемо влијание што го имал е дело на поетот од XNUMX век Едмунд спонзор, кој ја инспирираше својата прва поема: Во имитација на Спенсер. Тој брзо влезе во одбраниот круг на најистакнатите поети од своето време, како Шели и Лорд Бајрон.

En 1817 ја објави својата прва стихозбирка насловена едноставно ПесниДека не беше добро прифатен. Истото се случи со Ендимион, неговата најепска поема. На средина изгуби друг брат, што многу го погоди. Одлучи да се пресели во Лондон, во домот на еден пријател со кого патуваше низ Шкотска и Ирска. Но, тој, исто така, веќе ги покажа симптомите на болеста.

И тогаш се сретна Фани Браун, во кого лудо се вуби. Тој беше тој кој ги инспирираше повеќето негови песни, особено неговата позната серија ода. Кога му се влоши здравјето, тој реши да најде клима што може да ја подобри и тргна кон Неапол. Но, тој почина неколку месеци подоцна во Ромите. На неговиот гроб е овој прекрасен епитаф: „Тука лежи некој чие име беше напишано во вода“.

Од неговата работа

Тоа е помлад на големите британски романтичари, но и еден од најважните текстови на англиски јазик. Тоа е вистинито Тој не го доби признанието што го заслужуваше во животот, но го доби подоцна. И така, неговата работа се смета за огромна експресивна чистота. Барав да стигнам до апсолутна убавина и без сомнение го имаат многу негови стихови. Како онаа на Мека е ноќта, вклучен во неговата најпозната ода, Ода на славеј.

Но, песни како Убавата дама без милост, Падот на Хиперион o Над морето. Јас лично секогаш сум бил со ова Имај сочувство, милост, loveубов! Но, откриј ги другите. Како и да е, што подобра кулминација за овој романтичен месец февруари што завршува.

Имај сочувство, милост, loveубов! Loveубов милост!
Побожна loveубов што не тера да страдаме без крај,
loveубов кон единствена мисла, дека не трепериш,
дека сте чисти, без маски, без дамка.
Дозволете ми да ве имам цели ... Бидете сè, сите мои!
Таа форма, таа благодат, тоа мало задоволство
на убовта што е твојот бакнеж ... тие раце, тие божествени очи
топли, бели, светли, пријатни гради,
дури и себе си, твојата душа за милост ми даде сè,
не задржувај атом од атом или ќе умрам,
Или ако продолжам да живеам, само твојот гнасен роб
Заборавете, во магла на бескорисно страдање,
целите на животот, вкусот на мојот ум
се губи во бесмисленост, и мојата слепа амбиција!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.