17 фрази на незаборавни женски литературни ликови за овој Ден на жената.

8 март Меѓународен ден на жените. Постојат планирани штрајкови, тврдења, желби, надежи и борби, кои всушност се секојдневни. Јас понизно се придружувам тука за да се сетам и спасам некои од фрази од 17 литературни женски ликови кои се незаборавни. Напишано од жени и мажи. Опишано со секакви нијанси, рабови, површини и длабочини.

Во стихови, во проза. Со своите драми, своите радости, своите желби, страстите и лудостите, умереноста, lovesубовта и омразата, бунтовниците и покорувањата. На кратко, со своите Човечката природа дека, сепак, ние споделуваме жени и мажи, иако не секогаш во еднакви услови. Останав со можеби најзапаметените Janeејн Ер, Шарлот Бронте и бесот на Лејди Магбет.

 

- „Можеби има големи мажи колку куќи и изработени од гранит, но тие секогаш ги носат топчињата на исто место“. Лисбет Саландер. Стиг Ларсон

- «Моите големи страдања на овој свет беа страдањата на Хитклиф, ги гледав и чувствував секој од самиот почеток. Големата мисла за мојот живот е тој. Ако сè пропаднеше и тој се спасеше, јас ќе продолжев да постојам, и ако сè останеше и тој исчезна, светот ќе беше целосно чуден за мене, не би ми се чинело дека јас сум дел од него. Мојата loveубов кон Линтон е како зеленило во шумата: времето ќе го промени, веќе знам дека зимата ги менува дрвјата. Мојата loveубов кон Хитклиф наликува на вечните длабоки карпи, извор на мало видливо, но неопходно задоволство. Нели, јас сум Хитклиф, тој е секогаш, секогаш на ум. Не ми се допаѓа секогаш убава работа, се разбира, не секогаш ми се допаѓа себеси. Затоа, не зборувајте повторно за разделба, бидејќи тоа е невозможно. Кетрин Ерншо. Емили Бронте

- «Секогаш оставка и прифаќање. Секогаш претпазливост, чест и должност. Елинор, и твоето срце? ». Маријана Дашвуд. Janeејн Остин

- „Јас сум подготвен само да постапувам на најконзистентен начин, според мое мислење, со мојата идна среќа, без оглед на тоа што мислите вие ​​или која било друга личност подеднакво туѓа за мене“. Елизабет Бенет. Janeејн Остин

- «Тоа е скриен оган, пријатен болен, вкусен отров, слатка горчина, пријатна болест, радосна мака, слатка и жестока рана, мека смрт». Селестина. Фернандо де Рохас.

- „Што има во име? Она што ние го нарекуваме роза, дури и со кое било друго име, би го чувало парфемот; исто како и Ромео. Дури и ако Ромео никогаш не бил повикан, тој би го задржал истото совршенство што го има без таа титула. Julулиета Вилијам Шекспир.

- „Никогаш ништо не е како што изгледа“. Мис Janeејн Марпл. Кристи Агата.

"" "Слушнав како се вели дека жените сакаат мажи дури и за нивните пороци", започна таа одеднаш, "но јас го мразам мојот сопруг за неговата добрина". Ана Каренина. Лав Толстој.

- «Врана е рапава
мачкање најавувајќи го фаталното доаѓање на Данкан
до мојот замок. Духови, дојди! Дојди кај мене
бидејќи вие претседавате со мислите за смртта!
Откинете го мојот секс и исполнете ме целосно, од стапалата до
глава, со најсрамна суровост! Нека ме згусне крвта
Нека бидат заклучени сите врати за каење!
Нека не ми доаѓаат природни чувства
да ја нарушам мојата сурова цел или да ставам примирје
до нејзино реализирање! Дојдете на градите на мојата жена
и преобразувај го моето млеко во жолчка, духови на смртта
дека секаде каде што сте - невидливи есенции - демнат
дека Природата е уништена! Дојди густа ноќ, дојди,
и облечи го мрачниот чад од пеколот
така што мојот алчен нож не ги гледа неговите рани,
ниту преку плаштот на темнината не може да се појави небото
викајќи "доволно, доволно!" Лејди Магбет. Вилијам Шекспир.

- «Ние знаеме што сме; но не и она што можеме да бидеме. Офелија. Вилијам Шекспир.

- «Не знам: бидејќи те видов,
Моето Бриџит, и нејзиното име
ти ми рече дека го добив тој човек
Секогаш пред мене.
Насекаде сум расеан
со твоето пријатно сеќавање,
и ако го изгубам за момент,
во неговата меморија релапсирам.
Не знам каква фасцинација
во моите сетила вежба,
дека секогаш кон него јас
извртува умот и срцето:
и тука и во ораторството,
и секаде предупредувам
дека мислата се забавува
со ликот на Тенорио ». Г-ѓа Инес. Хозе Зорила

- «Она што го порачувам е направено овде. Повеќе не можеш да одиш со приказната кај татко ти. Нишка и игла за жени. Камшик и мазга за човекот. Со тоа се раѓаат луѓето “. Бернарда Алба. Федерико Гарсија Лорка

- «Имам други должности кои не се помалку свети ... Моите должности кон себеси». Nora. Хенрик Ибзен

- «Се чувствувам мизерно, но ако ме видите претставителен, умирам среќен». Josephозефин марш. Луиз Меј Алкот.

- «Имаше време кога loveубовта беше слепа. И светот беше песна. И песната беше полна со емоции. Имаше време. Тогаш сè тргна наопаку. Сонував сон одамна кога надежта беше голема и животот вредеше да се живее. Сонував дека loveубовта никогаш нема да умре. Сонував дека Бог ќе биде милостив. Тогаш бев млада и не се плашев. И соништата беа направени и искористени и потрошени. Немаше откуп за плаќање. Нема песна без пеење, нема вино без дегустација. Имав сон во кој мојот живот ќе се разликува толку многу од овој пекол што го живеам. Сега толку поразлично отколку што се чинеше. Сега животот го уби сонот за кој сонував. Фантастичен. Виктор Иго.

- «Дали мислите дека затоа што сум сиромашен, малку познат, непривлечен и мал, немам душа и немам срце? Мислите погрешно! Имам душа колку тебе и полна со чисто срце! И да ми дадеше Господ со некоја убавина и многу богатство, ќе беше тешко за тебе да ме оставиш како што е сега за мене да те оставам тебе. Јас не разговарам со вас сега преку обичаи, конвенции, па дури и смртно месо: тоа е мојот дух кој се грижи за вашиот дух, како да двајцата поминале низ гробот и застанале пред Божјите нозе, еднакви како и ние. ! ». Janeејн Ер. Шарлот Бронте.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.