Квинтаналара, во Бургос: 16 илјади книги за 33 жители

книги

И покрај кратењата и малкуте инвестиции што ги мери светот на културата, а особено на литературата, во последниве години, секогаш е добро да се знае дека има луѓе и политичари заинтересирани книгите да бидат приоритет.

Ова е случај на градот Квинтаналара, во Бургос, каде доведе размената на книги библиотека од 16 илјади книги достапни за 33-те жители од овој град се претвори во пример што треба да се следи.

Шпанскиот Hay-on-Wye

Квинтаналара е град со камени куќи лоциран во општината Ревила дел Кампо, на 36 километри од Бургос, и познат по тоа што е едно од ретките места во Шпанија, каде што јагленот сè уште се прави од дабови трупци. Рурална енклава на 33 жители од кои само 10 живеат таму цела година поради присуството на странски луѓе кои го користат неговиот природен шарм за време на годишните одмори или жителите кои доаѓаат и си одат искористувајќи ја близина на главниот град.

Сепак, оние кои отсега паѓаат покрај оваа вкусна енклава Бургос, ќе ја откријат една од најпознатите iousубопитни библиотеки во земјата, родена како иницијатива од нејзиниот советник за култура, Роман де Пабло и градоначалникот, Рубен Херас, чија идеја за соберете до 10 XNUMX книги преку донации Со цел да создадат своја библиотека што би поттикнала прекрстување на книги и користење стари книги што посетителите можат да ги земат додека оставаат други свои.

До декември 2015 година, бројката беше утврдена на 10 книги со цел отворање на библиотеката овој јуни, што резултираше со 16 наслови што Квинтаналара конечно успеа да ги собере во Ел Потро, curубопитно рустикално место обезбедено од Министерството за култура и во дека сите тие книги желни за нови читатели се депонирани.

Идејата, според Пабло, е да се направи Квинтаналара „репер за крстосување со книги во Шпанија“ и „уникатно место во светот“. Успешна иницијатива на овој град, кој и покрај малкуте жители, промовира разни уметнички настани со години како што се фестивалот Тордорок или Тралара, високо успешно уметничко шоу пред две години.

Град мотивиран од добри намери да го оживее духот на културата на едно затскриено место што може да стане посебен Хеј-он-Вај (познатиот велшки град со повеќе книги отколку жители) на нашата земја.

Што мислите за оваа иницијатива?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Диего dijo

    Ми се чини одлична иницијатива, нешто што многу народи треба да го копираат.

бул (точно)