Кои се хаикусите?

Хаикус се кратки песни

Кратка литература сè повеќе се зголемува јазот во предиспозициите на читателите и новите автори благодарение на Интернет просторот што ни овозможува да ги спасиме сите тие микро-приказни, стихови и песни за да предизвикаме слика, сензација или едноставен изговор за бегство.

Еден од најдобрите примери на оваа треска за микро и што сигурно многумина од вас веќе ќе го знаат е хаику (俳 句), исто така познат како хаику, вид на античка јапонска поема генерално врз основа на состав од три стиха од 5, 7 и 5 слогови, Западен превод на 17 метрички вредности на капина што ги користи оригиналното хаику. Некои од другите барања што ги бара оваа форма на ориентална литература го вклучуваат оној познат како киго (季 語), збор што се однесува на одредено време од годината или таа постојана намера да се приближи до природата.

Од седумнаесеттиот век Хаику стана популарен како форма на изразување на јапонската Зен религија благодарение на мајсторот БашоМногу писатели продолжија да го прилагодуваат оригиналниот метар, додека други го менуваа малку, раѓајќи хаикус со референци на други теми и составени од стихови со повеќе слогови.
Како започна хаикусот

Потеклото на хаикусот има врска со религијата во Античка Кина. Во тоа време на будизмот, конфучијанизмот и таоизмот, тие станале многу популарни како начин на посегнување кон другите и разоткривање мисли. Сепак, навистина беше во шеснаесеттиот век кога тие почнаа да бидат попознати благодарение на Матсуо Башо, една од најрепрезентативните фигури на овие песни.

Очигледно, хаикуто е варијанта на Хаикаи, кои се песни од 36, 50 или 100 стихови што биле составени во група, односно помеѓу неколку луѓе, мајстор поет и студентите што ги имал. Првиот мораше да напише 3 стиха, од 5-7-5 слогови. Овие биле наречени Хокку. Потоа, вториот, тој мораше да направи два стиха од 7-7 и така натаму сите други, давајќи му целосна форма на Хаикаи, што се чинеше дека е напишана од само една рака.

Како да напишете хаику: елементите

Постојат неколку елементи во хаику

Ако сте заинтересирани да научите да правите хаикус, пред сè треба да знаете кои се основните елементи (и што ги карактеризираат) хаикусот. Овие се:

Метричката

Хаику е составено од три стихови. Првиот од 5 слогови, вториот од 7 и третиот од 5. Вкупно, мора да има 17 слогови. Ова е класично хаику, иако во денешно време е дозволено малку да се разликува помеѓу стиховите. Сега, вкупниот број е сеуште на 17 години.

Киго

Киго тоа е всушност вклучување, во рамките на хаикуто, на сезоната во годината. Не значи дека треба да го именувате месецот во кој е, или ако е пролет, лето, есен или зима. Но, нешто што го претставува: снег, оган, лисја, цвеќиња ...

Природа

Постојат многу хаикуси, и сите тие се со различни теми, но класиците ја користат природата како основен елемент во своите креации. Значи, ако сакате да напишете што е можно поблиску до „оригиналот“, размислете за природата.

Создадете чувство

Хаику не е комбинација на зборови што добро се вклопуваат и тоа е тоа. Тие треба да го ангажираат читателот и да направат да почувствуваат нешто кога ќе го прочитаат. Затоа е толку тешко да се напишат хаикуси кои се навистина добри, затоа што треба да изберете специфични зборови и да им дадете емоции за луѓето да доживеат сензации со нив.

Напишете хаикус: како да го направите тоа

Напиши хаикус

Сега кога ги знаете елементите, време е да ги примените во пракса. Како прво, не се обесхрабрувајте ако првите не излезат или се лоши, затоа што треба да одите напред за да се подобрите. Сепак, постојат некои работи што можете да ги направите.

Прочитај хаикус

Кога писателот сака да пишува, тој прво мора да има основа, а тоа се постигнува со читање романи и дела што се поврзани со неговата страст. Истото важи и за хаикусот. Ако сакате да ги напишете, прво треба да прочитате многумина за да ја видите суштината на нив.

Не плашете се да бидете под влијание на некој автор. Во првите што ќе се случат, но малку по малку ќе ја дефинирате вашата личност и ќе направите креации кои се тотално оригинални.

Еве

Што се чувствувате кога ќе видите како паѓа вода од дожд? И кога гледате изгрејсонце или зајдисонце? Понекогаш, секојдневните работи не прават да чувствуваме ништо, а сепак ги гледаме. Затоа, размислувањето за барање на таа емоција што нè прави ни помага да направиме хаикус.

На пример, облачен ден може да значи тага за некои, но за други тоа е среќа; студот може да значи грубост, но и блискост со другите.

Кажува нешто

Не обидувај се да најдеш стихови што одговараат ако не сметаат. Тоа е најлошата работа што можете да ја направите. Мора да создадете многу мала приказна во тие три стиха што возбудува и дека, покрај тоа, тоа е целина во приказната.

Избор на познат хаикус

Постојат многу познати хаикуси

Конечно, тука ви оставаме повеќе примери на познат хаикус за да можете да се запознаете со нив.

Зошто ќе биде

Што старејам оваа есен?

Птиците минуваат низ облаците.

Дури и колиба

во светот на движење,

Тоа е куќа за кукли.

Крај на годината.

Секогаш иста капа

и истите сандали од слама!

Матсуо Башо

На летен дожд

Патот

Тој исчезна

Јоса бусон

Исеков гранка

и се расчисти подобро

Преку прозорецот.

Масаока Шики

Изгоре таванот:

ahora

Ја гледам Месечината

Мизута Масахиде

И покрај маглата

убаво е

Планината фуџи

Матсуо Башо

Со разум

ќе влезат само сомнежи

тие имаат клуч.

Марио Бенедети

Сам во кревет

Слушам комарец

Мавтајќи со тажна мелодија

Децата доаѓаат -

ме вадат од кревет

и годините минуваат.

За мојата работа

Во мијалникот

Песната на угуису

Го посетив неговиот гроб во Кисо.

Отворањето на вратата би го покажал Буда

Цветна пупка

Тие покажуваат со рака -

Децата на прсти

месечината на која и се восхитуваат.

Хаваи Кигетсу

Во вода

плашете се од неговиот одраз

светулката.

Снежно утро.

Насекаде

стапалки на сабо.

Лето

Низ облаците

има кратенка до Месечината.

Ниту еден лист

Дури и месечината не спие

Во оваа врба

Ден Сут-џо

Галопирачки коњи

Тие ги мирисаат своите пастери

Парфем од темјанушки

Роза

Темата на риболовната шипка

Месечината во лето

Снег

мојот блед одраз

во вода.

Сè што собираме

на плажа при мала плима-

се движи

Ниту едно дете да се приближи

Paperидови од хартија

Тие се ладни

Во рамнината и планините

Се чини дека сè е неподвижно

Ова снежно утро

Ако се затворат наутро

цветаат сините камбани.

Тоа е заради омразата кон мажите!

Во пролетните дождови

Сè

Тие се поубави

Цветната гранка на сливата

дава парфем

на оној што го сече.

Од темјанушката на облаците

До виолетовата ириса

Мојата мисла е насочена.

Светулки. Светулки!

Покрај реката

минува темнината.

Многу пати

Хототогису, хототогису!

и се раздени.

Ја гледавме Месечината

Го напуштам овој живот

Со благослов

Водата кристализира

Светулките се гаснат

Ништо не постои

Чијо-Ни

Осаменост.

Облаци на планинскиот врв

И скакулецот скока во долината.

Хујемаруко Шизуку

Сечење на слама

Под исушени starsвезди

Мојата режа удира во гроб

Хираматсу Јошико

Илјадници мали бели риби

Како да зовриваше

Бојата на водата

Кониши Раизан

Се двоумиш, ружа грмушка.

Не сакате да заминете

Од семето?

Кармело Урсо

Мала месечина,

запомнете ја таа loveубов денес

поминува низ

Фреди Шанез

Синоќа покрив
моите деца што спијат
и вревата на морето.

Ватанабе Хакусен

Росата бега.
Во овој валкан свет
Јас не правам ништо.

Кобајаши еса

Најлошото од ехо
е дека го вели истото
варварства.

Марио Бенедети

Далеку трил.
Славејот не знае
тоа те теши.

Хорхе Луис Борхес

Направено од воздух
помеѓу борови и карпи
никнува поемата.

Октавио Паз

Плашилото
изгледа човечки
кога врне.

Нацуме Сеиби

Поминувајќи низ неговата ткаенина
оваа многу чиста месечина
дали пајакот е буден.

Хозе Хуан Таблада

Мал момент
заостанува над цвеќето
Месечината

Насекаде
цвеќињата брзаат
на езерската вода

Лесен ветер
едвај трепери
сенка на вистерија

Белата хризантема
окото не може да најде
најмала нечистотија

На мирис на слива
изгрева сонцето
на планинската патека

Пролет, од Баши

Синоќешен дожд
покриено утрово
покрај легло.

Ио Согуи

Есента е тука:
мирен дожд
исчистете го грозјето.

Цезар Санчез

Дали се осмелувате да споделите ваш сопствен или омилен хаикус?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Роберто Сото dijo

  Борхес напиша „варварства“? Види, ти си глуп.

 2.   пато dijo

  Поезијата е само уметност да се каже она што некој се чувствува, да се дефинира, брои, набројува, таа е само една од оние што не ја разбираат поемата. Глупости што ги пишуваме сите, особено оние што се прават дека мерат што пишуваме.
  уметноста на пишување
  следи уметност
  Да чувствуваш

 3.   анонимни dijo

  патот е долг, но станува краток, ова е хаику

 4.   Карлос dijo

  Хаикуто на Бенедети е токму најдоброто од сите

  Гранде Бенедети. Willе се охрабрам да напишам еден и да го испратам

  1.    Хуан Хаику dijo

   Патот е долг? Што Карлос? Што не е во ред?

 5.   Љубов љубов љубов dijo

  Наклон
  секоја сенка е покриена
  на неговата тишина.

 6.   Марко Ортега dijo

  Летај го гулабот
  чуден лавиринт
  Е пладне