131 години од раѓањето на францускиот писател Франсоа Мауриак

p3мауријак-волта

Фотографија на Франсоа Мориак.

На ден како денес, но во 1885 година, прекрасниот француски писател Франсоа Мауриак е роден во Бордо. На овој ден во кој се слават 131 години од оваа годишнина, верувам дека е соодветно да се сетам на мојот скромен простор добитникот на Нобеловата награда за литература во 1952 година.

Maивотот на Мауриак е обележан, без никакво сомневање,  за воинствените конфликти што го придружуваа во текот на неговиот живот. Можеби вашата активна вклученост во потрагата по вашите идеали е најдобриот начин да ја дефинирате вашата личност.

На овој начин тој „учествуваше“ во Првата светска војна како возач на брза помош, беше активно вклучен во пишувањето во корист на републичката влада за време на Шпанската граѓанска војна и беше дел од францускиот идеолошки отпор против германската инвазија за време на Втората војна.Свет.

Мора да се каже дека тој никогаш не учествувал во каква било борба за време на Големата војна откако бил отпуштен поради болест. Постконфликтниот период беше неговото најплодно време во однос на литературната продукција. пишување: Бакнежот на лепрозниот (1922), Генитрикс (1923), и Пустина на убовта (1925)

Што се однесува до шпанскиот конфликт. Францускиот писател Тој беше дел од француското католичко движење кое се одлучи за борба против фашизмот. Дуализмот што го доживеа шпанското општество во овој период беше искусен и во други земји, бидејќи Муријак беше еден од најголемите бранители на Република на галско тло.

Целата оваа борба се рефлектираше во различни публикации во весниците фигаро него y ќе изразам каде активно учествуваше со неговите критички списи насочени кон тоталитаризмот што се појави и се консолидираше во Европа во текот на триесеттите години на минатиот век.

Католицизмот и неговото искрено верување се плод на неговото детство во многу конзервативно семејство со силен жар кон религијата. Ова религиозно влијание несомнено ги карактеризирало неговата работа и живот.

И покрај неговата силна вера, Мауријак почувствувал како се тресат неговите темели за време длабоката loveубовна криза што ја доживеа кон крајот на 20-тите. Криза предизвикана од за infубеноста на Французите од швајцарскиот писател Бернард Барби. Сепак, неговиот карактеристичен католицизам произлегол од овој тежок и страствен период.

Една од најзначајните куриозитети се врти околу односот на Муријак со генералот Де Гол. Муријак, жесток бранител на фигурата на Де Гол, не се двоумеше во кое било време да ја заштити и подобри својата фигура преку неговите написи во печатот. Тој продолжи да му кажува на Де Гол дека му треба.

По ослободувањето на Франција, неговото политичко учество значително се зголеми заради неговото позиционирање за алжирската кауза за време на францускиот колонијален конфликт  на територијата на Северна Африка. И покрај заканите од оваа причина, тој никогаш не се двоумеше да преовлада неговата визија за фактите.

Човек со писма кој активно преовладуваше во секое време неговата волја за промена, заснована врз неговите идеи, во светот во кој живееше. Лик поврзан со неговото време, со историјата на XNUMX век.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)