100-те најдобри книги на сите времиња

100-те најдобри книги досега

Денес ви донесуваме список со 100 најдобри книги досега според Норвешки клуб за книги. Овој список е крстен со името „Светска библиотека“ и она што се обидува е да се собере голем дел од светската литература, со книги од сите земји, култури и времиња. 100-те најдобри книги во историјата може да бидат во библиотеките на секој дом во светот, но колку имате?

Оваа листа е формирана од писатели кои биле анкетирани. Секој од нив требаше да предложи список со 10-те литературни наслови кои за нив беа најдобри, омилени, а со тоа и најпрепорачувани. Ние мора да истакнеме дека оваа листа на најдобрите книги во историјата се целосно азбучни, не се порачува според неговиот квалитет. Потоа те оставаме со неа. Дали ги прочитавте сите? Дали мислите дека сè уште недостасуваат наслови? За мојот вкус, недостасуваат многу ориентални книги и некое друго многу популарно дело, како на пр „Бедните“ од Виктор Иго, но оние што се (не ги прочитав сите, го темелам своето мислење на оние што сè уште треба да ги прочитам на литературните критики прочитани од колегите), мислам дека тие ја заслужуваат позицијата што ја заземаат.

Светска библиотека: Најдобрите книги досега

 1. „Песна за Гилгамеш“ (анонимен XNUMX век п.н.е.)
 2. „Книга на Јов“ (од Библијата. Анонимен XNUMX век п.н.е. - IV п.н.е.)
 3. „Илјада и една ноќ“ (Анонимни 700–1500)
 4. „Сага де áал“ (Анонимен XNUMX век)
 5. „Сè се распаѓа“ (Чинуа Ачебе 1958)
 6. „Детски приказни“ (Ханс Кристијан Андерсен 1835–37)
 7. „Божествена комедија“ (Данте Алигиери 1265–1321)
 8. „Гордост и предрасуда“ (Janeејн Остин 1813)
 9. „Папа Гориот“ (Оноре де Балзак 1835)
 10. „Молој“, „Мелоун умира“, „Неискажливиот“, трилогија (Семјуел Бекет 1951–53)
 11. „Декамерон“ (ovanовани Бокачо 1349–53)
 12. „Измислици“ (Хорхе Луис Борхес 1944–86)
 13. „Wuthering Heights“ (Емили Бронте 1847)
 14. „Странецот“ (Албер Ками, 1942)
 15. „Песни“ (Пол Селан 1952)
 16. „Патување до крајот на ноќта“ (Луис-Фердинанд Селин, 1932)
 17. „Дон Кихот де ла Манча“ (Мигел де Сервантес 1605, 1615)
 18. „Приказните од Кантербери“ (offефри Чосер XNUMX век)
 19. „Раскази“ (Антон Чејов 1886)
 20. „Ностромо“ (Josephозеф Конрад 1904)
 21. „Големи очекувања“ (Чарлс Дикенс 1861)
 22. „Quesак, фаталистот“ (Денис Дидеро 1796)
 23. „Берлин Александарплац“ (Алфред Даблин 1929)
 24. „Злосторство и казна“ (Фјодор Достоевски 1866)
 25. „Идиот“ (Фјодор Достоевски 1869)
 26. „Демонасите“ (Фјодор Достоевски 1872)
 27. „Браќата Карамазов“ (Фјодор Достоевски 1880)
 28. „Средномарх“ (Georgeорџ Елиот 1871)
 29. „Невидливиот човек“ (Ралф Елисон 1952)
 30. „Медеја“ (Еврипид 431 п.н.е.)
 31. „Авесалом, Авесалом! (Вилијам Фокнер 1936)
 32. „Бучавата и бесот“ (Вилијам Фокнер 1929)
 33. „Мадам Бовари“ (Густав Флобер 1857)
 34. „Сентиментално образование“ (Густав Флобер 1869)
 35. „Цигански балади“ (Федерико Гарсија Лорка 1928)
 36. „Сто години самотија“ (Габриел Гарсија Маркез 1967)
 37. „Loveубов во времето на колера“ (Габриел Гарсија Маркез 1985)
 38. „Фауст“ (Јохан Волфганг фон Гете 1832)
 39. „Мртви души“ (Николај Гогол 1842)
 40. „Калај тапан“ (Гинтер Грас 1959)
 41. „Гран Сертон: Вередас“ (ãоао Гимарес Роса 1956)
 42. „Глад“ (Кнут Хамсун 1890)
 43. „Старецот и морето“ (Ернест Хемингвеј 1952)
 44. „Илијада“ (Хомер 850–750 п.н.е.)
 45. „Одисеја“ (Хомер XNUMX век п.н.е.)
 46. „Куклена куќа“ (Хенрик Ибзен 1879)
 47. „Улис“ (Jamesејмс oyојс 1922)
 48. „Раскази“ (Франц Кафка 1924)
 49. „Процесот“ (Франц Кафка 1925)
 50. „Замокот“ (Франц Кафка 1926)
 51. „Шакунтала“ (Kālidāsa XNUMX век п.н.е.-XNUMX година н.е.)
 52. „Звукот на планината“ (Јасунари Кавабата 1954)
 53. „Зорба, Гркот“ (Никос Казанцакис 1946)
 54. „Синови и rsубовници“ (Д.Х. Лоренс 1913)
 55. „Независни луѓе“ (Халдор Лакснес 1934–35)
 56. „Песни“ (iaакомо Леопарди 1818)
 57. „Златната тетратка“ (Дорис Лесинг 1962)
 58. „Пипи долгиот чорап“ (Астрид Линдгрен 1945)
 59. „Дневник на лудак“ (Лу Ксун 1918)
 60. „Деца од нашето соседство“ (Нагиб Махфуз 1959)
 61. „Боденбрукс“ (Томас Ман 1901)
 62. „Волшебната планина“ (Томас Ман 1924)
 63. „Моби-Дик“ (Херман Мелвил 1851)
 64. „Есеи“ (Мишел де Монтењ 1595)
 65. „Приказната“ (Елза Моранте 1974)
 66. „Возovedубен“ (Тони Морисон 1987)
 67. „Генџи Моногатари“ (Мурасаки Шикибу XNUMX век)
 68. „Човекот без квалитети“ (Роберт Мусил 1930–32)
 69. „Лолита“ (Владимир Набоков 1955)
 70. „1984“ (Georgeорџ Орвел 1949)
 71. „Метаморфозите“ (Овид, XNUMX век н.е.)
 72. „Книга на немир“ (Фернандо Песоа 1928)
 73. „Приказни“ (Едгар Алан По XNUMX век)
 74. „Во потрага по изгубеното време“ (Марсел Пруст)
 75. „Гаргантуа и Пантагруел“ (Франсоа Рабел)
 76. „Педро Парамо“ (Хуан Рулфо 1955)
 77. Маснави Руми 1258–73
 78. Синови на полноќ (Салман Ружди 1981)
 79. „Бостан“ (Саади 1257)
 80. „Време е да мигрираме на север“ (Тајеб Салих 1966)
 81. „Есеј за слепило“ (Хозе Сарамаго 1995)
 82. „Хамлет“ (Вилијам Шекспир 1603)
 83. „Крал Лир“ (Вилијам Шекспир 1608)
 84. „Отело“ (Вилијам Шекспир 1609)
 85. „Царот Едип“ (Софокле 430 п.н.е.)
 86. „Црвено-црно“ (Стендал 1830)
 87. „Lifeивотот и мислењата на господинот Тристрам Шенди“ (Лоренс Стерн 1760)
 88. „Совеста на Зенон“ (Итало Свево 1923)
 89. „Патувања на Гуливер“ (atонатан Свифт 1726)
 90. „Војна и мир“ (Лев Толстој 1865–1869)
 91. „Ана Каренина“ (Лев Толстој 1877)
 92. „Смртта на Иван Илич“ (Лев Толстој 1886)
 93. „Авантурите на Хаклбери Фин“ (Марк Твен 1884)
 94. „Рамајана“ (Валмики XNUMX век п.н.е.-XNUMX век н.е.)
 95. „Енеида“ (Виргилиј 29–19 п.н.е.)
 96. „Махабхарата“ (Виаса XNUMX век п.н.е.)
 97. „Ножеви од трева“ (Волт Витман 1855)
 98. „Г-ѓа Даловеј“ (Вирџинија Вулф 1925)
 99. „Кон светилникот“ (Вирџинија Вулф 1927)
 100. „Мемоари на Адријан“ (Маргерита Вајценар 1951)

Анкетирани автори за списокот на најдобрите книги во историјата

Библиотека со најдобрите книги во историјата

Ова се автори оние кои биле анкетирани да подготват, го навеле списокот на 100 најдобри книги досега:

 • Чингиз Аитматов (Киргистан)
 • Ахмет Алтан (Турција)
 • Ахарон Апелфел (Израел)
 • Пол Аустер (САД)
 • Феликс де Ажја (Шпанија)
 • Julулијан Барнс (Велика Британија)
 • Симин Бехбахани (Иран)
 • Роберт Бли (САД)
 • Андре Бринк (Јужна Африка)
 • Сузана Брогер (Данска)
 • С. Бајат (Велика Британија)
 • Питер Кери (Австралија)
 • Марта Серда (Мексико)
 • Јунг Чанг (Кина / Велика Британија)
 • Мерисе Конде (Гвадалупе, Франција)
 • Миа Куто (Мозамбик)
 • Jimим Креси (Велика Британија)
 • Едвиџ Дантикат (Хаити)
 • Беи Дао (Кина)
 • Асија jeебар (Алжир)
 • Махмуд Долатабади (Иран)
 • Jeanан Екеноз (Франција)
 • Керстин Екман (Шведска)
 • Нејтан Ангелдер (САД)
 • Ханс Магнус Енсенсбергер (Германија)
 • Емилио Естевез (САД)
 • Нурудин Фарах (Сомалија)
 • Кјартан Флогстад ​​(Норвешка)
 • Јон Фосе (Норвешка)
 • Etенет рамка (Нов Зеланд)
 • Мерилин Франс (САД)
 • Карлос Фуентес (Мексико)
 • Изват Газави (Палестина)
 • Амитав Гош (Индија)
 • Пере Гимферер (Шпанија)
 • Надин Гордимер (Јужна Африка)
 • Дејвид Гросман (Израел)
 • Еинар Мар Гумундсон (Исланд)
 • Симус Хини (Ирска)
 • Кристоф Хајн (Германија)
 • Александар Хемон (Босна и Херцеговина)
 • Алис Хофман (САД)
 • Чењераи Хоув (Зимбабве)
 • Соналах Ибрахим (Египет)
 • Johnон Ирвинг (САД)
 • Ц. Јерсилд (Шведска)
 • Јашар Кемал (Турција)
 • Јан Кјерстад (Норвешка)
 • Милан Кундера (Чешка / Франција)
 • Леена Ландер (Финска)
 • Johnон Ле Каре (Велика Британија)
 • Зигфрид Ленц (Германија)
 • Дорис Лесинг (Велика Британија)
 • Астрид Линдгрен (Шведска)
 • Виви Луик (Естонија)
 • Амин Маалуф (Либан / Франција)
 • Клаудио Магрис (Италија)
 • Норман Мејлер (САД)
 • Томас Елој Мартинез (Аргентина)
 • Френк МекКурт (Ирска / Соединетите држави)
 • Гита Мехта (Индија)
 • Ана Марија Нобрега (Бразил)
 • Рохинтон Мисти (Индија / Канада)
 • Абдел Рахман Муниф (Саудиска Арабија)
 • Херта Милер (Романија)
 • С. Наипол (Тринидад и Тобаго / Велика Британија)
 • Cees Nooteboom (Холандија)
 • Бен Окри (Нигерија / Велика Британија)
 • Орхан Памук (Турција)
 • Сара Парецки (САД)
 • Ayејн Ана Филипс (САД)
 • Валентин Распутин (Русија)
 • Ãоао Убалдо Рибеиро (Бразил)
 • Ален Робе-Грилет (Франција)
 • Салман Ружди (Индија / Велика Британија)
 • Навал Ел Саадави (Египет)
 • Ханан ал-Шејх (Либан)
 • Нихад Сириес (Сирија)
 • Гаран Соневи (Шведска)
 • Сузан Сонтаг (САД)
 • Воле Соиинка (Нигерија)
 • Геролд Спот (Швајцарија)
 • Греам Свифт (Велика Британија)
 • Антонио Табучи (Италија)
 • Фуад ал-Тикерли (Ирак)
 • М. Томас (Велика Британија)
 • Адам Торп (Велика Британија)
 • Кирстен Торуп (Данска)
 • Александар Ткаченко (Русија)
 • Прамоедија Ананта Тоер (Индонезија)
 • Олга Токарчук (Полска)
 • Мишел Турнир (Франција)
 • Jeanан-Филип Тусан (Белгија)
 • Мехмед Узун (Турција)
 • Нилс-Аслак Валкеап
 • Василис Василикос (Грција)
 • Ивон Вера (Зимбабве)
 • Феј Велдон (Велика Британија)
 • Криста Волф (Германија)
 • Б. Јехошуа (Израел)
 • Спајмаш Зариб (Авганистан)

Откако списокот со книги ќе биде препрочитан, може добро да се препорача за оние неопределени кои сакаат да започнат да читаат, но не знаат каде да го направат тоа ... Што се однесува до мене, ќе го искористам следниот Саем на книгата за да зафати некои наслови на овие најдобри книги во историјата, како што се: „Невидливиот човек“ од Ралф Елисон, „Деца на полноќ“ од Салман Ружди и „Големи надежи“ од Чарлс Дикенс. Имам уште многу други што треба да ги прочитам од списокот, но во моментов овие се оние кои најмногу го привлекоа моето внимание. Со кој би започнал?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Гилем Гонзалес dijo

  Интересна листа. Бидете внимателни, бидејќи „Берлин Александарплац“ е наслов на роман, не само „Берлин“. Од друга страна, би било добро ако посочите дека списокот е подреден по азбучен ред според презимето на авторот, а не според квалитетот на делата.

  1.    Кармен Гилен dijo

   Благодарам Гилем! Исправено тоа и е добра благодарност што ја правите за редоследот на книгите. Ние го додаваме! Ви благодариме за забелешката

 2.   santiago dijo

  Не можете да го пропуштите „Les miserables“ од Виктор Иго.

 3.   Жозе dijo

  Интересно!

 4.   Мале Ферес dijo

  Многу интересно. Имам неколку од овие книги и секако ги имам прочитано.
  Не наоѓам многу добри на оваа листа.
  Некои од Колет, од сестрите Бронте. Не дозволувајте другите да го копираат, нека се обесхрабрат.
  Тоа не е игра, тоа е вежба за подобрување на вашиот мозок.
  И сега имам појасно кој ќе биде следниот што ќе го купам.
  Ви благодарам многу.

 5.   Родриго dijo

  Не треба да изостане ниту Тајната на Лаа!

 6.   Enенаро Карпио dijo

  Голем Книги »Пабло» од В. Вангерин. » Човекот кој сакаше кучиња »од Л. Падура,.„ Ironелезен оган “од Дејвид Бол,.» Надвор од хоризонтот »A.Агир Лавајен» оваа последна измислена приказна за откривањето на реката Амазон и освојувањето на Перу, и скоро последна «Последната средба» на Шандор Марај ». И, овие треба да ја впијат историјата додека уживаат во пријатно читање

 7.   Хорхе ескобар dijo

  Сè е во ред ... ако прочитате барем 30 од нив би било застрашувачко ... направено од помалку шпански писатели. Тагоре од Индија. Трева со калај за калај за ракавици и особено Библијата што за многу писатели е основна како литературата. Насловот се однесува на 100-те книги на сите времиња, појаснувајќи дека тој е предмет само на литературата. Би било за пофалба да се предложи да се прочита барем една книга од најдобрите писатели на литературата

 8.   Винсент dijo

  Големи отсутни: Алехандро Думас, Виктор Иго, Рубен Дарио, меѓу многу други. Јас го предлагам списокот со илјада книги !!!

 9.   Моиз Лучијано dijo

  ВО ЛИСТА, КАКО КРАТКО СЕКОГАШ ILLЕ ОСТАНАТ КНИГИ КОИ МОLDЕ ДА СЕ ВКЛУЧУВААТ, НО Е ДОБРА ВЕERБА. СЕКОГАШ СЕКОГАШ СЕ САКАМ ЧИТАЕТО, САМО ЧИТАВ 35 ОД ОВАА СПИСОК

 10.   Магалис Гомез dijo

  Го сакав тој список. Во студентски години читав неколку. Сега ќе треба да изберам неколку.

 11.   leonardo dijo

  таа листа не е точна, вие не наведовте дека не е рангирање
  бидејќи истите автори му дадоа на Дон Кихот титула „најдобра книга во историјата“
  и во оваа листа се појавува на бројот 17

 12.   Индира Арангурен dijo

  Колку е интересно што на една ваква страница на шпански јазик, тие објавуваат список со 100-те најдобри книги и дека авторите се консултираат за оваа намена, никој од нив не е американско-шпанско, освен двајца или тројца Бразилци кои се сметаат за латиноамериканци. Мислам дека треба да вклучат повеќе латиноамерикански автори во нивните прашања.