Киџоте Катакали: Сервантес според Индија

кијот-катакали

Како lубител на сè егзотично и, особено, на индиската култура, не можев да помогнам да ги кренам веѓите кога видов дека катахали, најпознатиот театарски танц на југот на земјата на кари, адаптира производ исто толку шпански нашиот Дон Кихот од Мигел де Сервантес.

Застапена во градот Алмагро, во Сиудад Реал, во текот на месец јули, Кијоте Катакали се спојува на Запад и Исток, мелници со палми, Сервантес со Индија.

Кари и шафран

Во театар во Керала, јужната (и најтропска) држава Индија, актер завиткан во шминка и накит со мистична музика, изведувајќи пуја (или принесувајќи им) на боговите за време на театарска претстава оптоварена со танц. Мистицизам, замислен скоро како ритуал.

Катакали е малку позната претстава на Запад која се состои од претставување на класични приказни за културата на Керала. преку актери кои претставуваат приказна користејќи го говорот на телото засновано на мудри (движења на рацете) или нрта (танцови чекори). Во меѓувреме, раскажувач раскажува приказна на Малајам и музиката зафаќа ваква егзотична претстава. Резултат што пие од долга организација и, особено, од часови и часови шминка со кои актерите се соочуваат со целосна посветеност.

Уметност која ова лето влета во градот Алмагро, каде неговиот славен фестивал на класичен театар ги здружи силите со Каза де ла Индија и компанијата Марги Катакали од Тривандрум (Керала) да им донесе на гледачите реинвенција на Дон Кихот, искористувајќи ја четвртата стогодишнина од Сервантес и прославата на Годината на Индија во нашата земја.

За 90 минути, голем број на актери со шминка качени на коњи и се бореа против мелници без да се откажат од индиски преливи, а актерот Нелијоду Васудеван е единствениот кој се откажал од шминката благодарение на улогата на Алонсо Кихот и од тука и од таму, како Шпанец како универзален.

Претставата Кијоте Катакали беше одлична сензација на фестивалот на класичен театар Алмагро и на театарските денови во градовите како Мадрид или Ваladадолид во последните денови.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)