Награда „Планета“ 2018: Ја откриваме заплетот на делата на финалистот.

Прес конференција Награда „Планета“ 2018: Ова се 10-те романи меѓу кои се победникот и финалистот.

Прес конференција Награда „Планета“ 2018: Ова се 10-те романи меѓу кои се победникот и финалистот.

Денес, претседателот на групата Планета и жирито на Награда за планета 2018 година тие се откриени заплетот на 10-те финалистички романи на прес-конференција одржана во Паласио де Сан Пау, на која беше присутен Актуалидад Литература.

Оваа година 2018 година, темата на финалистичките романи зазеде важен пресврт по 65 изданија на наградата „Планета“. Историскиот роман и Граѓанската војна годинава им отстапуваат на романите со жени протагонисти. Во десетте финалисти наоѓаме детективски романи од сите видови (со хумор, со научна фантастика, психолошки и историски) и повеќе научна фантастика од кога било. Така се и финалистичките романи:

Збогум, од Сандра Глејзер (псевдоним)

Брза семејна сага. Приказна за борбата, надминувањето и преживувањето на три генерации жени од исто семејство, кои ги води до лудило немилосрдна машка фигура и каде што нараторот се обидува да го разбере нејзиното минато за да се помири со сегашноста.

Родово насилство на Паулина Ајерза (псевдоним)

Трансгресивен роман, со лезбејски приказни и шокантен крај. Откако дозна за смртта на жената која некогаш била нејзина голема loveубов, аргентински сликар кој живее во Париз раскажува за искушението низ кое поминала и за тешките врски на доминација и социјалното отфрлање што биле воспоставени меѓу нив.

Гледајќи во тивко небо, од Елена Франсис (псевдоним)

Научно-фантастичен трилер. На небото се појавува мистериозна светлина, за која научниците не можат да најдат никакво објаснување. Сепак, последиците наскоро се манифестираат: разновидни луѓе ширум светот почнуваат да споделуваат спомени, страдаат кошмари и стануваат меѓусебно поврзани доживотно.

Подемот, од ејмс Сасекс (псевдоним)

Блескавиот подем на жена во светот на мажите потопени во борбата за политичка моќ и кои сметаат дека лидерството им припаѓа само нив. Главната личност вешто ќе маневрира за да ги постигне своите цели.

Уметноста на бегството, од Даниел Тордера.

Научно-фантастична дистопија во која четворица стари познаници се будат во затворена просторија со само една кутија. Внатре, пиштол, три куршуми и белешка, која најавува дека само еден од нив може да преживее.Тие мора да се договорат, да одлучат кој ќе остане жив и да изврши самоубиство следно.

Сенката од црешата, од Аријан Она (псевдоним)

Во еден град во француската баскиска земја се случи страшен настан што ги шокира сите: Што може да ја наведе очигледно среќната жена да стави крај на својот живот и нејзината ќерка која има нешто повеќе од една година? Ова е мистеријата што нараторот ќе се обиде да ја открие, истражувајќи во задушувањето и осаменоста што ги носи мајчинството.

Губитници, од Марија Диез Гарсија

Приказна за два антагонистички лика кои се пресекуваат и се мешаат без тие да го знаат тоа. Тој, хит по професија и кој освен својата чудна работа, води нормален живот; таа, приватен детектив специјализиран за неверства и истражува случај на убиство.

Модернистичката палата во Сан Пау: Фаза на честа за презентација на финалистичките дела за наградата „Планета“ 2018 година.

Модернистичката палата во Сан Пау: Фаза на честа за презентација на финалистичките дела за наградата „Планета“ 2018 година.

Мате на Хатшепсут (псевдоним)

Историски детективски роман. Валенсија, С. XVI: една жена го наоѓа првиот модерен шаховски кодекс во светот. Newујорк, XNUMX век: лекар е вклучен во потрагата по овој кодекс. Истрагата ќе ја однесе во Валенсија, каде ќе ги открие нејзиното темно минато и нејзината матна сегашност.

Анџела од Летиција Конти Фалконе

Оваа позната писателка излегува од вообичаениот жанр со класичниот криминалистички роман Рејмонд Чендлер. Смртта на еден млад Уругваец, посветена на корекција на текстови и пишување црни приказни, го тера комесарот Пиедрахита да се врати во акција, откривајќи дека жената навистина била отруена. Но, кој имал причина да ја убие?

Lубовник на Црната вдовица, од Реј Колинс (псевдоним)

Црн роман со допир на хумор. Аргентински шетач на кучиња е вмешан во случајот со Црната вдовица, одмаздник кој убива клиенти на проститутка. Тој е сомнителен кон неколку жени, иако на крајот открива дека тоа не е ништо друго освен покритие за засенчените бизниси со кои бил поврзан неговиот покоен брат.

Кое од овие дела ќе биде добитник и финалист на планетата награда 2018? Обложувалниците се дозволени. Утре на 15 октомври 2018 година, денот на Света Тереза, како и секој октомври 65 години, во чест на Тереза, сопругата на основачот, мистеријата ќе биде откриена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.