10 совети од Реј Бредбери за да станете писател

10 совети од Реј Бредбери за да станете писател

Реј Бредбери е роден во 1920 година во Илиноис, и почина во 2012 година во Лос Анџелес Калифорнија). Тој е писател најпознат по своите романи од научна фантастика и по својата книга раскази објавена во 1950 година, со наслов „Марсовски хроники“, што им отвори врати на престижните списанија каде подоцна пишуваше.

До Бредбери тој се грижеше пред се за општеството и културата, што за него беше премногу механизирано од огромниот технолошки напредок и за тоа зборува во голем дел од неговите приказни. Еден од романите што доживеа најголем успех и продолжува да го има беше „Фаренхајт 451“ објавено во 1953 година.

Оваа книга беше донесена во кино од страна на Франсоа Труфо и во неа тој го раскажува за големо влијание што медиумите го имаат врз луѓето, кои се чини дека се во согласност со она што им е дадено без да се сомневаат во ништо. Ова може да се види во следниот извадок од самата книга:

„Натерајте ги луѓето да учествуваат на натпревари каде што треба да се сетите на текстовите на најпопуларните песни, или имињата на државните метрополи, или колку пченка собрала Ајова минатата година. Наполнете ги со огноотпорни вести. Willе почувствуваат дека информацијата ги дави, но ќе мислат дека се паметни. Е ви се појави дека размислувате, ќе имате чувство на движење без да се движите. И тие ќе бидат среќни… ».

Според мене, една од 100-те најдобри книги што постојат денес.

Ако ова се чини премалку за да се добие 10 совети од Реј Бредбери за да станете писател не продолжувај да читаш Ако, пак, ви се допаѓа овој писател, мислите дека има одлични дела и сметате дека неговиот збор и книжевната критика се вредни, продолжете да читате.

10 совети - роман

 

Како да се стане писател според Реј Бредбери?

Не започнувајте да пишувате романи.

Според Бредбери, создавањето роман вклучува трошење многу време пред него. Според вашето гледиште, најдобро е да напишете многу раскази, што е можно повеќе.

Не можете да напишете 52 лоши приказни по ред.

Можете да ги сакате, но не можете да бидете тие.

Гледањето на големите класични автори е нормално. Одличните учители се таму и ќе се обидете да ги копирате, дури и ако тоа е потсвесно. Имајте го тоа на ум.

Анализирајте ги големите мајстори на расказот.

Следете ги и имитирајте ги Роалд Дал, Гај де Мопасан и помалку познатите Најџел Кнаил и Johnон Колиер.

Наместете ја главата.

«Читај, читај и читај. Секој ден пред спиење, приказна, поема (но Папа, Шекспир и Фрост, не модерно „ѓубре“) и есеј. Есеите можат да бидат од различни области, вклучувајќи археологија, зоологија, биологија, филозофија, политика и литература. "На крајот на илјада ноќи, Боже! Beе бидеш полн со работи!"

Ослободете се од пријателите кои не веруваат во вас.

Не опкружувајте се со луѓе кои се потсмеваат на она што го пишувате или на вашите литературни амбиции. Тие се влечење.

Ивее во библиотеката.

„Без компјутери!

Бредбери беше одличен поборник за народните библиотеки. Тој немаше големо мислење за компјутерите. Бредбери не отиде на колеџ, но неговите незаситни навики за читање му дозволија да „дипломира од библиотеката“ на 28 години.

За Fallубете се во филмовите

«И ако тие се класични филмови, сè подобро. Ништо како старо кино “.

Напиши со радост.

Не пишувај како да е работа, затоа што ако го направиш на овој начин тоа ќе стане само ѓубре. Ако ова почне да се случува, ослободете се од тоа пишување и започнете одново. Треба да пишувате за да создадете завист. Нека ти завидуваат на твојата радост при пишувањето! ».

Направете список со десет работи што ги сакате и десет работи што ги мразите.

«Тогаш тој пишува за првите десет, а потоа ги убива вторите десет, пишувајќи и за нив. Направете го истото со вашите стравови.

Запомни! со пишување на она што го барате е Само една личност која доаѓа до вас и ви вели: „Го сакам тоа што го правиш“.

Или, како што рече и Бредбери, личност што ќе ти пријде и ќе рече „не си луд како што велат луѓето“.

И, ако сепак сакате да дознаете малку повеќе за овој мудар писател, еве едно кратко видео (не трае повеќе од 3 минути) во кое можете да го слушате и да дознаете малку повеќе за неговото мислење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хорхе Куман dijo

  Благодарам Кармен. Многу дарежливо споделување на толку многу книги
  драги
  Jorge