1. Ел Сид се враќа во кампот. Неговиот Кантар и други песни

Ел Сид - фотографија од Литл Сид на Фликр. Јавен домен.

Дон Родриго Диаз де Вивар, Ел Сид, вратете се на кампување. Или можеби никогаш не престанало да го прави тоа, дури ни во овие политички коректни времиња. Протагонист на Песна на Мио Сид, бил предмет на повеќе студии и многу повеќе приказни и романи. И оригиналниот ракопис, пронајден во Национална библиотека, е виден во јавноста за прв пат во историјата за неколку дена минатиот месец. Во ова Прва статија за него избирам некои стихови на ова непропустливо дело и други од најпознатите.

Песна на Мио Сид

Оние од нас кои учат што се нарекуваа чисти букви, знаат како беше да се дешифрираат некои фрагменти од кастилскиот шпански XNUMX век кога ќе го прочитаме Песна за Мио Сид. Ремек-дело на средновековната епска литература Во овие делови, тоа е епската поема најстар тоа е зачувано заврши.

Сметајте го подвизи од благородниот кастилијанец Родриго Дијаз де Вивар, кој живеел во втора половина на единаесеттиот век. Се бореше против Маврите да ја вратат својата чест откако погрешно беше обвинет за кражба на пари од кралот.

Неговото авторство и датум во која беше напишано остане причина за дебата од најстудијалните. Изгледа дека се согласуваат дека се заснова на а серијала со усна верзија што сигурно циркулирало уште од малку по смртта на Цид.

Го избрав познатиот пасус од Јура од Санта Гадеа да запамети. И ги додавам стиховите што тој му ги посвети нему Мануел Мачадо во песната на Castilla.

Јура од Санта Гадеа

Во Санта Гадеа де Бургос,
дали се колнат синовите на бога,
даваат заклетва на Алфонсо
за смртта на неговиот брат.
Добриот Цид го зеде,
тој добар Кастилијански Сид,
на железен болт
и дрвен самострел
и со некои евангелија
и распетие во рака
Зборовите се толку силни
кои го плашат добриот крал:
- Злобниците те убиваат, крале,
негативци кои не се благородници,
од Астуриа во Овиедо,
тоа не се кастилијански;
убиј се со гориња,
не со копја или пикадо;
со рогови ножеви,
не со златни ками;
опфаќаш патишта,
не чевли со лак;
со кошули,
не од холандска, ниту врежан;
монтирани, ајде магариња,
не на мазги или коњи;
донесе јажиња за јаже,
без бланширани кожи;
убиј се за плугови,
не во села или градови,
и извади го срцето
за злокобната страна
ако не ја кажеш вистината
од она што ве прашуваат:
ако отиде или се согласи
во смртта на твојот брат.
Пцуењата беа толку силни
што кралот не им ги дал.

Мануел Мачадо

Castilla

Слепо сонце паѓа
на тврдите рабови на рацете,
лесни болни нараквици и грб
и пламен на врвовите на копјата.
Слепото сонце, жед и замор
Преку страшната кастилјанска степа,
во егзил, со дванаесет свои
-прашина, пот и железо- вози Сид.
Конакот е затворен за камен и кал.Никој не реагира ... На помпелот од мечот
и до приказната за лопати ролетната
ќе попушти.Тој го гори сонцето, гори воздухот!
На страшните удари
од рапаво ехо, чист глас, од сребро
и направено од стакло, одговори ... Има девојка
многу слаб и многу бел
на прагот. Дали е сè
сини очи, и во очите. солзи.
Бледо златна нимба
неговото curубопитно и исплашено мало лице. Добар Сид, влези. Кралот ќе не убие
ќе ја уништи куќата
и сее сиромашно поле со сол
дека татко ми работи ...
Помина Небото ве исполнува со добра среќа ...
Во наше зло, о Сид, ништо не добиваш! Девојчето молчи и плаче без да стенка ...
Детско трескање го преминува одредот
на жестоки воини,
и непопустлив глас вика: Оди!
Слепото сонце, жедта и заморот ...
Преку страшната кастилјанска степа,
во егзил, со дванаесет свои
-прашина, пот и железо- вози Сид.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.