Гугл ded го посветува својот лавра на книгата «Неверендирана приказна»

Бесконечна приказна лавра

Денес, 1 септември, наидовме на нова слика во пребарувачот Гугл, а оваа страница ја посвети својата лавра до книгата напишана од Мајкл Енде, „Бескрајната приказна“.

Овој роман на жанрот за фантазија, години подоцна ќе стане филм, што приближи милиони деца до делото кои беа заслепени откако ја видоа, но не го направија авторот на книгата многу смешен, кој ја нарече „Гигантска комерцијална мелодрама базирана на кич, плишано животно и пластика“. Толку беше неговиот гнев и разочарување што подоцна побара да биде отстранет од заслугите на филмот.

Можеме да го кажеме тоа „Бескрајната приказна“ тоа е од тие книги мора да се прочита и покрај годините што поминаа од нејзиното објавување (1979 година) може да се каже дека е поактуелно отколку што би сакале, бидејќи нејзиниот протагонист страда од „малтретирање“ на училиште… Многу жешка тема која секогаш постоела, иако за неа не се зборуваше многу пати порано.

Неверендирана приказна - Мајкл Енде

Резиме на книга

Бесконечна приказна

Што е Фантазија? Фантазијата е приказна која не е во тек. Каде е напишана таа приказна? Во насловна книга во боја на бакар. Каде е таа книга?Потоа Бев на таванот на едно училиште ... Ова се трите прашања што ги поставуваат длабоките мислители и трите едноставни одговори што ги добиваат од Бастијан. Но, за да навистина знаете што е Фантазија, мора да ја прочитате таа, т.е. оваа книга. Оној во твоите раце.

Детската царица е смртно болна и нејзиното кралство е во голема опасност. Спасот зависи од Атреју, храбар воин од племето Гринскинс и од Бастијан, срамежливо момче кое страсно чита магична книга. Илјада авантури ќе ве одведат да запознаете и да запознаете прекрасна галерија на карактери, и заедно да обликуваат една од најголемите креации на литературата на сите времиња.

Како што можете да видите, многу соодветна книга да им ја подариме на нашите малечки ... Иако, тогаш ние сме постарите кои уживаат најмногу во тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)