Училиштето во кое работеа сестрите Бронте ќе биде обновено

Сестри Бронте

Училиштето во кое сестрите Бронте работеа како учители е изградено пред скоро два века од таткото на славните сестри, Патрик Бронте. Сега штотуку започна проект од 100.000 фунти со цел да се врати училиштето, стара 184 години, каде Шарлот, Емили, Ана и Бранвел Бронте работеа како наставници.

Училиштето, наречено Олд училишна соба (на шпански, Олд школска соба), е зграда изградена во Хаворт, лоцирана на Источен Јорксајд, град во кој сестрите Бронте напишале некои од најпосакуваните книги од нивната публика, вклучувајќи ги и Janeејн Ер, Хаутерс Хајтс и Станарот од Вилдеф Хол.

Но, по скоро 200 години од нејзината изградба во долината Пенин, годините почнаа да се покажуваат во историската зграда и Нејзините покриви од времето на Викторија започнаа да попуштаат, тоа е реставрација единствениот начин да се врати училиштето на своето место.

Реновирањето се случува по осум години прибирање средства од страна на Бронте Спирит (на шпански, духот на Бронте), добротворната организација посветена на поправка и реставрација на овој имот. Околу 70.000 30.000 фунти дојдоа од грантот и скоро XNUMX XNUMX фунти беа собрани од фондовите на заедницата.

Уважениот Питер Мејо-Смит, ректор на парохијата Хаворт, рече дека штом имотот го затвори старателството тие ќе можат да направат подобрувања на другите делови од зградата на кои исто така ќе им треба реновирање. Од своја страна, тој беше воодушевен што главниот дел од реновирањето е веќе во тек.

„Им честитам на луѓето од Бронте Спирит за исклучително напорната работа што ја направија за да се овозможи ова.

„Ова е одлична вест. Олд училишна соба Тоа е многу вреден објект не само за Хаворт, туку и за целата нација.. Ова е едно од имотите чиј управител на изградба беше Патрик Бронте, другата изградба беше црквата Сан Габриел лоцирана во Стенбери "

„Патрик беше голем верник дека образованието е излез од сиромаштијата - нешто што и денес е многу важно - и сакаше сите деца на фабрички работници во областа да имаат образование за да можат да избегаат од приватизацијата што беше околу нив “

Олд школската соба е изградена од таткото на сестрите Бронте, Патрик Бронте, во 1832 година и е проширен во 1850 и 1871 година. Оваа зграда била заменета со училиште во 1903 година и подоцна била користена како а теретана, библиотека, хостел за млади, па дури и армија на палки за време на Втората светска војна.

Како дел од реновирањето, за кое се проценува дека ќе трае приближно два и пол месеци, покривот ќе биде фиксиран и шест од прозорците ќе бидат заменети со нови реплики во дрвена рамка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   РИЧАРД dijo

    ИСТО КАКО ВО ОВАА ЗЕМЈА ПОВИКАНА ШПАНИЈА. -СО ДОМОТ НА ВИЦЕНТ АЛЕКСАНДР НОБЕЛ НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ШТО КАЗНА ШТО КАЗНА

бул (точно)