Сакам двајца пријатели како Мирон Болитар и Вин Локвуд од Харлан Кобен

Готово е. 11 романи проголтан во помалку од 2 месеци плус брзо препрочитување на последната, која беше прва. И вообичаено прашање кога ќе завршите нешто што толку ве закопча: што да правам сега? Одговор: тогаш напишете посебна статија од една од најзабавните црни серии што прочитав, тоа на Мирон болитар и неговиот харизматичен пријател Победи дрво.

Таткото на суштествата, американскиот писател Харлан КобенТој сигурно поминал прекрасно ставајќи се во местото на овој пар многу различни пријатели, двете страни на истата паричка што е човечка природа. За loversубителите на лесно читање натоварено со брзи дијалози и точни описи, и криминален роман без други претензии, освен оние за забава со дози на хумор, акција и карактери оригинални како креирани со фер сериозност. Еве ја мојата анализа.

Харлан Кобен

Тој е роден во Њу Џерси 4 јануари 1962. Овој град и NY тие се постојани сценарија во серијата Мирон Болитар. Заврши политички науки и ја објави својата прва книга во 1990 година. Пет години подоцна, тој ја започна оваа серија. Успех: изборот на посебните имиња на ликовите што веќе ја втиснуваат личноста на нив.

Тој има напишано повеќе романи со различни протагонисти, но со иста компонента на интриги и атмосфера. Тој е првиот автор што победил на Награди Едгар, Шамус и Ентони криминалистички романи и неговите книги се објавени во повеќе од триесет земји. Неговата најнова креација е за телевизија во серијата Безбедно.

Серијал Мирон Болитар

Willе кажам дека иако со серијата обично е пожелно е да се следи редоследот, во овој случај можете да започнете каде сакате. На само-заклучни приказни и периодични препораки потеклото и личноста на ликовите во сите наслови го олеснуваат ништо да не пропуштиме. Без понатаму, започнав со последната во брзање да ја грабнам првата книга рачно за да одам на одмор.

Вкусот во устата беше толку добар што веќе го следев од почеток. Меѓу другото и затоа што, без скоро никаква идеја за серијата или нејзините протагонисти, тоа што ќе почнете да го читате во прво лице на Win не само што ве привлекува, туку веднаш забележувате дека ќе ви се допадне.

Така, допирање на сите спортски терени, веднаш штом имаме приказна сместена во светот на тенисот, како во кошарка, голф или бејзбол. Кошарката се повторува во некои наслови, бидејќи Мирон Болитар беше поранешен професионален играч. Неговата преобразба во адвокат и спортски агент ќе го натера да се справи со сите видови проблеми што се јавуваат за неговите клиенти или пријатели.

Карактерите

Мирон болитар

Тоа е пријател кој сите сакаме да го имаме, најдобриот син или зет што мајка може да сонува, и без сомнение, идеално момче. Lубовен, наивен и ироничен, исто така, со почит, правни, загрижен за неговите клиенти, семејството и пријателите. Романтично и носталгично, на вашите лични односи секогаш им е потребна компонентата на наклонетост или loveубов. Го познаваме во раните 30-ти и сè уште живее со неговите родители, Елен и Алан, во Ливинстонг, NJујорк, каде што секогаш сакаш да бидеш или да се вратиш.

Со комплекс на суперхерои (Бетмен - Телевизијата Адам Вест, ве молам, е референца во скоро сите романи), тој влегува во неволја сакајќи и ненамерно, секогаш барајќи ја вистината и правдата. Беше поранешен професионален кошаркар кој беше отстранет од судот со сериозна повреда. И тој е lубител на Мјузикли на Бродвеј.

Студија право Во универзистиката на Војводата, каде што се сретнал Победи дрво, вашиот цимер и тоа ќе стане неразделен пријател. Тоа го прави тоа спортски претставник прво, а потоа актери и други познати личности, но таа низа суперхерои е аматерски истражувач Го доведува во секакви проблеми.

Победи дрво

Вистинско име: Виндзор Хорн Локвуд III. Од семејство милијардери, горделиво, прилично убав и леплив, но нежен изглед и измамливо кревко. Работ, непријатен, со репутација на мизантроп, мизогинист и психопаткрие таква личност темно и студено како рационален и апсолутно лојален и дарежлив за неколку пријатели што тој ги смета за така.

Не се двоуми ни за секунда за да ги избрза од брзање на најекспедитивни начини кои се неопходни. Без разбушавен и без скрупул, без оглед на трошоците и без да остави трага. Брилијантен и успешен финансиски советник со ден и будно надвор од законот ноќе, тој има исклучителни вештини како борец и сите расположиви средства на дофат на раката (пари, приватен превоз, контакти, оружје…).

Само спомнувањето на нејзиното име ве трепери добро, лошо и редовно. Со други зборови, тој е исто така пријател што сите сакаме да го имаме. И крадат на функцијата.

Мирон седна.
„Ти си страшно момче.
„Па, не сакам да се покажувам“, рече Вин.
Алта тензион.

Тој е еден од ретките литературни ликови кој Јас бев во можност да видам “ лесно откако ќе го знаете неговиот опис. Тоа беше непосредна визија за тој многу елегантен англиски актер, а исто така и со прогонувачко лице, кој е Ентони Ендрус, во неговата помлада верзија и познат како оној господар Себастијан флајт de Врати се во Brideshead, реномираната серија од 80-тите со ист наслов со оригиналното дело на Евелин се разигра.

Но за помладите телевизиски генерации Најдов и фигура со слична и по kinderубезна трага, но со тој раскошен допир на Вин: оној на австралискиот актер Симон Бејкер, На Патрик Janeејн de Менталистот. Значи, мојата посебна Победа ќе биде вкрстување помеѓу нив.

Надеж Дијаз

La најдобар другар од Мирон. Прво е твое секретаријат и скоро девојче за сè и тогаш станува негово socia. Старо и многу познат борач на ВВили притискање на улов во нејзината женска верзија, таа беше позната како Малиот Покахонтас. На Латинско потекло, е убава, лојална, паметна, храбра и способен да се жртвува за своите пријатели за да избегне проблеми за нив, како што е случајот во Последниот детал. Таа завршува повторно на старата слава турнеја низ боречкиот круг.

Голема Синди

Или a огромна маса на жени колку огромна, толку апсолутно симпатична, наивен и непалолегичен. Тој се поврза со Есперанца и тие беа неверојатно успешни. Исто така, ќе биде секретаријат во агенцијата на Мирон и голема помош, исто така, во многу прилики. Тоа е ликот, заедно со Вин, во кој најмногу иронија вели Кобен кога го опишува или ракува.

Елен и Алан Болитар

На Родители Миронови се неколку исто толку чудни, колку што се длабоко приврзани за нивниот син. Тие го земаат најголемиот дел од емотивен полнеж од Мирон, кој ги обожава и признава дека не се срами што живеел со нив добро во триесеттите години. На крајот тој ќе си купи сопствена куќа за да продолжи да биде таму кога ќе се врати во Ливингстон.

Кобен исто така се повторува кога ги презентира или зборува за нив во сите романи, раскажувајќи ги истите анегдоти (Ел-Ал, како израелските авиокомпании, осврнувајќи се на нивното еврејско потекло, кои се и автор).

Елен Болитар беше реномирана адвокатка, шампион во првите борби за правата на жените. Алан беше управител на фабрика за текстил И секогаш Мирон се однесува на Олор на образите кога го бакнува за да го поздрави, или по обичај на да остане буден ноќе додека не знаеше дека нејзиниот син доаѓа дома. Тие се фундаментално во животот на Мирон и кога времето и болестите ќе го направат својот данок, тој ќе се чувствува многу погоден.

Други ликови

.Есика Кулвер

El подолготрајна loveубов, но со многу подеми и падови, од Мајрон. Писател за успехот, неговите доаѓања и одења во животот на Мирон го фрлаат во рамнотежа доста. По првата пауза во која таа го остави, тој се враќа во првата титула и тие ја продолжуваат врската. Willе продолжат со тоа додека не завршат дефинитивно.

Емили Даунинг

El Првата loveубов на Мирон на колеџ. Таа е протагонист на Најдлабок страв, каде што тој бара помош од Мирон за наоѓање на исчезнатиот донатор на коскена срцевина за неговиот болен син.

Лисица

Еден од најпознатите карактери. Поранешен агент на Мосад, секогаш се појавува трансвестит со густа брада, зборувајќи во трето лице и подготвен на сè. Ние го знаеме тоа како непријател на Мирон, кого сака да го убие еднаш, а потоа како сојузник.

Терес колинс

Големата и дефинитивна убов од Мирон. Познаник новинар, телевизиски водител, кого Мирон го сретна случајно по раскинувањето со essесика и по случајот што го остави многу обележан. Неговиот лет на остров со неа, кој исто така има голема лична повреда, ќе биде почеток на loveубовта која е прекината неколку години, но потоа повторно се појавува во Исчезна. Овој наслов е единствениот каде Кобен го добива прво лице од Мирон. Исто така е најинтернационално, сместено во Париз и Лондон, меѓу другите места.

Мики Болитар

El собрино од Мирон. Син на неговиот брат Бред и Кити Болитар, проблематична жена која повеќе му задава главоболка на Мајрон. Тие се протагонисти на Алта тензион, каде покрај тоа што на поранешната тенисерка и помогна да го пронајде својот исчезнат сопруг, Мајрон уште еднаш ќе слушне и од нејзиниот брат, кој замина многу одамна без трага.

Мики ќе заврши со бабите и дедовците откако ги надмина проблемите со неговиот вујко. Тоа е исто така одличен кошаркар и ќе му помогне на Мирон во случајот на последната титула, Долга тишина. Тоа е исто така протагонист на младинска серија од три титули. Само првиот пристигна тука, Засолниште.

А но

Можеби неуспех на ракорд литературен тоа се случува во последниот наслов, каде што се појавува лик чија судбина изгледа јасна во претходната приказна. Можеби е дека во средината на серијата Мики Болитар, овој лик е преработен. Но, тоа е малку разочарувачки за читателите на Мирон.

Најдобро

За да потенцирам нешто помеѓу хуморот, наративната подвижност и општото дејствување, ќе го кажам тоа прво лице de Мирон en Исчезна. Но, морам да го истакнам тоа Имам слабост за тој ресурс И така, секогаш сакам ликовите директно да „зборуваат со мене“. Кога е внатре Долга тишина es победа оној што зборува во неговите интервенции, Кобен завршува со задача од 10.

хартии од вредност

 1. Причина за прекин
 2. Ефект хит
 3. Тајм аут
 4. Смрт на 18-та дупка
 5. Еден погрешен чекор
 6. Последниот детал
 7. Најдлабок страв
 8. Ветувањето
 9. Исчезна
 10. Висок напон. Тоа беше РБА награда за криминалистички роман.
 11. Долга тишина

Зошто да го прочитам

Дали ви се чини малку? Добро, ајде, три збора: забава, мирона и победи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Росана Виџано dijo

  Ја обожавав серијата и се надевам дека Харлан Кобен ќе ни даде број 12 од серијата за да нема сомнеж. Вие сте апсолутно во право, Мирон и Вин се задоволство.

  1.    Мариола Дијаз-Кано Аревало dijo

   Се надевам дека има нови авантури на Мирон и Вин, да. Ми недостасуваат. Ви благодариме за вашиот коментар

 2.   Алмудена Руеда dijo

  Оваа серија ме придружува за време на затворањето и многу ме забавува. Ги читам неправилно, но не ме интересира ништо.
  Тие се закачуваат од првиот момент, препорачливо.

 3.   Френк dijo

  Јас секогаш го замислував Вин во ликот на актерот кој го играше братот на Фрезиер