Јукио мишима

Јукио мишима

Јукио мишима

Јукио Мишима беше романсиер, поет и есеист, сметан за еден од најважните јапонски писатели во дваесеттиот век. Неговите дела ги мешаат јапонските традиции со модернизмот, со што се постигнува меѓународно литературно признание. Во 1968 година беше номиниран за Нобелова награда за литература, по тој повод добитник на оваа награда беше неговиот ментор: Јасунари Кавабата.

Писателот Се карактеризираше со својата дисциплина, како и со разновидноста на нејзините теми (сексуалност, смрт, политика ...). Во 1988 година, издавачката куќа Шинчаша - која објави голем дел од неговите книги - ја создаде наградата Мишима Јукио во чест на писателот. Оваа награда се доделуваше 27 последователни години, а последното издание беше во 2014 година.

Биографија

Јукио Мишима е роден на 14 јануари 1925 година во Токио. Неговите родители беа Шизуе и Азуса Хираока, кои го крстија со името: Кимитаке Хираока. Го воспитувала неговата баба Нацу, која го оддалечила од неговите родители на рана возраст.. Таа беше многу машка жена и сакаше да го одгледа под високи социјални стандарди.

Први студии

Според мислењето на неговата баба, влезе во училиштето Гакушуин, место за високо општество и јапонско благородништво. Нацу посака неговиот внук да има добри односи со аристократијата во земјата. Таму успеа да припаѓа на уредничкиот одбор на книжевното друштво на училиштето. Ова му овозможи да ја напише и објави својата прва приказна: Ханазакари но Мори (1968), за познатото списание Бунгеј- Бунка.

Втората светска војна

Како резултат на вооружените конфликти што започнаа Втора светска војна, Мишима беше повикана да и се придружи на јапонската морнарица. И покрај тоа што има слаб изглед, тој секогаш ја одржуваше желбата да се бори за својата земја. Но, неговиот сон беше скратен кога тој претстави слика за грип при лекарски преглед, причина за која лекарот го дисквалификувал со оглед на тоа што имал симптоми на туберкулоза.

Стручни студии

Иако Мишима секогаш страсно сакаше да пишува, тој не беше во можност слободно да го вежба за време на својата младост. Ова затоа што тој припаѓал на прилично конзервативно семејство и неговиот татко одлучил дека треба да студира универзитетска диплома. Поради оваа причина, тој влезе на Универзитетот во Токио, каде што дипломираше право во 1957 година.

Мишима ја практикуваше својата професија една година како член на јапонското Министерство за финансии. По тој период, тој завршил крајно исцрпен, па неговиот татко решил да не продолжи да работи на тоа место. Подоцна, Јукио се посвети целосно на пишувањето.

Книжевна трка

Неговиот прв роман беше Тозоку (Провалници, 1948 година), со што стана познат во литературната област. Критичарите сметаа дека „учествува во втората генерација на повоени писатели (1948-1949)“. Една година подоцна, тој продолжи со објавувањето на неговата втора книга: Камен но кокухаку (Исповеди на маска, 1949 година), работа со која постигна голем успех.

Оттаму, авторот започна со создавање на уште 38 романи, 18 претстави, 20 есеи и либрето. Меѓу неговите најистакнати книги можеме да ги именуваме:

 • Гласина за сурфање (1954)
 • Златен павилјон (1956)
 • Морнарот кој ја изгуби благодатта на морето (1963)
 • Сонцето и челикот (1967) Автобиографски есеј
 • Тетралогија: Море на плодност

Ритуал на смртта

Мишима основана во 1968 година „Татенокаи“ (штитно општество), приватна воена група составена од голем број млади патриоти. На 25 ноември 1972 година тој влета во источната команда на силите за самоодбрана на Токио, заедно со 3 војници. Таму го покорија командантот и самиот Мишима отиде на балконот да одржи говор во потрага по следбеници.

Главната мисија беше да се изврши државен удар и царот да се врати на власт. Сепак, оваа мала група не ја доби поддршката на војската присутна на местото на настанот. Не успевајќи да ја постигне својата мисија, Мишима веднаш реши да го изврши јапонскиот ритуал на самоубиство познат како сепуку или харакири; и со тоа го заврши својот живот.

Најдобри книги од авторот

Исповеди на маска (1949)

Тоа е втор роман на писателот, кој го смета истиот Мишима како автобиографски. Неговите 279 страници ги раскажува Ко-Чан (кратенка за Кимитаке) во прво лице. Заплетот е сместен во Јапонија и го претставува детството, младоста и раната зрелост на главниот јунак. Покрај тоа, теми како што се хомосексуалноста и лажните фасади на јапонското општество од тоа време.

Синопсис

Ку-Чан Воспитан е во периодот на Јапонската империја. Тој Тој е слаб, блед, болен изглед, млад човек. Долго време тој мораше да се справи со безброј комплекси за да може да се прилагоди на главните социјални стандарди. Livedивееше во семејство управувано од неговата баба, која го воспитуваше сам и му обезбедуваше одлично образование.

En Во тинејџерските години, Ку-Чан почнува да ја забележува својата привлечност кон луѓе од ист пол. Како што се случува ова, тој развива многу сексуални фантазии поврзани пак со крв и смрт. Ку-Чан се обидува да воспостави врска со нејзината пријателка Соноко - да продолжи со изгледот - но тоа никогаш не успева. Вака поминуваат тешки времиња за него, бидејќи тој мора да го открие и утврди сопствениот идентитет.

Златен павилјон (1956)

Тоа е роман сместен во последните години од Втората светска војна. Приказната опишува вистински настан што се случил во 1950 година, кога бил запален Златниот павилјон Кинкаку-џи од Кјото. Негов главен лик е Мизогучи, кој ја раскажува приказната во прво лице.

Младиот човек се воодушевуваше на убавината на таканаречениот Златен павилјон и копнееше да биде дел од Зен манастирот Рокуојуџи. Книгата ја доби наградата Јомиури во 1956 година, покрај тоа, неколку пати беше адаптирана во кино, како и претстави, мјузикли, современ танц и опера.

Синопсис

Заплетот е заснован на животот на Мизогучи, СЗО млад човек самосвесен за неговото пелтечење и непривлечен изглед. Заситен од постојаното надразнување, тој реши да го напушти училиштето за да ги следи стапките на неговиот татко, кој беше будистички монах. За ова, неговиот татко, кој е болен, му го доверува своето образование на Тајама Досен, пред манастирот и пријателот.

Мизогучи Помина низ настани што го обележаа неговиот живот: неверството на неговата мајка, смртта на неговиот татко и отфрлањето на неговата убов (Уико). Мотивиран од неговата ситуација, младиот човек влегува во манастирот Рокуојуџи. Додека е таму, тој станува опседнат со размислување за можно бомбардирање, што би го уништило Златниот павилјон, факт што никогаш не се случува. Сепак вознемирен, Мизогучи ќе изврши неочекуван чин.

Корупцијата на ангел (1971)

Тоа е последната книга на тетралогијата Море на плодност, серија во која Мишима го изразува своето одрекување од промените и поднесоците во јапонското општество. Заплетот е сместена во 70-тите години и ја следи приказната за нејзиниот главен лик, судијата: Шигекуни Хонда. Треба да се напомене дека писателот го предаде ова дело на неговиот уредник истиот ден кога реши да му стави крај на својот живот.

Синопсис

Приказната започнува кога Хонда ќе се сретне со Теру Јасунага, 16-годишно сираче. Откако ја изгуби сопругата, судијата наоѓа друштво со Кеико, кому му ја коментира желбата да го посвои Тору. Тој смета дека тоа е трета реинкарнација на неговиот пријател од детството Кијоаки мацуга. Конечно, таа ја поткрепува нејзината поддршка и gives дава најдобро можно образование.

Откако наполни 18 години, Tōru стана проблематична и бунтовна личност.. Неговиот став го наведува да покаже непријателство кон својот учител, дури успевајќи да ја направи Хонда медицински неспособна.

Месеци подоцна, Кеико одлучи да му ја открие на младиот човек вистинската причина за неговото посвојување, предупредувајќи го дека неговите прелиминарни реинкарнации починале на 19-годишна возраст. Една година подоцна, старата Хонда го посетува храмот Геса, каде ќе добие шокантно откровение.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.