Совети за презентација на книга

Стол со книги

Ако имаме заврши едно дело и ние го објавивме независно, работата за промовирање и ширење на нашата работа е наша одговорност и на подобро и на полошо.

Задачата што вклучува движење низ социјалните мрежи или појавување во книжевни блогови, правењето презентација на вашата книга не само што станува нешто похуман начин на ширење на вашиот роман во Интернет-времиња, туку може да стане и идеален повод да добиете нови и потенцијални читатели.

Ако штотуку објавивте книга и барате да ја раширите, не пропуштајте ги овие совети за презентација на книга.

На вистинското место

Кога размислуваме за местото во кое треба да ја одржиме нашата презентација, веруваме дека ова треба да биде книжарница, библиотека или кое било минимално литературно место. Сепак, главната работа ќе биде да го пронајдете тоа место што ве прави да се чувствувате пријатно и чии сопственици се согласуваат да ја прослават вашата презентација. Овие места можат да бидат од бар што обично го посетувате неделно до тој билкар, каде што тие ќе го ценат презентирањето на книга за здрав живот.

Претходна промоција

Ако сакате целиот свет да знае за вашата презентација, настан на Фејсбук и а чуруликам поврзување со локалниот весник. Инвестирање на пари во печатење шарени постери (и бесење на стратешки места), испраќање е-пошта до локални радија и медиуми или оставање картички во библиотеки или други погодни средини се неколку примери за неопходната промоција што треба да се изврши неколку дена пред презентацијата.

Нешто поинакво

Ако за време на промоцијата дадовте веб-адреса или настан на Фејсбук, додадете извадок од вашата работа за идните присутни да знаат што ќе најдат. Организирање на натпревар за време на настанот, додавање музика поврзана со книгата (како е мелодијата за научна фантастика во 2001 година), или рецитирање на некои од текстовите од претставата се некои од идеите.

Презентирање на вашата книга

Мора да бидете јасни дека презентацијата на книга е слична на презентација или конференција, па затоа треба да го ставите целото месо на скара и да бидете корисни, како и убедливи кога зборувате за вашата книга. Започнете со зборување за себе, за процесот на создавање на делото, не откривајте премногу детали и обидете се да ја поврзете презентацијата со други сродни теми, што, пак, создаваат некаков интерес или може да им помогнат на присутните (видете пишување самостојно , придобивки од само-објавување, итн.)

Идни читатели

Намалувањето на цената на книгата за време на презентацијата ќе биде од суштинско значење ако имате намера да продадете повеќе од една копија и да ги одржите задоволни присутните. Покрај тоа, не би било лошо да започнете разговор со нив на повеќе личен начин, да пристапите, да прашате, да одговорите и да дејствувате природно пред некои асистенти кои ќе бидат подобро третирани како нови пријатели наместо потенцијални клиенти.

Овие совети за презентација на книга Тие ќе ви помогнат да дефинирате настан што ќе биде поттик за вас и за вашата книга. Не штедете на креативноста, значи да ја доведете вашата книга до повеќе луѓе и, пред сè, да бидете сами, најсуштинското правило во време кога успехот на една книга е поврзан во повеќе од една прилика со сликата што е самиот писател фалсификати.

Ти си писател? Дали некогаш сте организирале презентација за вашата книга?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кармен Марица Хименез Хименез dijo

    Благодарам Алберто. Вашите совети за презентирање книга се корисни.

бул (точно)