Јазикот на пеперутките

Мануел Ривас.

Мануел Ривас.

„Јазикот на пеперутките“ е една од 16-те приказни вклучени во компилацијата на приказни од галицискиот есеист, поет и новинар Мануел Ривас. Првично е напишано на галициски јазик и преведено на шпански јазик од самиот автор. Приказната е за пријателството на срамежливо шестгодишно момче со неговиот учител во училиште во скромно гратче во Галиција во 1936 година, непосредно пред граѓанската војна.

Од неговото објавување во 1995 година, Тој беше наведен како едно од најдобрите дела напишани на шпански и галициски јазик. Некои критичари дури го сметаат за едно од најоригиналните парчиња на жанрот во светската литература. Неговиот „престиж“ се зголеми уште повеќе по филмската адаптација во режија на Хозе Луис Куерда, премиерно прикажана на филмскиот фестивал во Сан Себастијан во 1999 година.

Авторот

Мануел Ривас е еден од најважните ликови во галициската литература. Во 2009 година тој стана дел од Кралската академија на Галициски јазик, а во 2011 година Универзитетот во Коруња му додели разлика на доктор Хонорис Кауза. И покрај тоа што е новинар по професија, тој успеа да го комбинира својот аспект на „човекот за вести“, со неуморно пенкало за поезија, есеи и стории.

Роден е во Коруња на 24 октомври 1957 година. На 15-годишна возраст веќе заработуваше за живот како новинар, пишувајќи за весникот Галички идеал. По завршувањето на средното училиште, тој се преселил во Мадрид за да студира информатички науки. Наскоро откако тој се придружи Теима, првиот неделник објавен целосно на галициски јазик. Во моментов, тој соработува со разни печатени медиуми, вклучувајќи го и весникот Земјата.

Екологист

Освен што му се посвети на пишувањето од различни точки на пристап, Ривас е истакнат екологист. Во 1981 година тој учествуваше во експедиција до атлантски ров каде се фрлаше нуклеарен отпад. Тој протест заврши со забраната на Меѓународната поморска организација за користење на дното на океаните како гробишта за атомски отпад.

Како резултат на „Престижната катастрофа“ - нафтен брод што потона крај брегот на Галиција во 2002 година - поттикна да се создаде граѓанска платформа Никогаш повторно. Исто така, е основачки партнер на Гринпис, поглавје во Шпанија а неговата работа е препознаена од институции како што е Амнести Интернешнл.

Дека ме сакаш (Име на делото на галициски јазик)

Што ме сакаш, loveубов?

Што ме сакаш, loveубов?

Книгата можете да ја купите тука: Што ме сакаш, loveубов?

Што ме сакаш, loveубов? е компилација од 16 приказни со заедничка тема: убов. Тоа е чувство пристапено од различни перспективи, со многу широк опсег, способен да ги вклучи (скоро) сите варијации опфатени со поимот. Не остава дури ни тема, што - подобро или лошо - е подеднакво суштинска: кршење на срцето.

Ривас, активен во поезија и наративот од крајот на 60-тите години, го постигна своето дефинитивно осветување со овој наслов. Неговата прва книга беше романот Молив на столар (1988); добитник на повеќе награди и однесен во кино од Антон Реикса. Подоцна, тој објави уште една компилација од приказни: Милион крави (1990), смел микс на модерна лирика со слободна композициска поезија.

„Јазикот на пеперутките“

Јазикот на пеперутките.

Јазикот на пеперутките.

Приказната можете да ја купите тука: Јазикот на ...

„Јазикот на пеперутките“ е втора од приказните вклучени во Што ме сакаш, loveубов? Првата приказна и го дава името на публикацијата. Тоа е исклучително едноставен наратив на структурно ниво. Во неа, најдетската детска фантазија на шестгодишно дете е надополнета на прецизен и скоро незабележлив начин, со елаборат новинарски извештај. Уште повеќе, никакви детали не беа оставени на случајноста.

Затоа, работата кондензира многу информации на неколку страници (10). И покрај тоа што не навлегува во описите - авторот нема време за тоа - многу е изводливо да се лоцира во рурална Галиција во 1936 година. Од оваа причина, можно е да се дишат сите ароми на природата, да се чувствуваат текстурите на дрвјата, да се допираат грмушките, се искачи на Синај ", па дури и го гледаат јазикот на пеперутките".

Протагонист со кој треба да плаче

Лесно е да се идентификувате со врабецот, детскиот протагонист на приказната. Потоа, читателот од прва рака го чувствува својот страв од одење на училиште поради стравот што го всадил таткото кон наставниците. Па, наводно, наставниците „удрија“. Нарацијата е толку добро направена што гледачот може скоро да ја согледа смрдеата на урината кога теророт го тера детето да ја изгуби контролата над сфинктерот.

И да, оној што чита, ако се потопи правилно во буквите, е оној што го придружува малиот кога - засрамен - бега откако ги peирка пантолоните пред соучениците. Сепак, подоцна сè се смирува благодарение на трпеливоста и nessубезноста на Дон Грегорио, наставникот со лице на „крастава жаба“. Вториот е лик кој има огромен капацитет да пренесува знаење, квалитет кој е обратно пропорционален на неговиот непривлечен изглед.

Приказна за која веќе знаете како ќе заврши

Дон Грегорио е републиканец, исто како таткото на момчето. Затоа, не е тешко да се погодат последиците ако не ги сокријат своите вистински политички идеали кога бунтовниците ставаат крај на постоењето на Втората шпанска Република.

Цитат на Мануел Ривас.

Цитат на Мануел Ривас.

Првиот не се наведнува. Вториот, понижен, завршува гласно да брани работи во кои не верува. Во очај да се спаси, тој го влече својот невин син, кој не ги разбира фактите многу добро, но смета дека сè не е во ред. На крајот, убавината ја носи варварството. Иако протагонистите на приказната не го знаат тоа, читателите разбираат дека претходната „наивност“ никогаш нема да се врати.

Филмската адаптација

Со сценарио кое имаше своја соработка Мануел Ривас, адаптацијата на Хозе Луис Куерда, фигуративно, експлодира (во добра смисла на поимот). До точка дека Овој филм е класифициран како еден од најдобрите произведени во Латинска Америка во целата историја на седмата уметност.

Всушност, филмот ја освои наградата за најдобро адаптирано сценарио на XIV издание на Гоја наградите. Оние кои сè уште немале можност да ја прочитаат оваа приказна се на време. Зошто? Па, потребни се само 10-тина минути да патувате до галициските ливади и да му се восхитувате, во прво лице, „Јазикот на пеперутките“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Густаво Волтман dijo

  Многу е интересно да се запознаам со големите писатели на кастилскиот јазик, гледате дека бев многу curубопитен да ја прочитам нивната книга и да го видам филмот.
  -Густаво Волтман

бул (точно)