Шумата на четирите ветрови

Шумата на четирите ветрови

Минатата година книгата беше пуштена во продажба Шумата на четирите ветрови, криминален и мистериозен роман што за кратко време го доби второто издание. Можеби сте го виделе во книжарниците и ви падна во очи.

Сместена во Кантабрија, оваа книга е една од оние што дава најмногу за разговор, но за што станува збор за „Шумата на четирите ветрови“? Кој го напиша? Зошто треба да го прочитате? Ние ќе ви кажеме.

Кој ја напишал шумата на четири ветрови

Кој ја напишал шумата на четири ветрови

Извор: Марија Оруша

Шумата на четирите ветрови не би била книга ако авторот Марија Оруша ја немаше идејатаНа Како и да е, како и многу други романи кои се занимаваат со одреден дел од историјата, за да биде с tied врзано и добро врзано, беше потребна неколкугодишна документација. Всушност, на крајот од книгата, самата писателка кажа кои делови се реални (од приказната или легендата), а кој дел е фикција, за да добиеме идеја за големото истражување што таа го спроведе.

Но, која е Марија Оруша?

Марија Оруша е родена во 1976 година во Виго. Таа е писателка од Галија и оваа книга „Шумата на четири ветрови“ во никој случај не е нејзина прва книга. Големиот успех и припадна на оваа авторка со нејзината трилогија Пуерто Ескондидо, три книги објавени од издавачката куќа Дестино и кои го одбележаа дебито во крими -романот, со огромен успех, бидејќи наскоро беше преведена на каталонски, германски и шпански француски јазик. На

Шумата на четирите ветрови е најновиот роман на авторката, кој го објави во 2020 година, во целосна затвореност, но тоа не ја спречи да успее.

Сега, дали е таа само писателка? Е, вистината е дека не. Навистина Нејзината обука е по право, бидејќи е адвокатНа Но, тоа не ја натера да се бори да биде писателка и колумнистка. Десет години работеше како работничка и комерцијална адвокатка, а во 10 година го започна својот прв самообјавен роман, La mano del arquero, кој зборуваше за малтретирање на работното место и злоупотреба на овластувањата. Според авторот, романот се базирал на случаи што самата ги знаела преку својата работа.

За што зборува шумата на четири ветрови

За што зборува шумата на четири ветрови

Извор: Марија Оруша

Треба да знаете за „Шумата на четири ветрови“, која е роман се одвива во две временски рамкиНа Од една страна, минатото, каде што ги имате д-р Ваalleехо и Марина, нивниот секојдневен живот во XNUMX век и сето она што подразбираше, и за маж и за жена.

Од друга страна, ја имате сегашноста, со Јон Бекер, еден вид истражувач кој е во потрага по вистинитоста, или не, на легендата.

Приказната се вкрстува помеѓу двете редови, бидејќи сите ликови се тесно поврзани едни со други. Може да се каже дека, иако нексусната точка е убиство што го поврзува XNUMX век со сегашниот на Јон Бекер, како што напредува романот, гледате како ликовите се многу повеќе поврзани со главната мистерија: легендата за деветте прстени.

Според оваа легенда, имало девет прстени од девет епископи кои имале магична моќ, способни за лекување. Но, нема да ви откриеме повеќе за да не извлечеме ништо од книгата.

Ви го оставаме синопсис:

На почетокот на XNUMX век, д -р Ваalleехо отпатувал од Ваladадолид до Галиција заедно со својата ќерка Марина за да служи како лекар во моќниот манастир во Оренсе. Таму ќе откријат некои особено обичаи и ќе го доживеат падот на Црквата. Марина, заинтересирана за медицина и ботаника, но без дозвола за студирање, ќе се бори против конвенциите што нејзиното време ги наметнува на знаење и loveубов и ќе биде потопена во авантура која ќе чува тајна повеќе од илјада години.

Во нашево време, Јон Бекер, необичен антрополог кој работи на лоцирање на изгубени историски парчиња, истражува легенда. Веднаш штом ги започна своите истраги, во градината на стариот манастир се појавува труп на човек облечен во бенедиктинска навика од XIX. Овој факт ќе го натера Бекер да оди длабоко во шумите на Галиција барајќи одговори и слегувајќи од изненадувачките чекори на времето.

Главни карактери

Во Шумата на четири ветрови ќе се сретнеме со многу ликови, но, има три од нив, кои се издвојуваат по тоа што го имаат пејачкиот глас, или затоа што авторот се фокусира на нив. Овие се:

 • Доктор ВаalleехоНа Тоа е поврзано со (исто така главниот) лик на Марина, бидејќи тоа е неговата ќерка. Неговата временска рамка припаѓа на минатото, бидејќи тој ќе ви каже за неговата историја на почетокот на XNUMX век, кога се населил во Галиција со својата ќерка за да работи како лекар во манастирот Оренсе.
 • Марина. Таа е можеби вистинскиот главен лик на романот. Тој пристигна во манастирот Оренсе во 1830 година и почна да се интересира за медицина (од неговиот татко) и ботаника (од монасите и неговиот сопствен татко). Така, отстапува од она што е „нормално“ за жена во тоа време, и пред ова. Нејзината состојба како жена значи дека треба да се бори против овие наметнати ограничувања.
 • Onон Бекер. Тоа е лик базиран на друг што навистина постоел. Во книгата тој е уметнички детектив кој стои зад легендата за деветте прстени. Некои го опишуваат како Индијана онс, но тој нема тенденција да го сака поради неговата личност.

Дали е тоа единствена книга или сага?

Многупати, читањето нов писател ни дава малку страв, особено поради моменталната мода на објавување биологии, трилогии и саги составени од многу книги, каде приказната не завршува.

Ако исто така земеме предвид дека пред ова, Марија Оруша објави трилогија, нормално е дека имате сомнеж дали книгата е единствена или е дел од сага.

И самата авторка јасно стави до знаење: а самозавршна приказнаНа Односно, започнува и завршува во истата книга; без повеќе. Тоа го прави целото истражување и заговор кондензирани во една книга што лесно може да се прочита за неколку дена (се разбира, се додека ве закачи).

Зошто треба да и дадете шанса на шумата од четири ветрови

Зошто треба да и дадете шанса на шумата од четири ветрови

Извор: Марија Оруша

Веќе знаете малку повеќе за „Шумата на четири ветрови“, но можеби с yet уште не сакате да го пробате или не знаете дали навистина треба да го прочитате или не. Постојат неколку причини да го направите тоа:

 • Тоа е уникатна, само-заклучувачка книгаНа Ако не сте го прочитале авторот порано, влегувањето во трилогија може да биде премногу. Но, можете да прочитате книга со почеток и крај за да откриете дали ви се допаѓа неговото пенкало или не.
 • Станува збор за а дел од историјата на ШпанијаНа Многу пати знаеме повеќе за историјата на другите земји отколку нашата. И тоа е навистина тажно. Значи, ако сакате да знаете како живееле луѓето во таа област на Шпанија во XNUMX век и исто така да научите за алхемија, ботаника, медицина ... можете да пробате.
 • La жената има водечка улога во романотНа И ние зборуваме за деветнаесеттиот век, но ќе видиме како жената овде се оправдува на многу впечатлив начин.

Дали сте ја прочитале Шумата на четирите ветрови? Што мислите за него?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.