Читања за гледање или серии за читање. Избор

Нема време како Верано став фатете ги читањата или вашите адаптации до малиот екран. Тие се неколку и повеќе и повеќе во јамката за повратни информации што се јавува помеѓу литературата и филмот или телевизијата. И во овие времиња, со или без посебни околности, вториот победува со техничка и нумеричка победа над она што се носи во кино. Ова е мојот (краток) избор на 4 серии кои прилагодуваат дела на автори исто толку релевантни како татковините Марија Дуењас и Фернандо Ј.Муњез и Американците Харлан Кобен и Мајкл Конели.

Готвачот на Кастамар - Фернандо Ј.Муњез

Фернандо Ј.Мејез не можеше подобро. Со неговата книжевна кариера започна во 2002 година во светот на литература за деца и млади, каде што има долга историја, пред две години го објави својот прв роман за возрасни, Готвачот на Кастамар, со толку голем успех што е однесен на телевизија, жнеејќи друг како него. И оваа година се претстави Десетте чекори.

Но, да речеме вашата адаптација, на 12 поглавја, Беше повеќе од бесплатно во однос на литературниот оригинал, нешто што обично се случува од друга страна. Сепак, многу внимателно производство телевизијата, со добра и привлечна екипа плус костуми и луксузни поставки, го неутрализира балансот помеѓу читателите и гледачите без тие препораки. Се разбира, треба да обрнете внимание на реализацијата од страна на тие филтри за сепија на сликите. И, што сè уште останува во очекување на нашите помлади актери, да речеме: дикција.

За останатите, може да се види со удобност, особено најисклучителните непца и loversубители на гроздобер серии.

  • En А3 Медиа и Нетфликс.

Умереност - Марија Дуејас

За Марија Дуењас скоро и да нема дело што да не стане серија. Ова е уште еден пример за добра работа и успех што се повторува после Времето помеѓу рабовите тоа му даде слава. Исто така од луксузно гроздобер производство, не штедејќи на трошоци за надворешни работи и рекреација, Умереност соберат а меѓународна екипа на чело со протагонистите, Шпанците Елеонор Вотлинг и колумбискиот Рафаел Новоа, кои изгледаат многу добро во своите улоги, и оние кои придружуваат значителен споредник, како што се Емилио Гутиерез Каба, меѓу другите.

Ако треба да ставите но, особено за гледачот не многу умешен во јазикот на Шекспир, тоа може да биде фактот дека дел од дијалозите се на англиски јазик и мора да одите наоколу да читате преводи. Но, тоа е најмалку. Најважно е дека станува збор за многу добра продукција за приказна за loveубовта, страста и интригите.

  • En Амазон премиер.

Невиниот - Харлан Кобен

Харлан Кобен, покрај тоа што е плоден Како писател, тој има среќа што еден роман е адаптиран за него, а друг е исто така адаптиран на сите континенти и јазици. не зборувај со странци, Безбедно o Шума внатре, сите на Нетфликс се пример. Сега е нашиот ред со оваа шпанска серија од 8 поглавја кои глумат во Марио Касас, Аура Гаридо y Хозе Коронадо меѓу другите.

Само се надевам дека еден ден неговата забавна серија романи за Мирон болитар.

  • Исто така во Netflix.

Бош (7-ма сезона) - Запалената просторија - Мајкл Конели

Аукција во стил до една од најдобрите полициски серии што може да се види токму сега на платформите. Јас веќе зборував за неа во овој напис. Сега и ставија крај, иако не целосно, со оваа 7-ма сезона што не ги разочара гледачите и читателите кои со посветеност ја следеа серијата. Овој пат адаптира дел од заплетот на литературниот оригинал Запалената просторија, На број 19 од долгата и успешна сага во кој глуми сериозниот, ефикасен и силен полицаец на ЛАПД Хари Бош, повторно величествена Тит Веливер.

Дали се други 8 поглавја 45 минути што тивко се гледаат на маратон не останува ни план, ни линија на цртичка. На кратко, ниту една минута.

  • En Амазон премиер.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)