Читатели на Доналд Трамп vs Хари Потер

волдеморт-адут-800х430

Rеј Ар Роулинг неодамна коментираше напис кој го пофали бидејќи покажа дека Читањето книги за Хари Потер ги намалува позитивните ставови на Американците за Доналд Трамп.

Авторот на оваа позната сага во бројни прилики ги коментира нејзините чувства кон Доналд Трамп. Всушност, во јуни тој во јавно писмо напиша дека претседателскиот кандидат е „фашист во сите, освен во името“.

Неговите буцки прсти во моментов се ужасно близу до нуклеарните кодови на Америка. Тој ја закочи оваа надмоќност предлагајќи груби, непрактични решенија за комплексни закани. ¿Тероризам? „Сите муслимани забранети!“ Имиграција? „Изгради wallид!""

 

„Тој има темперамент на нестабилен ноќен клуб, се потсмева на насилството и со гордост го носи своето презирање кон жените и малцинствата. Дај Боже на Америка. Бог да ни помогне".

Викендов беше кога Роулинг ја истакна на Твитер студијата за тоа дали литературата на книгите од Хари Потер влијае на ставовите на Американците во врска со Доналд Трамп. На врската од твитот што го ставив подолу можете да пристапите до студијата.


Во истражувањето се покажа дека Демократите, републиканците и независните ги прочитаа книгите за Хари Потер. Откриено е и дека секоја книга што ја прочитале во сагата Хари Потер ги намалија своите позитивни чувства за Доналд Трамп за два или три поени на скалата од 100 поени.

„Ова може да биде мало, сепак, за некој што ги прочитал сите седум книги, вкупното влијание може да ја намали нивната проценка за Трамп за 18 поени од вкупно 100“.

Муц исто така коментира дека дури и земајќи ги предвид полот, образованието и возраста на лицето, сите тие се поклопувале, одржувајќи го ефектот што Хари Потер го имал врз луѓето.

Муц исто така настапува споредби помеѓу Доналд Трамп и негативецот од серијата Хари Потер, Волдеморт. Се чини дека терминот Трампдеморт почнува сè повеќе да преовладува.

„Дури и приврзаниците на Трамп ... Купувајќи по аналогијата, постерите на Трамп за неговата кандидатура пред американското знаме како позадина, со цитат од Темниот Господ:„ Нема ниту добро ниту зло, има само моќ., И оние кои се премногу слаби за да го побараат “

Наставникот посочува на сличности помеѓу измислениот лик и претседателскиот кандидат, вклучувајќи и како Волдеморт „поддржува искоренување на волшебниците од мешана крв“ и како „за споредба, Доналд Трамп повика на привремен мораториум на муслиманската имиграција."

„Можеби е премногу тешко за читателите на Хари Потер да ги игнорираат сличностите помеѓу Трамп и гладниот за моќ Волдеморт“

Муцт исто така открил дека, напротив, филмовите базирани на книгите за Хари Потер не стимулираа спротивставување на претседателскиот кандидат. Таа верува дека тоа може да биде затоа што читањето бара многу повисоки нивоа на внимание од филмовите и дека тоа овозможува поголема нијанса на ликовите, многу од нив не се ниту целосно добри, ниту сосема лоши.

„Заради должината, филмовите мораат да изостават дел од материјалот од книгите и поверојатно е да се нагласи дејството на дилемите“

 

„Овие резултати ја зголемуваат надежта дека Хари Потер може да го запре смртоносниот Доналд Трамп и да ја направи Америка голема во очите на светот, исто како што направи Хари за да го ослободи светот од волшебниците на Волдеморт.

 

Во текот на целата серија, loveубовта и nessубезноста постојано триумфираат над агресијата и предрасудите. Тоа е моќна, позитивна тема и затоа не е изненадувачки што читателите ја разбираат основната порака на оваа приказна и се движат заедно со неа. Овие ставови за единство доаѓаат силно и јасно во историјата и се јавно изразени од авторот J.К. Роулинг, кој прифати политички ставови против Брегзит и анти-Трамп. Популарноста на Хари Потер ширум светот наскоро треба да направи разлика не само на изборите во САД, туку и на изборите низ цела Европа со агресивни и доминантни кандидати ширум светот."


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)