Хари Хол. Читателите го коментираат ликот на Nо Несба

Еден од најбрилијантните криминални умови во современата црна литература денес ја виде својата прва лесна, оскудна и сигурно студена. Тоа беше во Осло Пред 61 година. Беше Nо Несба. Нејзиното најдобро познато суштество е Хари дупка, што е во милост и немилост на најлошите и најнепредвидливите лулашки на тој ум скоро четвртина век. Еве неколку мислења, долг и краток, читатели кои ги следат своите аватари со исто толку очекување како посветеност и ужас. Благодарност до сите за учеството низ социјалните медиуми.

Фејсбук - Групи

Закачен на Nо Несба

Катастрофално, хаотично, неурамнотежено и невозможно. Но огромно и неизбежно сакано. И најдобриот (литературен) полицаец на светот, и покрај сè и сешто. Точка.

Аранткса Гарсија Рамос

Пред неколку години ги коментирав последните колеги што ги прочитавме со соработник (исто така fondубител на нордискиот криминалистички роман).

Сигурно го монополизирав разговорот со мојот ентузијазам кој се стреми кон за adolesубеност кај адолесцентите, бидејќи во еден момент тој изнесе јасен и директен:Но, кој е по ѓаволите Хари Хол?» И, тоа прашање совршено се поврзува со тоа зошто денес седев пред празниот лист: кој е по ѓаволите Хари Хол?

Комплицирано е обидете се да фатите во неколку редови кој е Хари, можеби еден од најавтентичните ликови што ни ги дава литературата во последните неколку години. Дупка Тоа е вечен контраст, торба каде најдобро и најлошо се вклопуваат, одраз на сите тие светла и сенки што секој од нас го носи во себе и се трудиме да ги уништиме во длабочините на нашите умови.

И не, не велам дека сите го имаме тој алкохолен дух склон кон неуспех што го придружува Хари на неговото патување низ животот, но нема да негирате дека повеќе од еднаш и двапати би сакале да испратиме сè во пеколот. Самоконтролата, самобарувањето и држењето на телото завршија: ова сум јас и ако ме сакаш, знаеш. И ние го сакаме Хари, добро, барем јас го сакам.

Понекогаш ме потсетува на класичен херој, полн со сила и моќ, натоварен со мудрост и успех. Други пати ме потсетува на беспомошно и заблудено дете, занесувајќи се од подемите и падовите на животот и прифаќајќи го она што доаѓа без дури и да се бориме. Сите тие личности се исто толку интензивни и важни. во универзумот Хари Хол.

Бесот се преплетува со убовта како целина, и ако застанеме една минута да размислиме за тоа, зарем овие две различни емоции не се лица со исто чувство? Немаат обајцата оган што уништува сè?

Тоа е Хари оган и интензитет во нивните најубави и најстрашни лица. Можете да сметате на него. Тој веројатно ќе се заебави повеќе од еднаш, но секогаш ќе се врати да го поправи.

Врати се, Хари. На светот му требаат поавтентични луѓе (сега повеќе од кога било). Те сакам. Јег елскер дег.

Лора Бенито

Мислам дека Хари е антитеза на совршенство. Ги покажува сите лица на некоја личност, понекогаш неспојливи, но реални. Можеме да ги видиме неговите слабости и слабости, но исто така и неговите јаки страни што го прават уникатен. Тој е верен на своите до смрт и простува сè. Тоа го прави близок и ранлив, дури и ако е нерешлив и откачен. Има способност да преживее и излезете од најдлабокиот бунар.

Соло списание за црн роман

Слика на зачувани места на Франциско Галего Гонзалес

 • Понекогаш очаен карактер со неговата зависност, но со а интегритет доказ за сè.

Хорхе Моруеко Диегез

 • Преживеан.

Хорхе Серано Солер

 • Хари Хол е тој квинтесенцијален антихерој кој преживува и покрај сите лоши пијалоци што животот ги служи во форма на шише Jimим Бим.

Росио Андрес

 • Хари Хол е мојот омилен полицаец, ги имам прочитано сите 12 негови книги како протагонист, ги читав по ред и се за inубив во ликот. Е нетипично, земно, со недостатоци, осамени и многу верни на твоите пријатели.

Габи Фернандез

 • Хари е квинтесенцијален полицаец. На неговата вродена интуиција тој се приклучува на а измачена личност и тотална верност. Семејството и алкохолот се неговите мотори.

Марија дел Кармен Лопез Перез

 • Nо Несбо и Хари Хол. Совршен спој.

Наоми Сантана Фриас

 • Хари Хол е тој антихерој плус херој што сум уживал. Одличен лик, толку полн со маани што се вубува.

Јоселито шампион

 • Хари Хол е единствената вистина, постои пред и по него. Огромна.

Ноус Ескамила

 • За мене Го сакам Хари. Тој е тврд, алкохоличар, користи невообичаени методи ... Има комплицирано минато и, и покрај сè, во него се гледа позадина на хуманост и емпатија што го прави еден од моите омилени литературни ликови.

Црно-црно

Мавикторија ЛП

 • Страдател кој не се предава.

Twitter

Маги Батле

 • Патнички сопатник што го видовме хит на дното и повторно се роди секогаш на некој начин, и се надеваме дека ќе знаеме повеќе за тоа додека споделуваме неколку пијалоци.

Umeауме Бонфил (уредник на Reservoir Books)

 • Un непростлив пријател.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул dijo

  Хари Хол ме импресионираше од првата книга, навистина е тешко да се најде лик со толку многу сила и истовремено со толку многу чувство

 2.   Марио dijo

  Заедно со Серваз (де Миниер), Хол ќе биде совршен истражен полицаец што би сакала да го има секој одред за криминал во светот.