Четирите сезони на Мануела

мануела_1 мануела_2 мануела_3

Мануела Саенц Тоа беше последната голема loveубов на Ослободителот, Дон Симон Боливар. Тој го придружуваше во текот на неговите последни осум години, каде политичката реалност што го држеше на работ, па дури и го мачеше, беше доволно сурова за да го убие со туберкулоза. Мануела секогаш му помагаше. Мануела секогаш го сакаше. Со непостојан, еуфоричен, пресметлив карактер, иако во многу случаи несвесен, Мануела се предаде на својата loveубов и омраза, без да ги ограничи своите емоции на кој било начин. И тој секогаш беше верен на Ослободителот, дури и по неговата смрт.

«Четирите сезони на Мануела»Дали е книга од Виктор Фон Хаген, што ги опфаќа, прецизно, четирите сезони на „Ла Саенц“ и инцидентите што се случија за време на нејзината романса со Ослободителот. Прегледувајќи ги најзначајните моменти на ослободителната револуција во Латинска Америка, влегуваме во светот на ликовите исто толку митски, како оние што беа свои сопствени основачи.

Дело што штотуку го прочитав и што целосно го препорачувам. Авторот е антрополог и етнолог, а исто така се истакна во дела како што се «Светот на Маите«, Или«Империјата на Инките« Но, лично, мислам дека тој со оваа книга ја откри вистината на една жена што влезе во историјата. Бидејќи дела на големи жени обично им е дозволено да поминат, заради ова нешто што „приказната ја раскажуваат победниците и махистите“.

Мануела Саенц беше многу, Мануела беше „ослободителот на ослободителот“.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Блог за литература dijo

  Го сакав овој преглед. Toе ставам линк до него во моето следно „Најдоброто од две недели“. Поздрав!

 2.   Хозе Кастелано dijo

  Ја прочитав книгата пред неколку години и ја барав за да ја купам и не можам да ја најдам, секако дека е дело што ја достоинствено ја фигура ослободителот на ослободителот.

 3.   Фејп Ек-Калеинс dijo

  Мене многу ме растажува што во коментарот на книгата, дури и најмалиот збор не се однесува на тоа што навистина биле придружниците на Боливар во неговото дело, затоа што сите го предадоа, особено Сантандер, кој беше многу амбициозен и даминовец. Ми се допаѓа тоа што Фон Хаген го рече тоа затоа што тој не е ни Колумбиец или Венецуела, дури и Латиноамериканец за да не го нарекуваат барем субверзивен или комунистички или делумен. Реалноста што ја спомнува книгата е дека мнозинството изневери не само Боливар, туку и Латинска Америка; единствениот кој остана верен до крајот беше Еквадорецот. Ме растажува, велам затоа што Фон Хаген инсистира на ова, особено во ставот на Сантандер кога се врати од егзил затоа што Боливар почина. Првото нешто што тој го стори, според Фон Хаген, и верувам во него затоа што ги поддржува неговите изјави со огромна библиографија, ја протера Мануелита затоа што беше згрозена од неа и бидејќи игнорантското општество не ја разбираше, таа почина во Паита во самотија, погрешно разбрана и обвинети од сите, вклучително и многу католички свештеници кои сè уште ја осудуваат. Писателот е милитантен католички христијанин. Знам дека Сантадер го стори тоа на крајот како што му рекоа британските гринго конзули, бидејќи тој беше непријател на единството во Латинска Америка. Прочитајте ја песната Ода а Рузвелт од Руен Дарио; тој исто така беше сонувач. Латиноамериканските луѓе сакаат да размислуваат и зборуваат на англиски јазик; веќе нема достоинство. Каде се лабавите младенчиња на шпанскиот лав? Станаа скроти мачиња.

 4.   Диего Хуго Андраде dijo

  Најдобриот роман за крајот на Боливар штотуку е објавен во Латинска Америка: „Сè ќе го носи неговото име“, на шпанскиот писател Фермин Гочи, кој направи прекрасен роман за генералот Франциско де Миранда. мора да го следите овој автор ...

 5.   Родриго Виламил dijo

  Ја прочитав оваа прекрасна книга, пред многу години, пред 40 години. Би сакал да прочитам повторно, PDF, тоа е опција.

 6.   Нораима dijo

  Поздрав, каде можам да ја најдам книгата Четирите сезони од Мануела Саенц. Благодарам