Четвртиот мајмун

Цитат од Jеј Ди Баркер

Цитат од Jеј Ди Баркер

Четвртиот мајмун - Четвртиот мајмун на англиски - е вториот роман на американскиот автор Dеј еј Баркер. Објавено во јуни 2017 година, тоа е првиот дел од серијата 4МК Трилери, кој беше многу добро прифатен од јавноста и критичарите. Исто така, таа година книгата ги доби наградите Е-книга на Епл во категоријата „Извонредност во независното издавање“ и Ауди за најдобар трилер со неизвесност.

Дотогаш, Баркер веќе беше добро познат како креатор на криминални, хорор и научно -фантастични приказни благодарение на Оставени (2014), нејзиниот дебитантски роман. Всушност, филмски и телевизиски права на Четвртиот мајмун беа продадени речиси една година пред објавувањето на книгата на Paramount Pictures и CBSСоодветно.

Резиме на Четвртиот мајмун

Аргумент

Насловот на книгата алудира на кинескиот морален код на трите мудри мајмуни: не гледај зло, не слушај зло, не прави зло. Поради оваа причина, од првата страница се предвидува сукцесија на настани, спроведени во ритамот на навистина болен, насилен и креативен ум. Во оваа точка клучното прашање е кој или што е четвртиот мајмун?

За серискиот убиец тоа е едноставно игра дизајнирана да ја демонстрира неговата интелектуална супериорност. Во основа, тоа е загатка дизајнирана само за полицијата, која завршува со шанса да ја спаси следната жртва.На Но, од почетокот убиецот започнува еден чекор пред своите прогонители ... Иако е веќе мртов, може да има уште една жртва.

Психо

Пет години, серискиот убиец наречен „Четвртиот мајмун“ од граѓаните на Чикаго ги тероризираше неговите жители. Кога ќе се најде неговото тело, полицајците брзо стануваат свесни за итна ситуација. Очигледно, криминалецот се обидувал да им испрати последна порака: има уште една жртва која можеби е се уште жива.

Следствено, детективот Сем Портер - Лидер на тимот за специјални задачи 4МК - интуира декаи покрај тоа што е мртов, гнасните планови на убиецот се далеку од завршени. Ова чувство се потврдува по откривањето на дневник во еден од џебовите на јакната на психопатот.

Theртвата

Додека ги читате страшните линии напишани од четвртиот мајмун, Портер разбира дека тој е веќе безнадежно заробен во луд заговор. Покрај тоа, состојбата на распаѓање на телото го отежнува откривањето на идентитетот на убиецот, затоа, потешко е да се најде каде се наоѓа жртвата. За да бидат работите уште полоши, полицијата има малку време да ја спаси браната.

Анализа

Класично и оригинално

Наративната нишка на Четвртиот мајмун ги предизвикува сензациите генерирани од големите класици на современата неизвесност (како на пр Кога јагнињата ќе стивнат o Седум, на пример). Сепак, развојот на книгата е исклучително оригинален. Прво на сите не постои такво нешто како типичен детектив во потрага по убиец, бидејќи второто починало претходно.

Слично на тоа, историјата ги опфаќа сите неопходни компоненти на добар трилер: сложени игри со умот, млада жена во смртна опасност, постојана напнатост и драстични пресврти. Понатаму, дневникот на убиството покажува реална еволуција од навидум нормално детство до навистина извртена зрелост.

Стил

Голем дел од квотата за авансно плаќање што ја постигна Dеј еј Баркер во Четвртиот мајмун произлегува од влијанието на нивните описи. Всушност, есхатолошките детали се релативно чести во приказната, така, Не е препорачливо читање за сите типови луѓе. Резултатот беше интензивна, темна и вознемирувачка приказна за чувствителните читатели.

Како резултат на тоа, Стилот на раскажување приказни на Баркер нуди високо драматични и забавни филмски рамки за fansубителите на трилерите. Од овие причини, мнозинството книжевни критики се оценети Четвртиот мајмун како динамична, забавна и зависност книга.

Собрани е авторот

Jеј Баркер

Jеј Баркер

Детство, адолесценција и студии

Onatонатан Дилан Баркер е роден на 7 јануари 1971 година во Ломбард, Илиноис, САД. Целото детство го живеел во родната држава, додека во 1985 година не се преселил со своето семејство во Енглвуд, Флорида. Таму, стекнал средно образование од гимназијата Лемон Беј (1989). Подоцна, тој се запишал на Институтот за уметност во Форт Лодердејл за да студира бизнис администрација.

Први работни места

Баркер работа од раката на Пол Галота во списанието 25 -ти паралел за време на студентски универзитет. Во тоа списание имаше близок соработник со Брајан Хју Ворнер (кој подоцна стана светски познат под името на Мерилин Мејсон). Меѓу неговите најистакнати задачи се интервјуа со бендови како Seventeen или TeenBeat.

Почетоци како писател

En 1992, Баркер почна да ги покажува резултатите од неговите истраги поврзани со паранормални настани во Откриени, мала колумна за весници. Паралелно, тој ги направи своите први чекори како писател на духови (писател на духови) додека им помага на другите нови автори со нивните публикации.

Книжевно осветување

На официјалната веб -страница на писателот од Илиноис, се чини дека Стивен Кинг го овласти да го користи ликот на Леланд Гонт (на романот Потребни работи) по читањето на фрагмент од првото издание на Оставени. Дополнително, првиот роман на Баркер стана еден од најпродаваните на Амазон и беше номиниран за бројни награди од издавачкиот свет.

Влијанија

Освен Кинг, Баркер ги спомна Нил Гајман, Дин Кунтц и Johnон Саул меѓу неговите литературни влијанија.На Во моментов, овој американски автор е еден од најпопуларните во својата земја во жанровите на мистерија, хорор, научна фантастика и паранормални приказни. Секако, ова се склоности развиени од авторот од рана возраст и користени во неговите списи.

Во овој поглед, следната белешка се појавува на официјалната веб -страница на Баркер: „… Одморот дојде само откако проверив под мојот кревет барем двапати а потоа навлечете се под сигурноста на моите чаршафи (во кои ниту едно чудовиште не можеше да навлезе), цврсто покривајќи ја главата. Никогаш не слезе во подрумот. Никогаш “.

Објавите на Dеј ејд Баркер

Кратки приказни

 • Понеделник (1993)
 • Меѓу нас (1995)
 • Ситер (1996)
 • Злобни начини (1997)
 • Игра на повикувачот (1997)
 • Соба 108 (1998)
 • хибридни (2012)
 • На Езерото (2016).

Novelas

Сага за Сенка Коув

 • Оставени (2014).

Серија трилери 4МК

Романи во соработка со Jamesејмс Патерсон

 • Убиства од брегот до брегот (2020)
 • Бучавата (2021).

Други романи

 • Дракул (коавтор со Dacre Stoker - 2018)
 • Таа има скршена работа таму каде што треба да биде нејзиното срце (2020)
 • Игра на повикувачот (2021).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.