Часот на галебите

Часот на галебите

Часот на галебите

Часот на галебите е криминалистички роман со многу неизвесност напишан од шпанскиот автор и новинар Ибон Мартин. Делото на Мартин ја виде светлината на денот во 2021 година, од издавачот Плаза и Јанес. Иако тие можат да се читаат независно, Часот на галебите е том кој е тесно поврзан со друга книга од Ибон: Танцот на лалето (2019).

За возврат, овие два наслови се засноваат на сагата наречена Злосторствата на светилникот, кој конвертира Часот на галебите во затворање на една испреплетена приказна. Како и во неговите претходници, Оваа последна приказна се одвива во место на планини, изгрејсонца свртени кон морето, стари градови и магла која обвива сè. во мистеријата.

Малку за се Часот на галебите

за аргументот

По првиот случај што требаше да го реши Единицата за убиства од специјални удари Танцот на лалето, Полицаецот Ане Сестеро и нејзиниот тим мора да се соочат со ново злосторство. Компанијата е обвиткана од лошите временски услови и географијата на нивниот нов истражувачки центар, каде што треба да се справуваат не само со временските услови, туку и со недовербата и мазноста на жителите.

Почина началникот на Единицата за убиства од специјални удари, и замина команден вакуум што Цестеро и неговиот мал тим треба да го пополнат, додека управува со сомнежот што е евидентен во останатиот дел од УХ. Во исто време кога тоа се случува, Ане пристигнува на посочената локација со група составена од неа, Ајтор Гоенага и Јулија Лизарди. На местото на настанот, тие претпоставуваат дека мора да се пријават кај нов шеф.

За заплетот

Единицата за убиства со специјални удари пристигнува во Хондарибија, местото на местото на настанот. Во овој град планински се случи страшно злосторство, а многу од неговите жители изгледаат сомнително. На 8 септември 2019 година се одржа една од најголемите свечености во градот, парадата Аларде. Овој великодушен настан порано го организираше и славеше само машката популација, околност која се промени во 1997 година кога почнаа да примаат жени.

Иако сега беше мешана парада, многу мажи традиционалисти одбија да ја споделат веселбата со дамите, а тие останаа на својата позиција. Прекувремено, беа генерирани грандиозни расправии кои ги изложија жените на ситуации на реална опасност. За време на последната поворка, Камила, една од учесниците, починала откако се здобила со убодна рана на едното бедро.

Истражување

Ана и нејзината единица тие отстапуваат пред истрагата додека ги решаваат внатрешните конфликти со нивниот нов претпоставен и нивните соиграчи. Во исто време, мора да ги надмине преовладувачките кавги меѓу луѓето на позицијата, кои кријат докази, тајни и индиции за нови злосторства извршени поради нивната положба во ситуацијата на парадите Аларде.

Како што напредуваат истрагите, Сестеро и неговата група сфаќаат дека се против злосторник кој е невидлив на очигледен поглед., некој кој се крие меѓу жителите и ги користи социјалните проблеми на градот за да изврши злосторства. Исто така, тимот забележува дека овие престапи се поврзани со мачо идеологија која не прифаќа промени во својата мала утопија на општеството.

Поставката: уште еден лик

Ибон Мартин Тој не е само посветен новинар, туку и безнадежен вљубеник во патувањата. Благодарение на оваа страст, тој успеа во своите дела да ја пресоздаде величественоста на импресивни дестинации. En Часот на галебите читателот се движи кон Хондарибија, рибарски и прекуграничен град кој се карактеризира со пристаниште, залив, светилник, тајни вдлабнатини во кои се живеат убавините и ужасите...

Оваа поставка стои како еден од основните столбови на работата; излегува дека е уште еден протагонист, со своите ветрови, мразовите што ја загрозуваат топлината и довербата на својот народ, и, се разбира, неговите мистерии. Во Часот на галебите Важни се и сенките кои ја заматуваат визијата на ликовите пред вистинската суштина на нештата, реалноста што не сакаат да ја видат затоа што е страшна.

Структура на Часот на галебите

Часот на галебите Составен е од кратки поглавја кои го држат читателот во вртоглава асимилација. Дејствието се случува за само седумнаесет дена, а се раскажува во трето лице. Од перспектива на сезнаен наратор можно е да се детектираат мислите, чувствата и постапките на секој од ликовите. Приказната има а зголемен ритам и едноставен и директен јазик.

За темите

Една од централните теми на Часот на галебите Тоа е поврзано со љубов и омраза. Токму преку овие чувства - кои се спротивни, но кои се суштински поврзани - ликовите ги градат своите потреби, идеи и постапки. Делото зборува и за на апсурден фанатизам и како е способен да достигне деструктивни последици и непоправлива.

За главниот лик, Ане Цестеро

Тоа е жена интелигентни и со силна волја. Не obstante, таа не треба да се меша со типичниот намуртен полицаец кој не знае како да управува со своите емоции и ги третира сите од неговото лошо расположение. Ана е повеќе од тоа. Таа е љубезна личност која само се стреми да ја направи вистинската работа, дури и ако треба да ги остави настрана правилата за да ги следи своите инстинкти и да го затвори криминалецот.

За авторот, Ибон Мартин

ибон мартин

Извор Ибон Мартин: Хералдо де Арагон

Ибон Мартин е роден во 1976 година во Сан Себастијан, Шпанија. Дипломирал комуникации и новинарство од Универзитетот во Баскија. Покрај тоа што посвети голем дел од своето време на својата неотповиклива љубов кон патувањето, занаетот за патување и пишувањето за тоа, авторот извесно време работел за различни локални вести.

Мартин се смета за еден од најголемите експерти за географија, туризам и се во врска со градот Еускал Херија, и има напишано неколку патописи за тоа. Писателот се осврна на прашања како што се патување со автомобил или одење низ градови. На ист начин, Мартин напишал некои високо релевантни наративни дела.

Други книги од Ибон Мартин

 • Безимената долина (2013);
 • Светилник на тишината (2014);
 • Фабрика за сенки (2015);
 • последниот завет (2016);
 • кафезот за сол (2017);
 • крадецот на лицето (2023).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.