Црн волк

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Цитат на Хуан Гомез-Јурадо.

Црн волк (2019) е деветтиот роман на шпанскиот автор Хуан Гомез-Хурадо и вториот дел во кој главен лик е детективката Антонија Скот. Другите две книги во кои глуми споменатата истражувачка со нејзиниот партнер, инспекторот Јон Гутиерез, се Црвена кралица (2018) y Бел крал (2020).

Оваа трилогија го претвори мадридскиот писател во еден од најпознатите експоненти на крими трилери на шпански денес. Тоа е книжевен поджанр кој е многу во мода, благодарение - освен самиот Гомез-Хурадо - на реномираните пера на Долорес Редондо, Ева Гарсија Саенз де Уртури и Кармен Мола, за неколку спомнувања.

Авторот и неговиот роман

Гомез-Хурадо побара да не се објавуваат прегледи или да се објават детали поврзани со содржината на неговиот роман во медиумите. Затоа, секој обид за синопсис оди против тоа барање. Сепак, да може да се опише на Црн волк како живописен трилер воден од карактери со потребната психолошка длабочина на добра детективска приказна.

Како дополнување, мадридскиот автор додава мали константни дози - Мас, не претерано- на хумор кој одлично се комбинира со сеприсутната интрига во текстот. Веројатно иронијата и смеата во средината на интригата претставуваат многу оригинален допир на многу динамична нарација од трето лице.

Анализа на Црн волк

Заплет и главни ликови

Наративната нишка се провлекува околу истрагите спроведени од детективката Антонија Скот и нејзиниот партнер Џон Гутиерез. Ова дуо, и покрај тоа што има практично антагонистички личности, е многу ефикасен микс кога станува збор за справување со тешко решливи убиства. Од една страна, таа е мала жена по раст, но голема по решителност, не се плаши од никого.

Наместо тоа, тој е Баскијанец со голема фигура и благороден карактер. На почетокот на книгата дејството се сели на две локации. Од една страна, е откриено тело во реката Манзанарес (Мадрид). Паралелно, во Малага е убиена жена во трговски центар. Озлогласеноста на второто е што, очигледно, починатиот бил мета на руската мафија.

Стил

Сезнајниот наратор вработен од Хуан Гомез-Хурадо го поттикнува читателот да се нурне во ситуациите што ги доживуваат ликовите. Овој тип на наратор ни овозможува да навлеземе во главите на протагонистите: како размислуваат, причината за нивните постапки, потеклото на нивните емоции... Сето ова создава читање способно да се вклучи од првата страница.

Дополнително, дијалозите на романот се мошне реални и добро обработени, што е комплетирано со одличната документација презентирана од авторот во поставките. Во согласка, криминалистичките описи се педантни како и референците за функционирањето на организациите посветени на трговијата со дрога на Андалузиските брегови.

Критички прием

Црн волк Тоа е роман оценет со пет (максимум) и четири ѕвезди на Амазон во 61% и 28% од прегледите, соодветно. Покрај тоа, коментарите на целната платформа и на други портали посветени на книжевната критика зборуваат за многу жива приказна, полн со неизвесност и извонредна психолошка длабочина.

Дали криминалистичкиот роман е поджанр во кој доминираат жени?

Аргументите на Првите книги на Гомез-Хурадо тие беа споредувани со оние на Ден Браун поради преклопувањето на конспиративни, политички и религиозни прашања. На ист начин, Неизбежно е да се спои Антонија Скот со протагонистите на криминалниот роман на Долорес Редондо, Кармен Мола или Антонио Мецеро, меѓу другите. (Сите тие се интелигентни жени со силен темперамент.)

Всушност, Црн волк го потврдува актуелниот тренд на уреднички успех претставен со шпански криминалистички романи со женски протагонистки. Не е изненадувачки што ликовите како Амаја Салазар (Редондо) или Елена Бланко (Мола) заработија посебно место меѓу љубителите на полициските трилери. Секако дека и Скот е дел од таа избрана група.

Собрани е авторот

Хуан Гомез-Хурадо е роден во Мадрид. Роден е на 16 декември 1977 година. Во главниот град на Шпанија Тој ја стекна својата диплома по информатички науки, поточно на Универзитетот CEU Сан Пабло. Оваа приватна студиска куќа е институција управувана според прописите на католицизмот и таканаречениот христијански хуманизам.

Хуан Гомез-Јурадо.

Хуан Гомез-Јурадо.

Теолошката идеологија на мадридскиот автор е очигледна во неговите први книги, особено во неговото книжевно деби, Божји шпион (2006). Во тоа време, исто така новинарот веќе работеше за различни медиуми, вклучувајќи ги Radio España, Canal + и Cadena COPE.

Извонредна кариера во списанија, радио и телевизија

Пиринејскиот автор соработувал со различни национални и странски списанија. Помеѓу нив: Што да се прочита, Собори y Преглед на книги во Newујорк Тајмс. Еднакво, е добро познат по своите настапи на различни радио и телевизиски емисии. Еден од најпопуларните е сегментот „Поединци“ — заедно со Ракел Мартос — од програмата Јулија на бранот од Онда Серо (2014 - 2018).

Исто така, Гомез-Хурадо беше популарен кај шпанската публика благодарение на подкастите Семоќен (заедно со Артуро Гонзалес-Кампос, Хавиер Кансадо и Родриго Кортес) и Еве змејови. Во однос на телевизиските серии, нивните појавувања во Сериотите на AXN и во летната програма за кинољубители Кинемаскопазо (2017 и 2018 година).

Најнови дела

 • Презентер на Кондензатор на флукс во Ла 2, програма за историско-културна содржина (2021)
 • Коавтор - заедно со неговата сопруга, д-р по детска психологија Барбара Монтес - на серијата за млади Аманда Блек
 • Во 2021 година, тој потпиша договор со платформата Amazon Prime за да стане креатор на ексклузивна содржина за брендот.

Писмена работа

Вториот роман на Хуан Гомез-Хурадо, Договор со бог (2007), претставуваше осветувачка публикација на национално и меѓународно ниво. Исток бестселер споделува неколку од темите и ликовите опишани во неговата Божји шпион. Сепак, Мадридскиот писател не е само специјалист за романот, бидејќи својата креативна разноврсност ја покажа со навлегувањето во други жанрови.

Доказ за тоа е нефикцискиот наслов Техничкиот масакр во Вирџинија: Анатомија на измачениот ум (2007). Слично на тоа, успешно објави два серијали литература за деца и млади, Алекс Колт (5 книги) и Реккатадорес (3 книги). Покрај сериите Аманда Блек, со две изданија до денес.

Комплетна листа на неговите романи

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо.

Книгите на Хуан Гомез-Јурадо.

 • Божји шпион (2006)
 • Договор со бог (2007)
 • Амблемот на предавникот (2008)
 • Легендата за крадецот (2012)
 • Пациент (2014)
 • Тајната историја на г-дин Вајт (2015)
 • Лузна (2015)
 • Црвена кралица (2018)
 • Црн волк (2019)
 • Бел крал (2020).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.