Една од приказните. Готи, еротици, викторијанци, републиканци и црнци

Приказните се секогаш таму. И во лето, за најмрзливите, оние кои ставаат лица пред романи на многу страници, дали е полесна опција? Тоа зависи од какви приказни, се разбира. Ова е едно избор на 6 компилации приказни за разни жанрови и епохи. Тие се потпишани со имиња како Агата Кристи o Рејмонд Чендлер, или Викторијанците Томас Харди и Елизабет Гаскел. И ние го имаме и францускиот маркиз Де Сад веќе универзално манчего како Франциско Гарсија Павон.

Комплетни приказни - Кристи Агата

Оваа компилација ги содржи сите раскази напишани од писателката за мистерии, Агата Кристи. Тие се собрани во хронолошки редослед по кој се објавени во Велика Британија. На пример, Херкул Поаро првпат се појави во расказ во списанието Скицата во 1923 година и така се објавуваа останатите: во неделни и месечни списанија.

Тие се уште еден примерок од талентот на писателот и третираат од случаи на убиства, грабежи и уцени полн со неизвесност, дури и оние кои се качуваат натприродни теми. Некои од приказните што ги вклучува се Авантурата на „Starвездата на Западот“, Трагедија во Мардон Манор, Авантурата на ефтиниот стан o Кражба на милиони долари во обврзници.

Готски приказни - Елизабет Гаскел

Елизабет Гаскел е една од најголемите романсиерки на викторијански реализам. Во овие приказни тој ги комбинираше најкласичните елементи на готски жанр толку важно тогаш: исчезнувања мистериозно, духови одмазднички, витези и аристократи со двоен живот на убијци и разбојници, затворен во замоци, клетви кои се свртуваат против потомците на оној што ги изрекол, непомирливи прогони или болни бегства. Сето ова со фигурата на хероини исто така многу обележани со нивната состојба како жени.

Стрипови, приказни и басни - Маркиз де Сад

Како да не го навестувате духот на Донатин Алфонс Франсоа, Маркиз де Сад за пријатели, во жешкото лето? Овие Стрипови, приказни и басни беа објавени во 1788 и, иако беше опишано како непристојно во неговото време, како и целото негово дело, маркизот де Сад исто така може да се смета за моралист кој во нив ја осудува лицемерието на своето време.

Овој наслов е голема колекција на многу раскази кои зборуваат за нас за loveубовта и сексот во повеќе аспекти. Има невини адолесцентни lovesубови, неверства, orубовна одмазда, тројки, перверзии, помирувања на парови, слободоумни господа, сладострасни loversубовници. И, таа моралистичка порака е во основата на сите нив.

Комплетни приказни - Томас Харди

Овој том ги обединува четири книги со приказни дека англискиот писател објавувал во животот плус некои други, необјавени или објавени во списанија. Вклучува Приказни за Весекс, група благородни дами, мали иронии на животот y Променет човек и други приказни. Тие се главно инспирирани од усна традиција а меѓу нив има историски легенди, приказни со фантастични елементи, приказни за генијалност и лукавство и подраматични.

Републикански приказни - Франциско Гарсија Павон

Оваа книга е се смета за најдобар на писателот Томелосеро Гарсија Павон и го одржува тманири на оно на неговата најпозната во која глуми неискажливиот Плинио. Исто така, има елементи автобиографски и тие се совпаѓаат со годините на Втора република. Така, возвишувањето на слободата и републиканските чувства, исто така, овозможуваат сеќавање на нивното витално учење.

Тие исто така се одлично шоу на социјален реализам опишан со прецизен јазик, лирика и добри дози на хумор што го карактеризираат авторот. И не ја изгуби својата валидност или интерес.

Сите приказни - Рејмонд Чендлер

Ова е само комплетно издание од 25 приказни од американскиот мајстор за детективска литература. Рејмонд Чендлер започна да објавува приказни во популарни списанија како Црна маска пред да ги напише своите познати романи. Во нив тој ги рафинираше својата уметност и стил и ги градеше оние подземјето толку карактеристично за неговата работа. Тие се директни приказни во која тој нè става во тоа атмосфера на насилство со кои се движат иронични хероиладно и осамено кулминирајќи во неговата најзапаметена креација, Филип Марлоу.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)