10 цензурирани книги низ целиот свет

Цензурирани книги

Иако на Запад веруваме дека понудата за објавување е подемократска од кое било на друго место во светот, вистината е нешто поразлична, со неколку држави или земји во светот кои ги затворија границите за одредени дела, понекогаш од повеќе од логични причини и , во други, не толку многу.

Книгите што добро во одреден момент од историјата предизвикаа одреден конзервативизам, иако другите беа забранети затоа што беа премногу сексуални, па дури и од причини што сè уште не сме ги споделиле во целост (или разбрани).

Некое друго изненадување влегува во оваа листа на 10 цензурирани книги низ целиот свет.

Алиса во земјата на чудата, од Луис Керол

Алиша-Луис-Керол

En 1931, Кинеската провинција Хунан ја цензурираше книгата на Луис Керол со презентирање на антропоморфни животни кои се однесувале како луѓе, што, според локалните власти, придонело за „катастрофа и конфузија“ кај најмалите.

Американски психо, од Брет Истон Елис

Објавен во 1990 година, крвавиот роман во кој глуми милионерот Патрик Бејтман беше цензуриран во Германија до 2000 година заради експлицитно насилство и мачо тон. Во австралиската држава Квинсленд продолжува да се цензурира од слични причини.

Мајн Кампф, од Адолф Хитлер

Адолф Хитлер

70 години цензура подоцна, Мојата борба, напишана од Фирер во 1925 година, беше достапна за јавноста во Германија, продавајќи до 50 илјади примероци.. Незгодна публикација имитирана од други земји како што се САД или Шпанија, иако Холандија продолжува да го смета објавувањето на нацистичкиот манифест како нелегално.

Сатанските стихови, од Салман Ружди

Корица на сатански стихови

Цената на главата на Ружди неодамна се зголеми на 3 милиони УСД casi две децении по објавувањето на Сатанските стихови, роман што ја сведе муслиманската вера на само договор за моќ во античкиот град Јахилија, доведе до прогон на авторот со хинду потекло од иранските власти. Книгата очигледно продолжува да биде месо на цензура во најмалку 14 муслимански земји.

Сè се распаѓа, од Чинуа Ачебе

Објавен во 1958 година, најпознатиот роман на Нигериецот Ачебе опфаќа живот во првите африкански народи евангелизирани од Англиканската црква на почетокот на XNUMX век преку очите на воинот Оконкво. Се смета за еден од најдобрите романи за влијанието на Западот на африканскиот континентЗемји како Малезија не се двоумеа да го осудат за третирање на колонијализмот на негативен начин.

Дневник на Ана Франк

Ана Франк

Една од највлијателните книги на XNUMX век, напишана од невината еврејска девојка затворена во очекување на доаѓањето на нацистите, беше цензурирана во Либан во 2009 година за да добие поддршка за Евреите. На колеџ во Алабама исто така беше изоставен како „премногу депресивен“ за студентите.

Кодот на Да Винчи од Ден Браун

По објавувањето во 2003 година, бестселерот на Дан Браун стана скандал во места како Ватикан со превртување на многу католички верувања околу раѓањето на Исус или природата на Марија Магдалена. Опозицијата во одредени квартали достигна толкава точка што христијанските кругови во Либан ја цензурираа во септември 2004 година.

50 нијанси на сиво од ЕЛ amesејмс

Еротскиот роман со кој повеќе од една жена се обиде да ги задоволи своите сексуални фантазии во текот на последните пет години беше забранет во Малезија заедно со другите делови од трилогијата за нејзината сексуалност и промовирање на „садистички“ практики.

Лолита, од Владимир Набоков

Да се ​​напише приказната за еден зрел в inубен човек во 12-годишно девојче во 1955 година, можеби беше обид да се надмине времето што не го простува објавувањето на делото на Набоков, кое беше цензурирано во земји како што е Велика Британија, Франција, Нов Зеланд или Аргентина.

„Улис“, од ејмс oyојс

Романот на oyојс, објавен во 1922 година, беше забранет во Велика Британија до 30-тите години на минатиот век поради неговата висока сексуална содржина. Од своја страна, Австралија го цензурирала од 1929 до 1953 година, распределувајќи ја читателската публика на над 18 години.

Овие 10 цензурирани книги низ целиот свет Тие се должат на религиозни, социјални, политички мотиви или, едноставно, во време што можеби не било доволно подготвено за решавање на одредени аргументи. Во случај на други, конзервативизмот и понатаму е главната причина за моментална цензура, додека некои (да, Кина) директно грешат дека се премногу подложни.

За кои други цензурирани книги знаете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хосеп Сендрос dijo

    Не знам ништо за Арбор Миријабилис од Улрих од Мајнц