Цветовите на злото, дело на магна од Шарл Бодлер

Цветовите на злото.

Цветовите на злото.

Цветовите на злото (Les Fleurs du Mal, на француски јазик) е антологија на проколнати песни напишана од Шарл Бодлер и објавена во 1857 година. Ова се смета за едно од највеличествените дела на авторот, што е пример за француска симболика и декаденција. Текстот е одраз на времето кога беше императив за авторот да ја скандализира буржоазијата на втората империја.

Преку маестрална употреба на зборови, делото му служеше на Бодлер како бегство од таканаречената „слезина“ (чувство на мачна досада што поетот го чувствува кога ќе биде одбиен од лицемерно и декадентно општество). Според писателот, најдобриот начин да се избегне ова жалење е преку уметност, поезија, ексцеси и loveубов, што не е далеку од страдање. За ова и за многу други негови дела Бодлер важи за еден од најголемите поети на светот.

За контекстот

За да го напише ова дело, Шарл Бодлер бил инспириран од валканите и мрачни населби на уметничката сцена во Париз од XNUMX век., каде што се менуваше меѓу проститутки и хашиш, опиум и лауданум ... сето тоа за да избега од реалноста што му се чинеше агонизирана. Покрај ова, самото современо човештво и неговата лекомисленост го наведоа да ја бара суштината на злото, болестите, смртта и гротеската.

Како колега, Бодлер Тој се обиде да ја најде светлината во темнината што го изеде во тие денови. Сепак, авторот на крајот стана жртва на оваа постојана здодевност, што, пак, го врати на патот на неуредниот и скандалозен живот што не помина незабележано во градската атмосфера од повисока класа.

Цветовите на злото

Потопен во својата постојана состојба на опсесија и неговата единствена визија за злото, Бодлер го напиша она што денес се смета за најдобро од неговите дела. Цветовите на злото се обидува да ги потенцира гревовите на човекот, истакнувајќи го неговото незнаење. Самото дело е примерок на осветлување на уметностите како одраз на најдлабоките чувства на човечкото суштество.

Тоа беше точно поради неговиот карактер, и гротеска и возвишена, дека оваа антологија предизвика големи полемики, предизвикувајќи му на поетот многу правни проблеми. Авторот беше гонет за содржината на овој том и принуден да исклучи шест негови песни за тоа време сметани за премногу неморални. Згора на тоа, Бодлер мораше да плати казна од триста франци. Ова, се разбира, не спречи повторно издавање на истата во 1861 година, вклучително и некои необјавени текстови.

Се смета дека делото има класичен стил, а неговата содржина се смета за романтична. Оваа антологија беше дизајнирана како синџир на песни кои се преплетуваат и се поврзани едни со други, како приказна во која главниот јунак - поетот - постепено отпаѓа од мизерна реалност и се потопува во вишоците на животот.наркотично и еротско задоволство. Бидејќи е во оваа состојба, поетот ја опишува жената како злонамерно суштество кое го спречува нејзиното искачување кон просветлувањето.

Цитат на Шарл Бодлер.

Цитат на Шарл Бодлер.

структура

Оваа работа претрпе неколку промени во својата структура со текот на времето. Ова се должеше, како што споменавме, на фактот дека по замислувањето на текстот се сметаше за неморално монструозност што го нарушуваше редот, мирот и добрите обичаи во тоа време.

Оригиналната книга се состои од седум дела:

Примера

Во првиот дел од претставата Бодлер ја запознава јавноста со својата визија преку неговата незаборавна поема „До читателот“. Тука писателот открива (делумно) што ќе дојде подоцна; тоа е пристап што го прави читањето поинтимно.

Второ

После тоа, тој оди во „Слезина и идеален“, каде што авторот ги предлага неговите склони форми за да ја избегнат реалноста во која тој мора да живее; реалност полна со досада и незнаење („Слезината“). Овие форми се, се разбира, уметност и убавина. Во „Идеален“ тој цврсто изразува постепено бегство од оваа реалност што ја смета за ужасна.

Трет и четврти

Во третиот и четвртиот дел („Цветовите на злото“ и „Париските слики“) авторот се обидува да ја најде убавицата во Париз, она што го изгуби. Сепак, ова пребарување не е без злосторства, гротескни сценарија и злото што Бодлер толку многу го отелотворува во неговата поезија.

Петти и шести

Кога не ја наоѓа својата толку сонувана височина или тврдењето за неговиот град, авторот повторно паѓа во пороци. Тука влегуваат петтиот и шестиот дел, „Бунт“ и „Виното“, и од нив нема враќање во почист живот, веќе не е можно, не за Бодлер, ниту за неговите песни.

Завршен дел

Во овие скоро последни фази можете да видите совршена дантејска слика насликана од поетот, што попушта седмиот и последниот дел, кој не е никој друг туку „Смрт“. Тука, како што покажува неговото име, сите распаѓања се конзумираат во уништувањето на постоењето. Не може да биде поинаку.

Бодлер, со својот голем капацитет за генијалност за писма, маестрално успеа да го запознае читателот со парискиот опишувач за него. Повторно е важно да се напомене дека целата оваа содржина не излезе на виделина на почетокот поради цензурата.

Издание од 1949 година

Во подоцнежните изданија на Цветовите на злото se вклучете некои од најубавите loveубовни песни од Шарл Бодлер, создавајќи нова структура за делото, што може да се прочита на следниов начин:

 • „Ал Лектор“ („Ау Лектор“).
 • „Esplín e Ideal“ („Сплен и Идеал“).
 • „Цвеќиња на злото“ („Fleurs du Mal“).
 • „Париски слики“ („Tableaux Parisiens“).
 • „Бунт“ („Револте“).
 • „Виното“ („Ле Вин“).
 • „Смрт“ („Ле Морт“).

Поради моралниот конфликт што го предизвика оваа антологија и фактот дека тој мораше да исклучи шест негови песни, Дури во 1949 година, јавноста можеше да ужива во декаденцијата и еротизмот имплицитни во Цветовите на злото како што е дизајнирано од авторот. Нешто интересно е тоа корекциите на ова дело сè уште се објавуваат и денес.

Собрани е авторот

Шарл Бодлер е роден во Париз; биографиите за авторот не разјаснуваат дали годината на неговото раѓање е 1821 година или десет години подоцна. Бодлер бил поет, уметнички критичар, есеист и преведувач. На оваа последна работа работел преведувајќи ги песните и приказните за, како што смета, еден од најавангардните луѓе во своето време: Едгар Алан По

Шарл Бодлер.

Шарл Бодлер.

Тој се смета за еден од најважните поети за француската симболика, и татко на декаденцијата.. Бодлер беше сериозно критикуван за неговата работа и беше вклучен во категоријата на "проклет поет", ова за неговиот боемски начин на живот и неговата екстравагантна визија за зло, loveубов и смрт. Тој исто така беше наречен „Данте од модерната ера“, благодарение на истата оваа визија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.