Ужасот. Пристигнува телевизиската адаптација на романот на Дан Симонс

Фотографирање. (в) АМЦ

Loveубители на историскиот роман на наутички жанр, авантури и допири на хорор и натприродно имаме среќа. На 3 април премиери Ужасот, телевизиската адаптација што ја направи каналот АМЦ на хомонимниот роман на северноамериканскиот писател Дан Симонс. Гледам апаратура, главен шпиц, секстант и тие униформи на Кралската морнарица и веќе почнувам да треперам од емоции

Ако, исто така, стои зад производството на ова Серија со 10 епизоди тој е голем од киното како Ридли Скот, производот веќе има доволна гаранција за квалитет. Да се ​​надополни со дистрибуција тоа е направено од престижни имиња на британската сцена, идеален за приказна каде што студ, интриги, терор и конфликти тие се главните протагонисти. Ајде да погледнеме затоа што сигурно може да ве интересира.

Дан Симонс

Симонс е еден од репер за научна фантастика, жанр што го негува во неколку свои романи. Сигурно се најпознатите Хиперион y Падот на Хиперион, како и нејзините последици Ендимион y Подемот на Ендимион. Но, тој беше многу плоден и во други области како што се неизвесноста (Скалпел од Дарвин) или хорор, со наслови како Темно лето и ова Ужасот. Објавено во 2007, писателот се потпре на а вистинска приказна се случи во XIX век што заврши, на мистериозен начин, животот на 129 истражувачи.

Историјата

Во 1847 година, два брода на британската морнарица, на УХМР Еребус и Терор на УХМР, под команда на господине Џон Френклин, тие се заглавија во мразот на Арктикот. Тие сакаа да го пронајдат преминот на Нороест, но мразот ги спречи продолжете со вашиот марш и завршете ја експедицијата. Опкружени со поларен студ и секакви опасности, тие само чекаа да дојде топењето.

Но, деновите поминаа и опстанокот станал поекстремен, со температури надминати педесет степени под нулата, недостиг на одредбите и влошување на бродовите. На болести дека малку по малку го поткопуваа моралот и надежите на екипажот. На фантастичен допир што авторот и ја дава на оваа приказна е присуството на а beверско и мистериозно суштество така што ќе бидат десеткувани. Со првите смртни случаи се појавуваат и духови, како што е оној на бунт, На немири или канибализам за да се заврши мрачната слика.

Во реалноста тие беа испраќани со години експедиции за пребарување и спасување да се обиде да ја дешифрира мистеријата за исчезнувањето на бродовите и да ја открие судбината на 129 лица меѓу офицери, морнари и војници. Тие успеаја да најдат некои остатоци и останува како гробови, обезглавени тела, лични предмети, книги, оружје и опрема за извидници. Исто така, и за шок на тогашното општество во Викторија, тие откриле човечки коски со ознаки направени од остри инструменти што може да значи дека луѓето од двата брода морале да се впуштат во канибализам за да преживеат.

Овие настани имаа големо влијание и славни имиња како што се, на пример, Чарлс Дикенс, тие одбија да се сомневаат во честа на луѓето од Кралската морнарица. Многу помогна да се зголеми легендата и мистеријата дека еден од бродовите е тој ХМС Терор.

Романот

Дефинирано како роман историски и ужас со елементи на Фантастична литератураМожеби тие натприродни допири можеби нема да го убедат поправославниот читател на историски романи. И обратно. Можеби таа анализа на ликовите и нарацијата на моменти донекаде погуста не го убедува читателот кој сака повеќе научна фантастика. Но, без сомнение застрашувачкиот допир е полн за секого.

Таа е структурирана во поглавја што одат наизменично гледиште на вашите карактери главни, а исто така и некои споредни. Оние посветени на капетанот на Терор на УХМРФрансис Моира Крозиер и оние во кои глуми хирургот Доктор Хари Гудсир. Вторите се напишани во прво лице како дневник. Тие опишуваат ден по ден кога лекарот понекогаш се соочува со брутална смрт од мажите на двата екипа, или од напади на крвожедното ледено суштество или од болести како што се скорбут.

Забележителен е и ликот на еден млад Еским кој е повикан Тивка дама и тоа се чини дека прогонува некои од протагонистите.

Може да заклучиме дека станува збор за роман со мешавина од елементи на Стивен Кинг, Патрик О’БрајанUlesулс Верн, Херман Мелвил и терор во најчист стил на Алан По.

Актерската екипа

Актерската екипа во серијата е полна со престижни британски актери. Меѓу другите:

  • Aredаред Харис (Луди мажи, круната), кој го игра Франсис Крозиер, капетан на ХМС Терор.
  • Хиндси од Циаран (Игра на тронови, или Јулиј Цезар во Ромите) како сер Johnон Френклин.
  • Пол Подготвен (Манжетни, Утопија) како д-р Хенри Гудсир;
  • Тобијас Мензис (Outlander, Ромите, Игра на тронови) кој е Jamesејмс Фицјамес, припадник на британската кралска армија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)