Хирургот на душите: Луис Зуеко

Хирургот на душите

Хирургот на душите

Хирургот на душите е историски фантастичен роман напишан од наградуваниот шпански автор Луис Зуеко. Ова дело беше уредено и објавено од Ediciones B и стигна до јавноста на 22 февруари 2022 година. Во книжевниот свет, Зуеко е познат по неговиот вкус за замоци, антички градби и дотраените ќошиња и пукнатини на неговата татковина.

Оваа необична љубов кон минатото може неизбришливо да се забележи во неговото перо. Хирургот на душите тој можеше да ги пренесе критичарите и читателите во времиња далеку од неговите. Поточно, ова дело зборува за почетоците на хирургијата, и како таа била перципирана од членовите на општеството кое не било свесно за овие практики.

Содржина на Хирургот на душите

Патувањето на Бруно

Детството на Бруно Урданета не може да се дефинира како „едноставно“: неговата мајка починала, а неговиот татко се повеќе е вклучен во политички прашања со висок ризик. Тие ги водат последните години од осумнаесеттиот век и тоа е проблематично време. Во овој контекст, Бруно е принуден од неговиот татко да го напушти уникатен дома дека знае да тргне во потрага по својот вујко во градот Барселона.

Така е младиот човек, едвај дванаесет години, го напушта Билбао за да го најде својот роднина, кој е познат хирург. Бруно патува пеш за да го посети повлечениот лекар.

Мажот на почетокот не сака да се зближи со момчето, но набргу потоа го открива тоа малата е некој многу посебен, и тоа има необичен подарок за операција. Затоа тој решава да го научи на сè што знае.

Откривањето на вистинската вокација

Bruno Тој е, без сомнение, исклучително момче. Тој многу брзо ги учи учењата на неговиот вујко; сепак, човекот умира, а момчето мора да тргне на ново патување. Овој пат тој сам избира да се пресели во Мадрид. Тој сака да стигне до главниот град за да влезе во ексклузивното училиште Сан Карлос. Патувањето е успешно завршено, но кога ќе пристигне во градот и ќе се обиде да влезе во училиштето, неговата документација трпи некои компликации.

Сепак, Бруно добива помош од една жена по име Јозефа де Амар и Борбон. Благодарение на неа, младиот човек е прифатен во Сан Карлос за конечно да тренира медицински науки. Сепак, Проучувајќи повеќе, таа сфаќа дека постои одредена гранка што го привлекува нејзиното внимание: уметноста на породување и женските заболувања. Ова е чудно за хирург од 1700-тите, но Бруно не е секој лекар.

Нараторот, историскиот контекст и мистеријата

Приказната го следи Бруно Урданета во рацете на А сезнаен раскажувач. На тој начин, Луис Зуеко може да му ги каже на читателот не само пресвртите, радостите и несреќите во животот на главниот лик, туку и настаните што им се случуваат на споредните ликови. На пример: можно е да се придружува Бруно за време на неговите први часови во Сан Карлос, каде стекнува големо знаење за техниките што се користеле во тоа време.

Исто така, Бруно со сето свое срце сака да открие лек против болестите на жените и болката на целото население. Во исто време, на површината на градот се создава мистерија: жителите на Мадрид почнуваат да наоѓаат тела без глави на улиците. Додека се случува ова, се случуваат големи настани, како што се Француската револуција, просветителството, раскажувањето на првиот шпански Устав и независноста на Соединетите Држави.

Други историски податоци во рамките на парцелата

Оваа приказна на Луис Зуеко врие; сепак, техничките објаснувања за раниот период на операцијата не се прераскажуваат во големо мнозинство. Истото се случува и со раскажувањето на историскиот амбиент каде што се случуваат настаните. Во Шпанија VXIII век многу работи се случиле во исто време: победата на пиринејската земја во битката кај Бајлен, покрај десеткувањето на цивилите и војниците што се случи поради жолта треска.

Градот Кадиз мораше да се бори против војската на Наполеон што, во тоа време, беше најжестокото некогаш видено. Така, со војна, пандемија и мистерија на грбот, протагонистот на Хирургот на душите и нивните сојузници мора да се соочат со страдање и терор, смртни случаи и ветувања за раѓања, во приказна со бавно, но волшебно пенкало.

Главни карактери

Бруно Урданета

Бруно е добро и интелигентно момче кое постојано бара начин да им помогне на оние кои страдаат. Има извонредна способност да ја извршува својата работа, жилав е, храбар и неуморен. Во текот на заплетот, животот му става сè потешки тестови, а главниот лик се соочува со нив со интегритет.

Јозефа де Амар и Борбон

Јозефа е жена ментално пред своето време. Таа е таа што го учи Бруно на суштинските работи во животот, и помогнете му на момчето да ги оствари своите соништа, она што најмногу го сака во животот.

За авторот Луис Зуеко

Луис Зуеко

Луис Зуеко

Луис Зуеко е роден во 1979 година во Борха, Сарагоса, Шпанија. Тој е шпански писател, историчар, историски дисеминатор и инженер. Авторот дипломирал индустриски технички инженер на Универзитетот во Сарагоса. Потоа, тој дипломирал историја на Националниот универзитет за далечинско образование. Благодарение на истата институција, тој магистрирал уметнички и историски истражувања.

Затнувањето Препознатлив е по ширењето на историјата, убавината и важноста на замоците. Ова дело го навело да биде директор на Кастиљо де Гризел, победник на Најдобро туристичко искуство во Арагон (2019). Љубовта на авторот кон замоците е толку жестока што ја купил палатата Булбуенте, руинирана градба што подоцна ја обновил за да живее. Во книжевното опкружување, делата на Зуеко се преведени на италијански, португалски и полски.

Други книги од Луис Зуеко

Novelas

 • Црвено изгрејсонце во Лепанто (2011);
 • Чекор 33 (2012);
 • Земјиште без крал (2013);
 • Ел Кастиloо (2015);
 • Ла Сиудад (2016);
 • Манастирот (2018);
 • трговецот со книги (2020).

Тетратка

 • Замоци на Арагон: 133 правци [2011).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.