Форматот на хартијата го победува дигиталниот во XXI век

1024_2000

Книжарница Бардон, Мадрид.

Па, чудно е доволно, според извештајот на ЗНД објавен во јануари минатата година, 79,7% од шпанските читатели претпочитаат физичка книга и само 11,1% се одлучуваат за дигитален формат. На кратко, ние би зборувале за 4 од 5 читатели што читаат како што е направено во поголемиот дел од историјата на човештвото. Нешто што, во споредба со другите области, е многу изненадувачки.

Во моментов, сите имаме компјутери, таблети, телефоните и бесконечен број на електронски гаџети способни да ни ги олеснат работите кога станува збор за уживање во нашите скапоцени хоби. Во секој случај, ние продолжуваме да ја наоѓаме суштината на читање на хартија, отфрлајќи го, според тоа, она што технолошката модерност ни нуди.. Нешто што, се разбира, не се случува во другите задачи на нашиот ден за ден.

Ако престанеме да размислуваме, дигиталниот формат ни дава многу повеќе можности. Тоа ни овозможува, пред сè, складирајте буквално бесконечен број книги. Нешто што, се разбира, нашите полици во домот нема да можат да го поддржат.

Затоа, тоа би го решило вообичаениот проблем на просторот. Оваа тема, повторувачка во семејните дискусии за закривени полици за книги и книги натрупани насекаде. Дури и да е така, во Шпанија, и покрај решението во наши раце, оние од нас кои сакаат да читаат, генерално, Ние продолжуваме да ги исполнуваме нашите куќи, оние на родители, браќа или пријатели, со готови книги или, едноставно, книги осудени на практично бесконечна листа на чекање.

Сето ова да не ги спомнувам објектите во времето на имаат скоро секоја книга веднаш достапна. Овозможувајќи го ова, прочитајте што било каде на светот со само еден клик. Нешто што, се разбира, ќе ја олесни навиката за читање без практично никакво ограничување.

И покрај сè, физичкиот формат продолжува да ја победи дигиталната И, колку и да е чудно, мислам дека има логично објаснување за сето ова. Се разбира, многумина ќе не наречат луди или ексцентрични, нешто што не ни се враќа бидејќи, за жал, оние од нас кои сакаат да читаат не се најголемото јадро на општеството, далеку од тоа.

Сигурно сè престојува, и на ова го темелам мојот одраз, на нешто што само оние што читаат можат да го ценат. Иако не се верува или разбира,  читањето се живее и ужива со 5-те сетила. Ниту една електронска површина не прави да го чувствуваме мирисот, допирот на страниците или тежината на приказната што ја читаме.

Ние, без никакво сомневање, ги третираме книгите како кутии полни со дразби од сите видови, секоја од нив е единствена и оригинална. Читањето не е едноставно проголтување зборови, читањето е чувство и забележување. Тоа е целосен романтичен чин. Тоа нè прицврстува на нашето минато и нè тера да живееме неповторливи ситуации. Читањето е нешто што во моментов, за многумина, сè уште е само на дофат на физичкиот свет, оној на хартијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алекс Мартинез dijo

    Исто така многу интересно. Ви благодариме за коментарот Поздрав

бул (точно)