Фран Лебовиц

Цитат на Фран Лебовиц

Цитат на Фран Лебовиц

Фран Лебовиц е американска писателка која се истакна во доцните седумдесетти години со објавувањето на нејзината прва книга: Митрополитски живот (1978). Во него го исмејуваше секојдневието на њујоршкото општество. Неговата непочитувана личност го направи да се издвојува од толпата. Благодарение на нејзиниот необичен начин на постоење, многу писатели ја споредуваат со историчарката и хумористка Дороти Паркер.

Од XNUMX-тите страда од „книжевна блокада“. Неговата последна креација беше детската игра Г-дин Час и Лиза Сју ги запознаваат пандите (1994). Сепак, тоа не ја спречи во нејзината секојдневна работа. Лебовиц се истакна и во други области, како што се телевизијата и филмот, бидејќи, покрај тоа што е писателка, таа е и комичар, новинар и говорник.. Во 2007 година, тој ја доби номинацијата за списанието Vanity Fair како една од најелегантните жени на годината.

Биографско резиме на авторот

Френсис Ен Лебовиц е родена во петок на 27 октомври 1950 година во градот Мористаун во Њу Џерси. Тој израснал во својот роден град, во семејна средина на практикување Евреи. Таа беше тешка и бунтовничка млада жена, поради што беше исфрлена од епископското училиште обвинувајќи ја за „општо непријателство“.

Работна фаза

Бидејќи не можел да ги продолжи студиите, почнал да се занимава со различни занаети. Продавал ремени, бил таксист, па дури и чистел станови. Една од неговите први значајни работни места беше во областа за продажба на рекламниот простор на списанието Промени. Во ова списание тој го објави своето прво пишување, покрај тоа, започна со критики за книги и филмови.

По некое време, Енди Ворхол ја вработил како колумнист за интервју. Потоа, таа работеше една сезона во американското феминистичко списание Госпоѓица.

Книжевни дела

Во 1978 година ја објави својата прва книга: Митрополит живот, кој беше бестселер од неговото лансирање. Три години подоцна, со својата втора работа, Социјални студии (1981), имаше ист прием од читателите. Откако со двата текста ги зазеде првите места во продажба, многу режисери и понудија големи суми за да ги прилагоди на кино, но таа ги одби сите понуди.

Тринаесет години подоцна двете копии беа уредени и објавени како: Читачот на Фран Лебовиц (1994). Истата година тој го претстави своето последно дело, приказна за деца наречена: Г-дин Час и Лиза Сју ги запознаваат пандите (1994).

Брава на писателот

Од неговата последна книга во 1994 година, Лебовиц се занимаваше со креативен блок во областа на буквите. И покрај тоа што има неколку книжевни проекти, тој не успеа да заврши ниту еден. Случај во јавен домен е неговата работа Надворешни знаци на богатство, која со години се одложува од авторот. Во 2004 година, списанието Vanity Fair објави кратенка од своето дело Напредок, но до денес сè уште не го завршил.

Предавач

И покрај тоа што е позната по своите книги и саркастичниот хумор, тој особено се истакна во области како што е јавното говорење. Всушност, Лебовиц стана еден од најпочитуваните и најбараните говорници во САД денес. Таа го коментираше ова:

„Тоа е нешто што можам да го направам без никаков напор, мојата максима во овој живот. Убаво се забавувам со разговорот, но единственото нешто што навистина го мразам е да стигнам до страницата. Секој човек во светот кој се качува во авион треба да добие чек. Не ми се верува дека ти го наплатуваат тоа искуство“.

Работете во аудиовизуелни медиуми

За седум години (2001-2007) редовно учествуваше во серијата Закон и ред, како ликот на судијката Џенис Голдберг. Покрај тоа, тој се појавуваше на различни ток-шоуа со Конан О'Брајан, Џими Фалон и Бил Махер. Во 2013 година тој беше дел од актерската екипа на филмот Волкот на Вол Стрит, во режија на Мартин Скорсезе.

Цитат на Фран Лебовиц

Цитат на Фран Лебовиц

Покрај тоа, е присутен во неколку документарни филмови, меѓу кои Американско искуство, во врска со Сузан Сонтаг (2014) y Мејплторп: Погледнете ги сликите (2016). Како горенаведеното да не е доволно, Мартин Скорсезе режира и документарен филм за Лебовиц HBOповик Јавно говорење (2010).  

Документарна серија

Во 2021 година глумеше во документарецот Преправајте се, тоа е град, чија премиера беше на Netflix платформа и има 6 кратки епизоди. Откако почна да се емитува, освои стотици фанови кои не беа свесни за овој луд лик. курва и забава во исто време. Во секоја епизода, Лебовиц разговара со режисерот Мартин Скорсезе за најславните денови на Њујорк.

Таков беше успехот на работата, тоа беше номиниран за Еми 2021 година во категоријата најдобар документарен филм.

Технолошки отпор и патување

Еден од аспектите за кој на писател тоа е поради нивното отфрлање на технологиите. Оттука, тој нема мобилен телефон или компјутер. Во врска со тоа, тој коментира: „... Немам компјутер. Не гледам ништо на Интернет, што е одлична одлука денес “. Покрај тоа, изјавува дека не сака да се качува во авиони, па ретко оди на одмор, бидејќи тоа го смета за страшна активност.

Книги на Фран Лебовиц

Митрополитски живот (1978)

Станува збор за компилација од стрип приказни. Објавено е на шпански како Митрополит живот (1984). Во текстот, Авторот направи жестока хроника за тоа каков е животот на милионерите, згодните и познатите кои живеат во Њујорк. Покрај тоа, тој детално опиша - со иронични допири - како се развиваат општествените групи во области како што се модата, уметноста и литературата.

Писателката раскажала средина која одлично ја познава, бидејќи била дел од тој круг. Реалност која покажува како градот толку ги вклучил своите ликови што никој од нив не можел да живее во друг град, а уште помалку во земјата. Заедничко меѓу нив беше непријателството кон руралните места опкружени со природа, миленичиња, неписмени луѓе и деца.

Социјални студии (1981)

Тоа е втора книга на писателот. Објавено е на шпански како Краток прирачник за учтивост (1984). Благодарение на неговата претходна работа, оваа колекција беше добро прифатена и беше исто така бестселер. Како и неговата прва работа, Содржи група раскази каде правел сатира за луѓето, задоволствата и околината на урбаното подрачје.

Додека приказните тие уживаат во обележана комедија, тие се претставени точно, интелигентно и мизантропски.

Читачот на Фран Лебовиц (1994)

Ова трето книжевно дело е резултат на спојувањето на неговите први две објавени книги, Митрополитски живот (1978) y Социјални студии (1981). Текстовите беа уредени за да вклучат податоци што и овозможија на јавноста да дознае повеќе за животот и делото на авторот. Од овој материјал последователно произлегува документарниот филм Јавно говорење (2010), Режија на Скорсезе.

Г-дин Час и Лиза Сју ги запознаваат пандите (1994)

Станува збор за фантастична книга за деца, која ги опишува патувањата на две 7-годишни деца со две големи мечки. Писателката прикажува приказна со нејзината типична саркастична комедија, во која глумат г-дин Час и Лиза Сју. Додека бебињата истражуваат згради во Менхетен, тие откриваат пар панди наречени: Pandemonium и Don't Panda to Public. Делото содржи илустрации од Мајкл Грејвс.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.