Фрази од книги и писатели за надминување на проблемите

Во животот, понекогаш се наоѓаме во тешки ситуации или моменти кои се доста тешки за надминување. Во овие моменти, во зависност од нивниот интензитет, можеме да живееме и да се носиме со нив на подобар или полош начин, но денес случајно прочитав фраза што ме натера да размислувам за ова. Помина нешто вакво: „Знаете дека некое лице не е во право кога не сака да чита ниту“. И тоа е толку точно!

И, ако читањето книга е тешко за нас кога сме тажни, зошто да не ги прочитаме овие фрази од книги и писатели да се надминат проблемите? Тие се кратки, и велат толку многу! Се надеваме дека ви се допаѓаат ...

 • Биди маж или биди повеќе од маж. Бидете цврсти со својата цел и цврсти како камен » (Франкештајн, Мери Шели).
 • „Сонцето е слабо кога прво ќе изгрее и добива сила и храброст како што напредува денот“ (Стара курио-продавница, Чарлс Дикенс).
 • „Тоа е ноќите во декември, кога термометарот е на нула, кога најмногу размислуваме за сонцето“ (Лесни мизерни, Виктор Иго).
 • „Борба се до последниот здив“ (Хенри Шести, Вилијам Шекспир).
 • „Престанете да се грижите дали стареете и размислете да пораснете“ (Animalивотното кое умира, Филип Рот).
 • Мислите дека ги знаете сите ваши можности. Потоа влегуваат други луѓе во твојот живот и одеднаш има уште многу » (Царството на можноста, Дејвид Левитан).
 • «Кој и да сте, што и да правите, кога цврсто посакувате нешто, затоа што оваа желба се роди во душата на универзумот. Тоа е вашата мисија на земјата » (Алхемичарот, Пауло Коеhoо).
 • „Нашите животи ги дефинираат можностите, дури и оние што ги губиме“ (Curубопитниот случај на Бенџамин Батон, Ф. Скот Фицџералд).
 • „Кога ќе се утешите, ќе ми биде драго што ме запознавте“ (Малиот принц, Антоан де Сент-Егзипери).
 • „Beе ми биде многу тешко да им се одмаздам ​​на сите што треба да им се одмаздат, затоа што мојата одмазда ќе биде само уште еден дел од истиот неиздржан обред“ (Домот на духовите, Изабел Аleенде).
 • «Најголемата авантура е таа што не чека. Денес и утре сè уште не е кажано. Можностите, промените се сите ваши што треба да ги направите. Калапот на неговиот живот во рацете е да се скрши » (Хобит, R.Р.Р. Толкин).
 • «Никогаш не знаете што лошата среќа ве спаси од полоша среќа» (Нема земја за стари луѓе, Кормак Мекарти).

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рут Дутруел dijo

  Вистина е. На моменти бев толку депресивна што само гледав телевизија. Се поласкав ...