Херман Хесе. 141 година од суштински писател. Некои фрази

Херман Хесе беше писател, поет, романсиер и сликар, и стана еден од најрелевантни и најчитани автори на XNUMX век. Беше роден Германски ден како денес на 1877, но беше национализиран Швајцарец во 1924 година. Тој напишал такви значајни наслови како Сидарта o Степски волк. Но, јас останувам со Под тркалата, едно од неговите први дела и читање од мојата адолесценција што го имам препрочитано повеќе од еднаш. Јас ги разгледувам неговите дела со А. избор на фраза.

Херман Хесе

Неговите патувања во Индија Во различни прилики, каде што неговиот татко беше мисионер, тие беа одлучувачки ориенталната култура да влијае врз неговата работа на одлучувачки начин, особено во една од најважните и најчитаните, сигурно најпознатите, Сидарта.

Работа како Книжарџија додека пишуваше. Демиан, објавено во 1919, беше негов прв успех. И тоа покажува една од неговите повторливи теми: развој на сопствена индивидуалност и su бунт пред социјалните конвенции.

Кога го осуди учеството на Германија во Прва светска војна, Хесе реши да замине во егзил во Швајцарија и таму го напиша своето највлијателно дело: Степски волк. Тие му доделија Нобелова награда за литература во 1946 година.

Дела и фрази

Петар дојде (1904)

 • И покрај сè, јас во моите соништа гледав цел, среќа, поголемо совршенство пред мене.
 • Дури и денес знам дека на светот нема ништо повкусно од вистинско и лојално пријателство меѓу мажите.
 • Повторно имав убедување дека не сум пресечен за домашниот и мирен живот меѓу мажите.
 • Можеби беше моја судбина да бидам странец на тоа општество на кое му припаѓав цел живот.
 • Две недели подоцна тој се удавил да се капе во мала река.
 • Одев по многу соништа, ниту еден не се оствари.

Демиан (1919)

 • Ивотот на секој човек е пат кон себе, обид на пат, преглед на патека.
 • Кога мразиме некого, во неговиот имиџ мразиме нешто што е во нас.
 • Кога некој се плаши, тоа е затоа што сме му дале на некој моќ над нас.
 • Сите тие со себе носат, до крај, вискозитети и лушпи од јајца на исконскиот свет.
 • Ниту еден човек никогаш не бил целосно сам; но сите тежнеат да станат едно, некои нејасно, други појасно, секој што може најдобро.

Сидарта (1922)

 • Мекото е посилно од тврдото; водата е посилна од карпата, loveубовта е посилна од насилство.
 • Колку е добро да пробате сами што треба да знаете, да го искусите од прва рака, да не го знаете само со меморија, да го знаете тоа со моите очи, со срцето, со стомакот.
 • Немам право да судам за животот на другите. Треба само да си судам и да изберам или да одбијам врз основа на мојата личност.
 • Мудроста не е заразна. Мудроста што мудрец се обидува да им ја соопшти на другите секогаш звучи лудо.
 • Таа насмевка, повеќегодишна, мирна, фина, непробојна, можеби kindубезна, можеби исмевачка, мудра, повеќекратна ... така се насмевнуваат совршените суштества.
 • Човек никогаш не е тотално свет или грешен.
 • Дишеше за момент, и за момент се чувствува студено и се тресеше. Немаше повеќе сам од него.

Степски волк (1927)

 • Тој исто така бил искушуван од самоубиство кога сè уште бил дете.
 • Овие бесмртни не му свртија грб на животот, туку изградија восхитувачки светови преку lovingубовна сублимација на ситниците што исто така го сочинуваат постоењето.
 • Тој мислеше повеќе од другите луѓе, тој поседуваше духовна објективност во прашањата на духот.
 • Тој поглед го допре срцето на целото човештво.
 • Халер беше генијалец на страдање.
 • Мора да бидете горди на болката; сè е потсетник за нашата покачена состојба.
 • Повеќето мажи не сакаат да пливаат пред да знаат.
 • Моќниот човек на власт потклекнува; човекот со пари, во парите; сервилниот и скромен, во служба; оној што бара задоволство, во задоволства. И така, степскиот волк подлегна на својата независност.

Под тркалата (1906)

Да, јас ја чувам оваа работа. Можеби затоа што го прочитав на возраст слична на онаа на главниот јунак на оваа книга, многу поедноставно и полесно за читање дека Сидарта o Степски волк, на пример Или можеби затоа што беше еден од првите што длабоко го допре моето срце.

Тој ни го раскажува животот на Ханс Гибенрат, многу интелигентно и будно момче. Околните околности како железен авторитет на неговиот татко и наставниците Тие ќе бидат основни за тој недостаток на слобода да правите што сакате и да ја преземете контролата над вашиот живот. Толку одлучувачки што тие ќе доведат до целосно уништување на вашата величествена и далеку супериорна личност.

Вие го чувате жестока критика што Хесе ја упатува против социјалното угнетување Тоа ги удави тие кул личности. Понекогаш тоа е околината, но многу пати повеќе е поради зависта и неможноста на послабите личности наоколу. Тоа е жалба, манифест во корист на интелигенцијата и животот само по себе како личен и уникатен проект на секој од нив.

 • Но, тој исто така ги имаше живеено оние неколку часа што му значеа повеќе од сите изгубени радости во детството, часови полни со амбиција и ентузијазам и желба за победа, во кои тој сакаше и сонуваше за себе во кругот на супериорните суштества.
 • Тој би бил еден од оние вулгарни и сиромашни луѓе кои ги презирал и кои решително сакал да ги надмине.
 • Да знаеше, лесно можеше да биде првиот.
 • Другите беа далеку под него. Тој ја постигна својата заслужена награда.
 • Само го мачеше идејата да не го достигне бројот еден на испитот.
 • Му се чинеше дека тој самиот беше примен во овој час во кругот на оние што ја бараат вистината.
 • Заштитен од ужасниот спектакл на световниот живот.
 • Сите духовни добра не претставувале повеќе од релативна вредност.
 • Никогаш не му паднало на памет на никого да помисли дека училиштето и варварската амбиција на татко и наставници довеле толку кревко суштество во таква ситуација.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.